Safra Kesesi Taşları Nasıl Önlenir?

Safra Kesesi Taşları Nasıl Önlenir?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Safra kesesi taşları, yüksek yağ oranı ve kolesterole bağlı oluşan ve safra kesesinde biriken, sert ve çakıl benzeri oluşumlardır. Safta taşlarından muzdarip olanlar genellikle sarışın, 40 yaş üstü, aşırı kilolu ve birden fazla doğum yapmış kadınlardır.

Bu yazıda sizlere, safra kesesinin düzgün çalışıp, taşların azalmasını ve önüne geçilmesini sağlayacak gıda ve gıda takviyelerini anlatacağız. Bu besinlerin size, özellikle de safra taşları genetik faktörlere bağlı oluşuyorsa büyük yardımı dokunacaktır.

Zararlı yiyecekler

Karaciğer ve safra kesenize iyi bakabilmek için, aşağıdaki besinlerden kaçınmak şarttır;

Bu yiyeceklerden uzak durmanın yanında, karaciğer ve safra kesesinin sabahın erken saatlerinde kendilerini yenilediğini unutmayın. Bu nedenle akşamları az yemek veya erken saatlerde yemek yerseniz, karaciğer ve safra keseniz sabah saatlerinde sindirim ile uğraşıyor olmaz.

Aşağıda, sizlere çok faydalı olacak bazı gıda ve gıda takviyelerinin listesini bulacaksınız:

Mayalı kırmızı pirinç

Asya kültüründen gelen mayalı kırmızı pirinç, kandaki trigliserid ve kolesterolü azaltıp, iyi kolesterolü arttırmada büyük rol oynar. Safra kesesi taşları kolesterole bağlı meydana geldiğinden, bu besini bir süre tüketmenizde fayda var.

Bu gıda takviyesi, hap veya toz halinde bulunabilir.

Siyah turp

Siyah turp, bilinen kırmızı turp ile aynı aileden olup, kökeni henüz bilinmeyen yabani bir bitkidir. Özellikle mide ve karaciğer için çok faydalıdır.

Siyah turpta, lif, amino asit, B ve C vitaminleri bulunur. İçerdiği bileşenler arasında glukozinolat en önemlisidir, çünkü bu, safra üretimini arttırıp safra kesesinin boşaltılmasına yardımcı olur.

Bu nedenle, karaciğer veya sindirim problemleri yaşadığınızda, bu turbu yemenizi öneriyoruz. Ayrıca, ağır veya aşırı yemek yediğiniz zaman da tüketebilirsiniz. Bu turbun asıl kullanılan kısmı köküdür.Tabak süslemede, yan öğün olarak ve salatalarda bolca kullanılır.

siyah turp

Kırlangıç otu

İlk defa Akdenizliler tarafından kullanılan kırlangıç otu, aslen Avrupa kökenli olmasına rağmen, Asya taraflarında da bulunabilir. Kırlangıç otu, safra oluşumunu arttırıp, safra kesesi ve safra yolunda taş oluşmasını engeller. Bu bitkiyi demleyip içebilir, veya belirtilen dozlarda özünü kullanabilirsiniz.

kırlangıç otu

C vitamini

C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren çok önemli bir gıda takviyesidir. Aynı zamanda safra kesesinde kristalleşmeyi önler. Akşamları vitamin hapı olarak alabilir, veya bu vitamini bolca içeren gıdaları tüketebilirsiniz.

Kahve lavmanı

Bu, bir çok insanın uyguladığı eski bir tedavi yöntemidir. Doğal kahve ile lavman yapılması şeklinde uygulanır. 1 litre suya 3 yemek kaşığı kahve ekleyip kaynatın. 5 dakika yüksek, 15 dakika kısık ateşte pişirin. Hiç tane kalmayıncaya kadar süzün. Ilık olduğunda, yarım litresi ile lavman yapın.

Bu işlem sırasında yan yatın ve 10 – 15 dakika kadar tutmaya çalışın.  Bu çok güçlü bir tedavidir ve safra kesesindeki taşları düşürmenizi bile sağlayabilir.

Limon ve zeytinyağı

Bu da, uygulaması çok basit olan, her sabah safra kesenizi temizleyip canlandıracak bir tedavi yöntemidir. Sadece bir yemek kaşığı limon suyu ve soğuk zeytinyağını her sabah kahvaltıdan önce için.

Yarım saat bekleyin, ve üzerine bir veya iki bardak ılık su için. Biraz zaman geçtikten sonra kahvaltı edebilirsiniz. Bu özellikle de kabız olan insanlara iyi gelecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.