En Çok Hangi İçecekler Kilo Aldırır?

· 28 Kasım, 2014

Şu kilo aldıran içecekleri hayatımızdan çıkarsak, ve böylece hem daha az kalori alıp hem de vücudun su tutmasını engellesek çok iyi olmaz mı? Bir çok insan Dünya Sağlık Örgütü‘nün tavsiyesine uyup günde en az 2 litre sıvı tüketiyor. Ancak, bu insanların çok küçük bir yüzdesi saf su içiyor. Meşrubatlarda bulunan fazla kalori ve şekerler hem görünüşümüzü hem de sağlığımızı etkiliyor.

Aromalı içecekler, şekerli meşrubatlar, meyve suları, meyve çayları, alkollü içecekler, gazlı içecekler… Bunları yemeklerin yanında, veya sıcak havalarda susuzluğumuzu gidermek için bol bol tüketiyoruz. Ama, bu içeceklerin bizi nasıl ve neden bu kadar etkilediğini biliyor muyuz?

Alkollü içecekler

Alkol ve obezite, birçok sebepten ötürü yakın arkadaştırlar. Her şeyden önce, alkolün çok kalorili oluşu, karaciğerin çok fazla zorlanmasına neden olur. Aşırı alkol tüketimi karaciğerin zarar görmesiyle sonuçlanır, ve karaciğer alkolü sindirmek ile uğraşırken, vücudumuza giren diğer yağları yakamaz hale gelir.

Üstüne üstlük alkol, tokluk hissi vermek yerine, insanın iştahını daha çok açar. Açlığımız, fiziksel görünüşümüzün en büyük düşmanıdır. Ayrıca, alkolün hafif uyuşturucu sınıfına girdiğini ve bağımlılık yarattığını da unutmayın. Alkollü içecekleri kararında içmeye çok dikkat etmelisiniz. Mesela, akşam yemeğinde bir kadeh şarap, veya arasıra arkadaş ortamlarında bir bira içebilirsiniz.

”Serinletici” veya gazlı içecekler

Tatlı meşrubatlar da obezitenin temel sebepleri arasındadır. İçinde şeker olan her alkolsüz içecekte, genellikle ucuz, kalitesiz, GDOlu mısır şurubu bulunur. Ayrıca içine, bağımlılık yaratması için hatırı sayılır miktarda glikoz da ekleniyor ve ortaya inanılmaz şekerli bir içecek çıkıyor.

Diyet içeceklerin de bir çok olumsuz etkisi vardır. Zira bunlar, insan sağlığına zararlı olan aspartam ile tatlandırılmaktadır. Yapabileceğiniz en iyi şey, şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmaktır. Ya da, stevia gibi doğal tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz. Arjantin’deki Coca Cola böyle yapmaya başladı. Yine de bu yöntem, şekeri tamamen safdışı bırakmayıp, azaltmakla yetiniyor.

İçerdikleri zararlı suni tatlandırıcıları da geçtik, bu içecekler vücutta aşırı sodyum birikimine neden olarak vücudun su tutmasına neden oluyor. Bu durum kilomuzu etkilediği gibi, sıklıkla tekrarlanıyorsa karaciğer ve böbreklere de çok fazla yük bindiriyor.

Meyve suları

Jugos de frutas

Doğal meyve suyundan daha sağlıklı, daha lezzetli ve daha enerji verici bir şey yoktur. Hele bir de meyve organikse, ve çeşitli kimyasallara, tarım ilaçlarına maruz kalmamışsa çok da güzel olur. Eğer bu tür meyve sularını alacak olursanız, kutuların üzerinde meyvelerin hasat, sıkma ve kutulama süreci boyunca doğallığını koruduğunu belgeleyen ”organik” damgası olmasına dikkat edin.

Sanayi meyve sularında hem çok az meyve vardır, hem de aroma ve sağlıksız renklendiriciler içerirler. Bazılarına kalitesiz şeker katılmış olabiliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü, meyve sularınızı, en taze meyve ve sebzeleri kullanarak, evde kendiniz sıkmanız en iyisidir.

En iyi içecekler

Tavsiye edebileceğimiz, ve susuzluğunuzu gidermenin en iyi yolu hiç şüphesiz, saf sudur. Alp ve sıradağlardan gelen doğal maden suları da idealdir. Bunları marketlerde uygun fiyata bulmanız mümkündür.

Su için

Sağlığınız için en iyi içecekler, çaylar ve bitki çayları, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, pirinç, yulaf ve badem sütleri, arpa ve kahve gibi kavrulup suda eritilen tahılların suyudur.