Diyetinize Eklemeniz Gereken 7 Doğal İdrar Söktürücü

Özellikle su ve sodyum gibi idrar söktürücüler, vücudunuzdaki aşırı sıvının atılmasına yardımcı olur, vücudunuzu temizlemenin ve sağlıklı kalmanın harika bir yoludur. Bu yazımızda idrar söktürücüler hakkında daha fazla bilgi edinin.
Diyetinize Eklemeniz Gereken 7 Doğal İdrar Söktürücü
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Özellikle su ve sodyum gibi idrar söktürücüler, vücudunuzdaki aşırı sıvının atılmasına yardımcı olur. Birçoğu idrarınızda daha fazla sodyum üretilmesi için böbreklerinize sinyal gönderir. İdrar söktürücü maddeler, sodyum üzerine etki ettiklerinde vücudunuzu su atmaya zorlar. Eğer vücudunuz sıvıyı dışarı atamıyorsa bu durum, büyük olasılıkla bir hastalığın habercisidir.

Örneğin, tiroid bozukluğu, yüksek tansiyon, siroz, böbrek işlev bozukluğu ya da böbrek taşı, ödem, polikistik over sendromu ve hatta diyabet. Yazımızın devamında, vücuttaki sıvıyı atmanıza yardımcı olan ve beslenmenize eklemeniz gereken 7 doğal idrar söktürücüden bahsedeceğiz.

1. Karahindiba

karahindiba çayı

Karahindiba, çoğu insanın bahçelerde yetişen yabani ot olarak düşündüğü oldukça yaygın yabani bir bitkidir. Araştırmalar sonucunda karahindibanın içindeki bir bileşenin böbrekleri çalıştırdığı ve idrara çıkma sıklığını arttırdığı tespit edilmiştir.

Hem yeşil yapraklarının hem de sapının ve köklerinin idrar söktürücü özellikleri vardır. Kan şekeri seviyesini dengelemesinin yanında, bağırsağın ve karaciğer temizlenmesine yardımcı olur. 

2. Beyaz diken

Beyaz diken rozasea ailesinin bir akrabasıdır ve ister inanın ister inanmayın aynı zamanda oldukça etkili bir idrar söktürücüdür. Ödemi azaltıcı etkisi vardır. Bir başka deyişle, kalp yetmezliği hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. 

Aynı zamanda, bu bitkinin içindeki maddelerin idrara çıkma sıklığını arttırdığı kanıtlanmıştır. Üstelik, bu bitkinin üzerinde yetişen taneler; C, B vitamini ve mineraller açısından oldukça zengindir. İdrar söktürücü olmasının yanı sıra:

 • Böbrek sorunlarına iyi gelir
 • Kanın kalpten daha güçlü pompalanmasını sağlar.
 • Ateşi düşürür.

3. Ulak otu

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ulak otunun özleri daha az yan etki ile, eczaneden alınan idrar söktürücü ilaçlarla aynı etkiyi gösterdiği tespit edildi. 

ulak otu

Özellikle kullandığınız ilaçların yan etkilerinden şikayetçiyseniz, ulak otu harika bir alternatif olarak kullanılabilir. Etkisi çok kuvvetli olabilir, bu yüzden hamile kadınların kullanması tavsiye edilmez. Eğer ürik asit retansiyon probleminiz varsa çok yardımını görebilirsiniz. Aynı zamanda gutu olan insanlar da ulak otunu kullanabilir.

4. Ardıç

Ardıç, Orta Çağdan beri idrar söktürücü olarak kullanılan bir bitkidir. Yararlarını ortaya çıkarmak için çok az çalışma yapılsa da, hayvanlarda idrara çıkma sıklığını arttırdığı kanıtlanmıştır.

Birçok doğal idrar söktürücü gibi, ilaçların aksine potasyum seviyesini düşürmez. Sistitiniz varsa ardıç meyvesini tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu bitki aynı zamanda toksinlerden arınmanıza yardımcı olur.

5. Yeşil ve siyah çay

yeşil çay

Bir fincan sıcak çay içtiğinizde, fark etmeden vücudunuzdaki fazla sıvıyı atmış oluyorsunuz. Çünkü sıcak yeşil ve siyah çay oldukça etkili doğal idrar söktürücüdür. İçerdikleri yüksek kafein miktarı sayesinde, vücudunuzun daha fazla idrar üretmesine sebep olur. Böylece vücutta, özellikle kan dolaşımında sıvı miktarını azaltır, kan basıncını düşürür.

6. Maydanoz

Daha çok yemeklerin üzerine koyularak kullanılsa da,  idrar söktürücü ilaçlardan çok daha etkilidir. İdrara çıkma sıklığını arttırmak için en çok önerilen doğal idrar söktürücü olduğu çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır. Maydanozun yararlarından faydalanmak için aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz;

Malzemeler

 • 1 avuç maydanoz
 • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Taze maydanozları 10 dakika boyunca kaynatın. Dinlenmeye bırakın ve ardından buzdolabında saklayın.
 • En iyi sonucu almak için haftada bir gün bu karışımdan bir bardak için.

7.Amber çiçeği

“Jamaika çiçeği” olarak da bilinen amber çiçeği, ebegümeci familyasındandır, genellikle büyük ve renklidir. Bitki bir çok farklı renkte olabilir.

amber çiçeği çayı

Çalışmalara göre, bu bitki idrar söktürücü özellikleri sayesinde böbreğin filtrasyon işlemi artar, şişkinlik azalır ve ödemi önlenir. 

Doğal idrar söktürücülerin etkilerini arttırmak için tavsiyeler

Bu doğal idrar söktürücülere ek olarak, sodyum alımını azaltarak ve daha fazla spor yaparak sağlığınızı kuvvetlendirebilir, ödemden kurtulabilirsiniz.  Daha sık sebze ve meyve yemek de daha sık idrara çıkmanıza yardımcı olur.

Bu meyve ve sebzelerden en yararlıları:

 • Karpuz
 • Üzüm
 • Taneli meyveler
 • Kereviz
 • Kuşkonmaz
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Biber

Kullandığınız ilaçları bırakıp bu yöntemi denemeden önce doktorunuza danışmayın unutmayın. Tedavi sırasındaki herhangi bir değişiklik sağlığınıza zarar verebilir.

İlginizi çekebilir ...
İdrar Yolu Enfeksiyonuyla Savaşmak İçin Çözümler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İdrar Yolu Enfeksiyonuyla Savaşmak İçin Çözümler

Kabak çekirdeği, salatalık, turp, maydanoz ve C vitamini açısından zengin meyvelerin tamamı idrar yolu enfeksiyonuyla savaşmak için yardımcı olabil...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.