Soğan ve Bal Karışımıyla Saç Dökülmesini Önleyin

Yüksek sülfür içeriği sayesinde kepek ve enfeksiyon oluşumunu önleyen soğan, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve yeni saçlar çıkmasını sağlar. 
Soğan ve Bal Karışımıyla Saç Dökülmesini Önleyin

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu yazıda size, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, içerdiği maddeler sayesinde saçlarınıza sağlıklı bir görünüm kazandırırken saç kaybını da önleyen soğan ve bal tedavisini anlatacağız.

Aşırı miktarda saç dökülmesi ve saç azlığı, günümüzde pek çok insanın karşılaştığı estetik problemlerden birisidir. Günde 50-100 tel saçın dökülmesinin normal olduğu kanıtlanmış olsa da, bu miktar gün geçtikçe artmaktadır.

Yetersiz beslenmeye ve zamanla saçlarınızı zayıflatıp incelten sürekli strese bağlı olarak saç dökülmeniz artabilir.Bu sorunu çözmek kolay değildir ve saçlarınızın canlılığını ve hacmini geri kazanmak için sürekli çaba sarf etmeniz gerekir. Neyse ki, faydalı besinler içeren pek çok alternatif tedavi yöntemi var.

Makalemizdeki tarifi mutlaka deneyin!

Neden soğan ve bal kullanıyoruz?

soğan, bal ve limon

Doğal soğan suyu saçların incelmesini ve dökülmesini önlemek için en ideal olan ürünlerden biridir. Bunun nedeni ise, soğanın kükürt bakımından zengin olması, saç derisinde ve saçların sağlıklı uzamasını teşvik eden, saç foliküllerinde dolaşımı uyaran önemli mineraller içermesidir.

Aslında bu besin, kollajen ve keratin bakımı için gerekli olan kılcal damar sisteminin temel taşlarından biri olarak düşünülüyor. Mikrop ve mantar önleyici bileşenleri sayesinde, kepek ve kafa derisinde enfeksiyon oluşumu gibi problemleri de önler. Antioksidanlar bakımından zengin bir sebze olduğu için, düzenli bir şekilde kullanıldığında yaşlanmayla alakalı beyazlamayı ve saç telinin incelmesini önlemeye yardımcı olur.

Düzenli kullanımının, serbest radikallerin ve toksinlerin neden olduğu zararı tersine çevirerek kafa derisini ve kılcal lifleri yeniden üretmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Organik balın faydalarıyla birleştiğinde, kuru ve zayıflamış saçlarla savaşmak ve saçlarınıza daha parlak bir görünüm kazandırmak için ideal bir tedavi olacaktır.

Bal ve soğan ile saç bakımı nasıl yapılır?

soğan kürü

Bu tedaviden %100 sonuç almak için saf arı balı kullanmanızı öneriyoruz çünkü rafine ürünlerde aynı besin maddeleri bulunmamaktadır.

İsteğe bağlı olarak, saç dökülmesi probleminin yanı sıra saç derinizde de değişiklikler meydana geliyorsa E vitamini kapsülü de ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 adet soğan
 • 4 kaşık dolusu saf arı balı (100gr)
 • Tercihe bağlı 1 E vitamini kapsülü
 • 1 adet hava geçirmez cam kavanoz

Hazırlanışı

 • Soğanı soyun, doğrayın ve blendere koyun.
 • Sıvı bir karışım elde edinceye kadar blender’da karıştırın.
 • Bu karışımı kavanoza balla birlikte koyun.
 • Eğer isterseniz, E vitamini kapsülünü de ekleyebilirsiniz.
 • Kapağını sıkıca kapatın ve karanlık bir ortamda 48 saat bekletin.
 • Ardından, bir süzgeç yardımıyla soğan kalıntılarını ayırın.

Uygulama

 • Saçınızı bölümlere ayırın, ardından soğan merhemiyle yavaş masaj hareketleriyle saç derinizi ovun.
 • Saç derisinin tamamını, özellikle ince kısımları bu merhemle kapladığınızdan emin olun.
 • Başınızı duş başlığı ile kapatın ve 2 saat bekleyin. Ardından normal bir şampuanla saçınızı yıkayın.
 • Soğan kokusu biraz güçlü olabilir ancak saç kurudukça koku da gidecektir.
 • Bu tedaviyi haftada en az üç kez tekrarlayın ancak her gün yapmak daha faydalı olacaktır.
 • İlk kullanımlarda saç dökülmesinde gözle görülür bir azalma sağlamaz, bu nedenle birkaç ay boyunca kullanmaya devam etmeniz gerekir.

Daha iyi sonuç almak için tavsiyeler

Bu ev tedavisinin kullanımını tamamlamak için, beslenme alışkanlıklarınızı da geliştirmeniz ve daha fazla su içmeniz önemlidir. Daha fazla protein, antioksidan, vitamin ve mineral içeren besinler tüketmeye çalışın. Aynı zamanda, günlük saç ürünlerinizin etiketlerini iyice okuyun ve içerdiği kimyasal bileşiklerin saçınıza zararlı olup olmadığından emin olun.

Dikkatinizi çekmemiş olsa da, aşırı miktarda saç dökülmesi saçınıza uygun olmayan ürünleri sık kullanmanızın bir sonucu olabilir.

Hala saç dökülmesiyle mi mücadele ediyorsunuz? Bu doğal tedaviyi deneyin ve size ne kadar iyi geldiğini fark edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.