Saçları Güçlendirmek için 7 Öneri

Saç dökülmesini önlemek için saçları tarayıp her gün kafa derisine masaj yaparsanız, kafa derisindeki kan dolaşımını artar ve saçların uzamasını teşvik eder.
Saçları Güçlendirmek için 7 Öneri
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Birçok kişi saç dökülmesine problemi yaşıyor ve bir çözüm bulamıyor. Bu sorun; hormonlar, genler, stres, beslenme gibi birçok faktöre bağlı olabilir. Bugünkü yazımızda sizlere saçları güçlendirmek ve saç uzamasının hızlı ve sağlıklı olmasını sağlamak için bazı etkili ve doğal ipuçları vereceğiz.

Saç dökülmesini önleyebilir misiniz?

Her vaka birbirinden farklıdır ve her şeyden önce saçlarınızın neden döküldüğünü bulmalısınız. Genele dengesiz beslenme, stresli dönemler veya tiroitte yaşanan değişimler yüzünden geçici saç dökülmesi yaşanabilir. Bu durumlarda saçları güçlendirmek için kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri mevcuttur.

Bazı zamanlarda ise, saç dökülmesi çözülmesi daha zor olan önemli bir sağlık sorunu veya genetikten kaynaklı bir durum olabilir. Bununla birlikte, yazımızdaki önerileri düzenli olarak uygularsanız, kısa sürede saçlarımızda iyileşme görebilirsiniz.

Bu tavsiyeler saç dökülmesine faydalı olmasının yanı sıra saçları güçlendirmek, daha sağlıklı gözükmelerini ve daha hızlı uzamalarını sağlamak için de kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Saçların Sırrı

1. Kafa derinizi rahatlatın

Gün boyu çeşitli gerginlikler yaşıyoruz ve bunları vücudumuzun her yerinde hissediyoruz. Etkilenen bu alanlardan bir tanesi de saç derimizdir.

Gerginlik, saç köklerinde kan dolaşımını engeller; saç dökülmesine, halsizliğine, beyaz saçlara, aşırı yağ ve kepeklenmeye neden olabilir. Bu gerginliklere karşı mücadelenin ilk adımı, saç derisine her gün masaj yapmaktır.

Yapacağınız bu masaj sıradan ve yüzeysel bir masaj olmamalı. Saç derisinin yüzeyini hareket ettirmek ve rahatlatmak için biraz yoğun olmalıdır. Bu çok rahatlatıcı bir masaj uygulamasıdır ve her gece yatmadan önce 5 veya 10 dakika uygulamak için mükemmeldir.

2. Nane ve tarçınla uyarın

Saç köklerimize masaj yaparken kan dolaşımını arttırmak için doğal ürünlerden faydalanabiliriz. Nane ve tarçın yağları bunlar arasındaki en yaygın seçeneklerdir.

Her iki yağ da kan dolaşımını arttırır. Nane ferahlatır, tarçın ısı verir. Bunları karıştırınca çok faydalı bir sıcak soğuk etkisi sağlanır. Her zaman nemlendirici bir ürün ile az miktarda kullanın:

 • 2 yemek kaşığı aloe vera veya saf Hindistan cevizi yağı
 • 5 damla nane yağı
 • 5 damla tarçın yağı

3. Doğal ürünler seçin

Vücudumuza özen göstermek istiyorsak, sağlık ve güzellik için kullandığımız ürünleri mümkün olduğunca doğal olmalarına özen göstermeliyiz. 

Saçlarımızda, koruyucular (parabenler) ve sodyum sülfat gibi çok kuvvetli sülfatlar içeren ürünler kullanmaktan kaçınmalıyız. Saçlarınız için doğal ürünleri aktarlarda ve doğal ürün mağazalarında bulabilirsiniz.

4. Saçlarınızı her gün tarayın

saç taramak

Saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirmek ve saçtaki yağları dengeli bir şekilde yaymak için saçlarınızı taramalısınız. Doğal malzemelerden yapılmış kaliteli taraklar kullanmayı tercih etmelisiniz. Mesela sebze veya hayvan kökenli doğal kılları olan ahşap bir tarak. Her gün saçlarınızı her yöne taramalısınız.

5. Dengeli beslenin

Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için vitamin, mineral, protein ve yağ asitleri bakımından zengin dengeli bir beslenme önemlidir. Beslenme düzeniniz şunları kesinlikle içermeli:

 • Kuru meyveler ve tohumlar
 • Çiğ meyve ve sebzeler
 • Baklagiller
 • Balık yağı
 • Yumurta
 • Bira mayası
 • Deniz tuzu
 • Saf tereyağı

6. Tepetaklak durun

amuda kalkma

Kafanın vücudun geri kalanından daha aşağıda kaldığı “tepetaklak” duruşlar, saç dökülmesini önlemeye çok faydalıdır. Eğimli bir pozisyonda uzanarak veya özel bir jimnastik makinesi kullanarak basit bir pozisyon alabiliriz.

Bunu yavaş yavaş başlayarak, günde 5 ila 10 dakika yapmak yeterli olacaktır. Bunu sindirim sırasında veya regl döneminde yapmaktan kaçınmalısınız.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Kas Kramplarını Hemen Geçirmenin Yolları

7. Strese güle güle diyin

Son olarak, stresin, olabilecek en kötü sağlık sorunlarından biri olduğunu unutmayın. Bütün vücudun dengesini bozar ve birçok soruna neden olur. Bunlardan biri de saç dökülmesidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • García, M. G. O., del Campo, A. M., Acar, M. R., & Peralta, M. L. (2013). Factores psicológicos asociados con la alopecia areata. Dermatol Rev Mex57(3), 171-177.
 • Rusting, R. L. (2001). Crecimiento y caída del pelo. Investigación y ciencia, (299), 56-63.
 • Sarria, I. (2016). Caída del cabello: estrategias terapéuticas. El farmacéutico: profesión y cultura, (540), 24-30.
 • Tapia, A. G., & González-Guerra, E. (2013). Los cambios estacionales del cabello: hasta dónde la verdad de la caída otoñal. Medicina Cutánea Ibero-Latino-Americana41(3), 95-96.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.