Saç Kaybını Önlemek ve Saçları Güçlendirmek için 7 Öneri

Saç dökülmesini önleme sürecinde, saçları fırçalayıp günlük olarak kafa derisine masaj yapmak, kafa derisindeki kan dolaşımını arttırmak ve saçların uzamasını teşvik etmek için kullanılabilir.

Birçok kişi, bir çözüm bulamadan saç dökülmesine maruz kalıyor. Bu, hormonlar, genler, stres, beslenme vb. birçok faktöre bağlı olabilir.

Bugünkü yazımızda sizlere saç dökülmesine karşı mücadele etmek ve saç uzamasının hızlı ve sağlıklı olmasını sağlamak için bazı etkili ve doğal ipuçları vereceğiz.

Saç dökülmesini önleyebilir misiniz?

Her vaka birbirinden farklıdır ve her şeyden önce kişiye saç dökülmesi teşhisi yapmak gereklidir.

Bir çok durumda, zayıf beslenme, stres dönemi veya tiroitte yaşanan değişimler yüzünden geçici saç dökülmesi yaşanabilir. Bu durumlarda etkili ve yeterli olan kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri mevcuttur.

Bazı zamanlarda ise, saç dökülmesi çözülmesi daha zor olan önemli bir sağlık sorunu veya genetikten kaynaklı bir durum olabilir. Bununla birlikte, bu önerileri düzenli olarak uygularsak, kısa sürede saçlarımızda iyileşme görebiliriz.

Bu tavsiye saç dökülmesine maruz kalmayan ama yine de saçlarının daha hızlı uzamasını ve daha gür olmasını isteyenler için de yararlıdır.

Okumayı unutmayın: Sağlıklı Saçların Sırrı

1. Kafa derinizi rahatlatın

sac%cc%a7
Günümüzde gün boyu çeşitli gerginlikler yaşıyoruz ve bunları vücudumuzun her yerinde hissediyoruz. Etkilenen bu alanlardan bir tanesi de saç derimizdir.

Gerginlik saç köklerinde kan dolaşımını engeller; saç dökülmesine, halsizliğine, beyaz saçlara, aşırı yağ ve kepeklenmeye neden olabilir.

Bu gerginliklere karşı mücadelenin ilk adımı, saç derisine her gün masaj yapmaktır. Yapacağınız bu masaj sıradan ve yüzeysel bir masaj olmamalı. Saç derisinin yüzeyini hareket ettirmek ve rahatlatmak için biraz yoğun olmalıdır.

Bu çok rahatlatıcı bir masaj uygulamasıdır ve her gece yatmadan önce 5 veya 10 dakika uygulamak için mükemmeldir.

2. Nane ve tarçınla uyarın

Saç köklerimize masaj yaparken kan dolaşımını arttırmak için doğal ürünlerden faydalanabiliriz. Nane ve tarçın yağları bunlar arasındaki en yaygın seçeneklerdir.

Her iki yağ da kan dolaşımını arttırır. Nane ferahlatır, tarçın ısı verir. Bunları karıştırınca çok faydalı bir sıcak soğuk etkisi sağlanır. 

Her zaman nemlendirici bir ürün ile küçük miktarda kullanın:

 • 2 yemek kaşığı aloe vera veya saf Hindistan cevizi yağı
 • 5 damla nane yağı
 • 5 damla tarçın yağı

3. Doğal ürünler seçin

Vücudumuza özen göstermek istiyorsak, sağlık ve güzellik için kullandığımız ürünleri mümkün olduğunca doğal seçmeliyiz.

Saçlarımızda, koruyucular (parabenler) ve sodyum sülfat gibi çok kuvvetli sülfatlar içeren ürünler kullanmaktan kaçınmalıyız.

Saçlarımız için doğal ürünleri aktarlarda ve doğal ürün mağazalarında bulabiliriz.

4. Saçlarınızı her gün tarayın

tarak2

Saçlarımızı fırçalamak, saç derimizdeki dolaşımı iyileştirmenin ve yağları daha parlak ve dengeli saçlar elde etmek için yaymanın bir yoludur.

Doğal malzemelerden yapılmış kaliteli taraklar kullanmalıyız. Mesela sebze veya hayvan kökenli doğal kılları olan ahşap bir tarak…

Her gün saçlarımızı her yöne taramalıyız.

5. Dengeli beslenin

Saçlarımızın ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için vitamin, mineral, protein ve yağ asitleri bakımından zengin dengeli bir beslenme önemlidir.

Diyetimiz şunları kesinlikle içermeli:

 • Kuru meyveler ve tohumlar
 • Çiğ meyve ve sebzeler
 • Baklagiller
 • Balık yağı
 • Yumurta
 • Bira mayası
 • Deniz tuzu
 • Saf tereyağı

6. Tepetaklak durun

yoga

Kafanın vücudun geri kalanından daha aşağıda kaldığı “tepetaklak” duruşlar, sağlığa ve saç dökülmesini önlemeye çok faydalıdır.

Eğimli bir pozisyonda uzanarak veya özel bir jimnastik makinesi kullanarak basit bir pozisyon alabiliriz.

Bunu yavaş yavaş başlayarak, günde 5 ila 10 dakika yapmak yeterli olacaktır. Bunu sindirim veya menstruasyon sırasında yapmaktan kaçınmalıyız.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Kas Kramplarını Hemen Geçirmenin Yolları

7. Strese güle güle diyin

Son olarak, stresin, sahip olabileceğimiz en kötü sağlık sorunlarından biri olduğunu unutmayın. Bütün vücudun dengesini bozar ve bir çok soruna neden olur. Bunlardan biri de saç dökülmesidir.