Saç Uzatan Hindistan Cevizi, Nane ve Tarçın Tedavisi

Kuru veya yağlı saça bağlı olarak, saç uzamasını desteklemek istiyorsanız bu tedaviyi saçlarınızın sadece uçlarına veya bütün saçınıza uygulamalısınız.
Saç Uzatan Hindistan Cevizi, Nane ve Tarçın Tedavisi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Saçlarınız size yavaş uzuyor veya güçsüz gibi mi geliyor? Saçlarınız kurutma makinesinden, saç maşasından veya diğer saç bakım ürünlerinden dolayı zayıf mı? Size bugün saç uzatan, ev yapımı ve doğal bir tedavi önereceğiz.

Bu tıbbi tedavinin nasıl yapılacağının yanı sıra, içindekileri de keşfedin: Hindistan cevizi yağı, nane özü yağı ve tarçın.

Saç uzamasını nasıl desteklemeliyim?

sağlıklı saç

Maskeler ve nemlendiriciler sık sık saçın ortasından uçlarına kadar uygulanır, bunun amacı saçı nemlendirmek, beslemek ve onarmaktır. Fakat eğer saçlarınızın daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde uzamasını istiyorsanız ve saç dökülmesini engellemek istiyorsanız, kafatasınızda bulunan saç köklerini tedavi etmelisiniz.

Bu ev yapımı ve doğal tedavi aynı zamanda yağ üretimini stabilize eder, saçları çok çabuk yağlanan kişiler için bu çok önemlidir. Ayrıca kepeği tedavi etmekte de etkilidir.

Bu tedaviyi hazırlamak için, aşağıdakilerden istenen miktarda bulundurmanız gerekecek:

  • 3 yemek kaşığı dolusu doğal sızma Hindistan cevizi yağı (45 gram)
  • 5 damla nane özü yağı
  • 2 yemek kaşığı dolusu toz Seylan tarçını

Saç uzatan yağlar

Doğal sızma Hindistan cevizi yağı vitamin ve mineraller açısından çok zengindir, bunlara magnezyum, bakır ve selenyum da dahildir. Antioksidan içeriğiyle de bunu cilt ve saç için güzellik ve sağlık tedavisi olarak kullanabilirsiniz.

Yağ olduğu için yağlı saçları olan kişileri korkutmasına rağmen, eğer düzenli kullanılırsa saç derisi için besleyici ve stabilize edici özelliği vardır. Ayrıca gözenekler tarafından da kolayca emilebilir.

Ayrıca saçlara parlaklık verir ve saçları yumuşatır. Bu etki genellikle suni olarak piyasadaki maskelerle de sağlanabilir fakat bunun etkisi çok uzun sürmez. Ayrıca bu ürünler silikon ve diğer zararlı sentetik maddeleri de içerirler.

yağ

Bu doğal tedavi esansiyel yağ olmadan olmaz, çünkü küçücük miktardaki bir yağın bile çok büyük derecede güçlü özellikleri vardır.

Bu yüzden biz de nane özü yağını seçtik, çünkü hem kuru hem de yağlı saç tipindeki yağ dengesini düzenleme özelliğine sahip. Ayrıca antiseptik özellikleri sayesinde de kan akışını da destekliyor, tazelik veriyor, kepek ile savaşıyor.

Taze naneden yapılmış bir çayı da kullanabilirsiniz fakat biz bu tarif için nane özü yağını öneriyoruz. Yağ kullanacaksanız, sadece koku için yapılmış sentetik yağları kullanmadığınıza, yüksek kalitede ve doğal bir yağ kullandığınıza emin olun.

Saç uzatan Seylan tarçını

Seylan tarçını aynı nane gibi, saç foliküllerine giden kan akışını iyileştiren destekleyici özelliklere sahiptir. Saç dökülmesini önlediği için de harika faydaları vardır. Eğer tarçın düzenli olarak kullanılırsa, saçınızda tarçının güzel tonlarının (kırmızı-kahverengi) yansımasını da görebilirsiniz ve çok koyu saçların rengini de açabilir.

Saç uzatıcı tedavi için, toz tarçını kullanmanızı öneriyoruz çünkü hem daha ucuz hem de bulunması daha kolay ve daha uygun. Fakat yine de isterseniz esansiyel yağ da kullanabilirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Saçları Güçlendirmek için 7 Öneri

Bu tedaviyi nasıl hazırlarız?

hindistan cevizi

Malzemelerin hepsini güzelce karıştırın. Hindistan cevizi yağının 24 dereceden daha sıcak olması gerekir, böylelikle eriyerek diğer malzemelerle rahatça karışabilir.

Nasıl uygulanır?

  • Saçlarınızı bölümlere ayırın ve karışımı bütün derinize uygulayın. Parmak uçlarınızla nazikçe masaj yaparak, saç köklerine uygulayın.
  • Eğer normal ve kuru arasında bir saç tipine sahipseniz, bu tedaviyi saçınızın tamamına uygulayabilirsiniz. Eğer yağlı bir saçınız varsa basitçe köklere uygulayın.
  • Kafanızı sıcak kalması için plastik bir torbayla ve bir havluyla kapatın.
  • Bu tedaviyi gece yatmadan önce uygulayın ki 6 saat boyunca çalışmasına izin vermiş olun. İsterseniz evde olduğunuz bir gün de uygulayabilirsiniz.
  • Daha sonra şampuan ile yıkayın.
  • Bu uygulamayı 1 ay içinde 1 veya 2 kez yapın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.