Diyetinize Eklemeniz Gereken Potasyum Açısından Zengin 10 Gıda

Potasyum, vücudumuzun gelişiminin ve büyümesinin en uygun şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan bir mineraldir; bu nedenle, hangi gıdaların potasyum açısından zengin olduğunu bilmek ve onları beslenme planımıza dahil etmek çok önemlidir.
Diyetinize Eklemeniz Gereken Potasyum Açısından Zengin 10 Gıda
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Vücudumuz, iyi beslenmeye ve düzgün çalışmaya devam etmek için çeşitli minerallere ihtiyaç duyar.

Dengeli bir diyete tabi olmak ve potasyum bakımından zengin besinler tüketmek, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızın korunmasına yardımcı olan çeşitli vitamin ve mineralleri bize sağlayabilir.

Potasyum, vücudun sahip olduğu elektrolitlerin bünyesinde depolanan ve onun büyüme sürecine yardımcı olan bir mineraldir.

Buna ek olarak, bu mineral aşağıda belirtilenler gibi başka işlevleri de yerine getirir:

 • Kan basıncını düzenlemek
 • Sinir-kas aktivitelerini düzenlemek
 • Elektrolit dengesini korumak
 • Asit-baz dengesini sürdürmek
 • Belirli enzimleri aktif hale getirmek
 • Karbonhidratları metabolize etmek
 • Protein üretmek
 • Hastalıkları önlemek

Sahip olduğu özellikler nedeniyle, beslenme planımızın potasyum açısından zengin besinler içermesi çok önemlidir.

Belki de muzun bu mineral bakımından zengin olduğunu çoktan duydunuz. Her ne kadar bu bilgi kesinlikle doğru olsa da, muz bu konuda faydalanabileceğiniz tek gıda türü değildir. Bu yazıda sizinle, ayrıca harika birer potasyum kaynağı olan 10 farklı gıdayı paylaştık.

1. Havuç

havuç

Havuç, A vitamini, besin maddeleri ve antioksidanlarla dolu olmakla birlikte potasyum açısından da oldukça zengindir. Her 100 gram havuçta yaklaşık 321 mg potasyum bulunur.

Buna ek olarak, havuç çok yönlü bir sebze olmasıyla da bilinir; onu salatalarda, çorbalarda, soslarda, hatta tatlılarda bile kullanabilirsiniz.

2. Balkabağı

Birçok vitamin ve mineralin yanı sıra yüksek seviyede potasyum içeren başka bir sebze de balkabağıdır. Her 100 gram balkabağında, 190 mg potasyum minerali bulunur.

Her çeşit yahni, çorba ve güveç için muhteşem bir malzemedir. Mevsiminden faydalanmayı ve yemek tariflerine balkabağını da dahil etmeyi unutmayın.

3. Kantalup kavunu

kavun

Her 100 gram kavun kantaluptan 267 mg potasyum elde edebilirsiniz. Kantalup, oldukça lezzetli, sulu ve besleyici bir kavun türüdür.

Kavun kantalup ayrıca vücudun kaybettiği suyu yeniden kazanmasına yardımcı olur ve özenle hazırlanmış yemek tariflerini tamamlayan harika bir atıştırmalık ya da garnitür rolü üstlenir.

4. Karpuz

Karpuz çok tatlı ve çok sulu bir meyvedir. Yüksek su içeriği, tüketilmesi halinde vücuda bol sıvı temin eder.

Tek bir karpuz dilimi, vücudunuza 320 mg potasyum temin edebilir.

5. Kuru üzüm

kuru üzüm

Kuru üzüm, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şekilde tüketilebilen, çok popüler bir kuru meyvedir: atıştırmalık olarak çiğ yenilebilir veya tatlıların içerisinde ya da dekoratif bir unsur olarak kullanılabilir.

Her 100 gram kuru üzüm, 749 mg potasyum sağlayabilir. Bu mineralin mükemmel bir kaynağı olmanın yanı sıra, lif içerikleri sayesinde kabızlığa da çare olur.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Kırmızı Üzüm Tüketmek İçin 5 Sebep

6. Buğday tohumu

Potasyum tohumlarda da bulunur; örnek vermek gerekirse, her 100 gram buğday tohumu 1.09 g potasyum temin eder.

Buğday tohumunun tek dezavantajı, yağlarını kolaylıkla kaybetmesi ve bu nedenle bozulup özelliklerini hızlı bir şekilde yitirmesidir. Son kullanım tarihinin çabuk gelmesi nedeniyle, düzgün bir şekilde saklanması çok önemlidir.

7. Antep fıstığı

fıstık

Antep fıstığı, her 100 gramında 1 gram potasyum içeren küçük, tuzlu ve lezzetli bir fıstık türüdür.

Tabii ki, Antep fıstığı yerken bol bol su içtiğinizden emin olun, çok tuzludur tüketilmesi halinde su içme isteği uyandırır.

8. Beyaz düğme mantarları

Bu taze mantar çeşidi, her 100 gramlık porsiyonunda 318 mg potasyum içerir.

Önemli minerallere ek olarak, aynı zamanda, migren ve stresi yatıştırma özelliğine sahip B5 vitaminini de bol miktarda içerir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin: Güçlü Ve Sağlıklı Saçlar İçin 3 Havuç Yağı Tedavisi

9. Tavuk

tavuk

Potasyum, tavuk ve benzeri beyaz etlerde de bulunur. Tavuk, B3 vitamini, başka besin ögeleri ve vitaminlerin yanı sıra bol miktarda potasyum içerir. Bu proteinin her 100 gramında, 264 mg potasyum bulunur.

Tavuk eti, özellikle de göğüs eti, hafif ve sulu bir ettir. Bu eti, çorba suları, salatalar, sandviçler veya ana yemekler gibi birçok farklı tarif içerisinde kullanabilirsiniz.

10. Yağlı balık

Her 100 gramlık porsiyonunda 384 mg potasyum içermesiyle bilinen yağlı balık, bu mineralin mükemmel bir kaynağıdır.

Yağlı balığı diğer balık türleri ile karıştırmamak çok önemlidir; çünkü diğerleri çok düşük ya da çok yüksek potasyum içeriğine sahip olabilirler.

Yağlı balıklara örnek vermek gerekirse:

 • Alabalık
 • Ton balığı
 • Ringa
 • Sazan
 • Uskumru

Sizin de gördüğünüz gibi, bu besin ögesini farklı besin grupları içerisinde çeşitli miktarlarda bulmanız mümkün.

Potasyumun vücudunuzda eksik ya da aşırı olması durumunda hasta olabilir misiniz?

Bu mineral sağlığınız için vazgeçilmez derecede önemli de olsa, günün sonunda, eksikliği ya da fazla olması tavsiye edilen bir durum değildir.

Hem çok az hem de çok fazla potasyumun tüketiminden sakınarak onu doğru miktarlarda tüketmemiz gerekir.

Eksikliğinin sonuçları, hipokalemi adı verilen ve aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilen tıbbi bir soruna yol açabilir:

 • Kas zayıflığı
 • Yorgunluk
 • Kramplar
 • Daha yavaş refleksler

Öte yandan, vücuttaki aşırı potasyum, hastaların acı çekmesine neden olabilecek bir durum olan hiperkalemiye neden olabilir:

 • Halsizlik
 • Solunum yetmezliği
 • Bulantı ve kusma
 • Kardiyovasküler problemler
 • Sinir-kas problemleri

Bir kan testi, bireyin bu durumlardan herhangi birinin muzdarip olup olmadığını belirleyebilir. Test sonuçlarının bir sorun olduğunu göstermesi durumunda, hastanın uygun tedavi amacıyla doktora başvurması gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary potassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.
 • McDonough AA., Youn JH., Potassium homeostasis: the knowns, thu unknowns and the health benefits. Physiology, 2017. 32 (2): 100-111.
 • Gianfredi V., Salvatori T., Villarini M., Moretti M., et al., Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta analysis. Int J Food Sci Nutr, 2018. 69 (8): 904-915.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.