Havuçların Sağlığa İnanılmaz Faydaları

Vitamin ve mineral içeriği ile tanınan havuçlar, sağlığınız için daha iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarmanız için yararlanmanız gereken çok sayıda faydaya sahiptir.
Havuçların Sağlığa İnanılmaz Faydaları

Son Güncelleme: 26 Ağustos, 2018

Havuçların birçok faydası vardır ve bunlardan hem sağlık hem de güzellik açısından faydalanabilirsiniz. Özellikleri ve muhteşem sonuçları sayesinde, havuç yüzyıllardır insani kullanıma açıktır.

Havuçlar ilk olarak binlerce yıl önce bugünkü Afganistan’da yetiştirildi. Odunsu bir görünüm ve acı bir tat ile mor, beyaz, sarı ve siyah çeşitleri vardı, ama bunların hiçbiri bugün yetiştirdiğimiz havuçlara benzemezdi.

On yedinci yüzyılda, ilk turuncu havuç olan ve yüksek düzeyde beta-karoten içeren bir havuç kökü geliştirilmiştir. O zamandan beri, bu sebze diğer havuç türlerinin ekim yerini hızla ele geçirmiştir.

on on beş havuç

Havuçta neler var?

Havuçta bulunan besinler arasında şunlar bulunur:

 • Mineraller (potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, iyot ve selenyum)
 • % 90 su
 • % 7 karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 3 gram lif

Eğer bunlarda yeterli gelmediyse, havuçlar ayrıca C ve A vitaminlerinin yanı sıra B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B6 ve folik asit) de içerir. Son olarak, havucun her bir 100 gramı, sadece 35 kalori içerir.

Havuçların sağlığa yararları

Havuçların sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek pek çok özelliği vardır. Aşağıda, en yaygın olanları sizinle paylaşacağız.

Kanserle savaşırlar

İster buharda pişirin, kaynatın, çiğ, pişmiş, harmanlanmış ya da taze yiyin: havuçlar kanserin başlangıcıyla savaşmak için her zaman iyi bir seçenektir.

Havuçlar, kanseri önleme konusunda “ümit verici etkileri” olan bir grup gıdaya aittir. Ispanak ve domates gibi karotenoidler bakımından zengin olan diğer sebzelerle birlikte, havuçlar özellikle meme kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

Görme sorunlarını önlerler

kadının kahverengi gözü

Bu, havuçların en iyi bilinen faydalarından biridir. Yüksek A vitamini içeriği, görmenizdeki sorunları önlemeye yardımcı olur. Havuçlar katarakt, makula dejenerasyonu ve gece körlüğünün ortaya çıkmasından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Tabii ki, havuçlar miyop ya da astigmat gibi problemler için size yardımcı olmaz, çünkü bunlar tıbbi müdahale gerektirir, ancak küçük yaştan itibaren havuç yemek, bu sorunları geliştirmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 • Çiğ havuç yemek dişlerinizi ve diş etlerinizi güçlendirir
 • Havuç gibi sebzeleri çiğ yemek, ağızdaki kan akışını iyileştirir ve bakterilerin dişlerinizde birikmesini önler.
 • Havuç, ıspanak ve elma gibi gıdalardaki flor içeriği diş minesini iyi durumda tutabilir ve diş çürümelerini önleyebilir.

Kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olurlar

kandaki kolesterol parçacıkları

Kardiyovasküler sağlığınız için havucun sağladığı faydaları ile birlikte, bu sebze kolesterol seviyenizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu, çözünür fiberin, özellikle de pektinlerin içeriğindeki yağın birikmesini engelleyen yüksek pektin içeriği sayesinde meydana gelir. Havuçlar bu tür yağları ortadan kaldırmaya ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.

Kabızlık ve mide ağrısıyla savaşırlar

Havuçlardaki yüksek lif içeriği, vücudunuzun atıkları ortadan kaldırma ve kabızlığı önleme yeteneğini artırır.

Ayrıca sodyum, klor, potasyum ve B vitaminlerinden oluşan mineral tuzu içeriği sayesinde herhangi bir mide ağrısını ya da aşırı asitliği yatıştırır. Bu yüzden havuç, gastrit hastalığınız varsa şiddetle tavsiye edilir.

Çok iyi diüretik özellikleri vardır

Havuçlardaki yüksek su içeriği, birçok mineral tuzunun yanı sıra böbrek taşlarının bozulmasına yardımcı olur. Bu nedenle havuçlar her zaman temizlik diyetlerine dahil edilir.

Yukarıdaki nedenlerin tümü için, günlük beslenme programınıza havuç eklemek, size çok fazla fayda sağlarken, aynı zamanda mükemmel bir vitamin ve mineral tuz kaynağı da elde etmiş olursunuz.

Diğer birçok sebze gibi, havuç da herhangi bir sağlıklı reçete içine dahil edilebilecek, dengeli bir diyetin önemli bir bileşenidir.

Bu lezzetli tarifin avantajlarından yararlanın

bir kase havuç çorbası

Havucu tüketebileceğiniz sayısız yol olduğunu zaten biliyorsunuz, ancak burada tüm faydalarını birkaç temel bileşenle birleştiren lezzetli bir tarif var.

Kremalı havuç çorbası

Bir kase çorba ile öğle yemeği servis etmek yaygındır ve bugün sizinle birlikte kremalı havuç çorbası için bir tarif paylaşmak istiyoruz. Yemeği nasıl hazırlayacağınızı ve yemek planınıza nasıl dahil edeceğinizi öğrenin.

Malzemeler

 • 2 havuç
 • 3 brokoli
 • 1 diş sarımsak
 • 1 büyük soğan
 • 2 bardak su (500 ml)
 • Tuz, tadı

Hazırlanışı

 • Suyu ve diğer malzemeleri bir tencereye ekleyip kaynatın.
 • Kapağı kapatın ve sıvının yarı yarıya azalmasını bekleyin
 • Tencereyi ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
 • Çorbayı bir karıştırıcıya ekleyin ve kremsi bir karışım elde edene kadar karıştırın.
 • Servis yapın ve keyfini çıkarın.

Tüm sebzeler vücudunuzun sağlıklı gelişimine katkıda bulunur, bu nedenle onları beslenme programınıza eklemeyi unutmayın. Hepsinin tadını beğenmeseniz de, daha fazla iştah açıcı birçok yemek tarifi var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.