Her Gün Daha Fazla Su İçmek Sağlığınızı Nasıl İyileştirir

Daha fazla su içtiğinizde, böbrek taşlarının ortaya çıkmasını önlemek için böbreklerinizi temizlemeye ve toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca çelişkili gibi görünse de, sıvı tutulumunu önlemeye de yardımcı olur.
Her Gün Daha Fazla Su İçmek Sağlığınızı Nasıl İyileştirir
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Daha fazla su içmek yeni yıl için hedeflerinizden biri olmalıdır. Herkes bu tavsiyeyi duymuş olsa da, pek çok insan sağlığını iyileştirebilecek bu iyi alışkanlığın faydalarını görmezden gelir.

Bugünkü yazımızda, her gün daha fazla su içmenin yararlarından 9’unu sizinle paylaşmak istiyoruz. Sağlığınızı iyileştirmek için basit ve uygun fiyatlı bir yoldur.

Bol su için… Peki bol ne demek?

Her gün, en az 1 litre su içmelisiniz, bu da 6-8 bardağa karşılık gelmektedir. Ancak içilmesi gereken miktar ortalamadır, çünkü aşağıdaki faktörlere göre değişiklik gösterir:

  • Yaş, cinsiyet ve kilo: Yapmanız gereken, kilonuzu 7’ye bölmektir. Sonuç, 1 günde içmeniz gereken bardak sayısıdır.

Bu, 70 kg ağırlığındaki bir kişinin günde 10 bardağa ya da 2 litreye ihtiyacı olacağını gösterir.

  • İklim veya mevsim: Havalar sıcaksa, günde 2 litre su içmelisiniz.
  • Fiziksel egzersiz: Daha fazla terlerseniz, vücudunuzun suyunu ve mineral dengesini yenilemek için su tüketiminizi artırmanız gerekir.
  • Sağlık sorunları: Bazı insanlar, örneğin böbrek taşlarını önlemek için, daha fazla su tüketmelidir.
  • Gıda: Yiyecek de ayrıca su sağlar. Hidrasyon söz konusu olduğunda, çorba ve salata tüketmek et ve patates yemek ile aynı şey değildir.

Daha fazla su içmek sağlığınızı nasıl iyileştirir?

1. Daha az aç olacaksınız

bardağa su koymak

Bazen karnınız acıktığında onun aslında açlık değil susuzluk olduğunu biliyor muydunuz?

Bunu akılda tutmanız, gün boyunca sürekli olarak su içmeyi hatırlamanıza yardımcı olabilir, özellikle yemekler arasında acıktığınızda. Bu, sürekli atıştırmayı veya aşırı acıkmanızı engeller.

2. Daha az lekeli ve daha az kırışıklı bir cilde sahip olacaksınız

Daha fazla su içmek cildinizi siyah nokta, sivilce ve akne cilt sorunlarından uzak tutmanın en iyi yoludur. Bu alışkanlık ayrıca su kaybına bağlı kırışıklıkların başlangıcını da önleyecek veya geciktirecektir.

Su, herhangi bir kozmetik ürün olmadan, nemli, ışıltılı ve sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

3. Daha fazla enerji verir

daha fazla su içmek enerji verir

Bazen, enerji seviyenizi artırmak için kahve ve çay gibi uyarıcıları içmek işe yaramaz, çünkü yorgunluk susuzluğun bir sonucu olabilir.

Daha fazla su içmeniz, gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi size verecektir.

4. Daha az sıvı tutulumu demektir

Gün boyunca su içmek, sıvıların atılımını ve bacaklar, ayaklar ve karın gibi bölgelerde sıvı tutulumunun ve şişkinliğin önlenmesi için en iyi yoldur.

Böylelikle böbrek fonksiyonunuz iyileşir ve vücudunuzda daha iyi su dengesi sağlanır.

Ayrıca bakınız: Daha Sık Su İçmenin 7 Yolu

5. Kabızlığa hoşçakal dersiniz

daha fazla su içmek kabızlığı indirir

Bazen kabızlık, özellikle lif bakımından zengin gıdalar tüketmeyen insanlar için, su eksikliği ile ilişkili olabilir. Dışkınız sert olduğunda bunu anlayacaksınız.

Bu durumlarda, durumu düzeltmek için daha fazla su içmeniz önemlidir.

6. Böbrek taşlarını önler

Doktorlar, aile öyküsünde böyle bir sorun olan ya da zaten böbrek taşından muzdarip olan insanların, böbrek taşlarını önlemek için daha fazla su içmesini önermektedirler.

Mevcut taşları dökmek ve herhangi bir ciddi sağlık sorununu önlemek için en basit ve ucuz yoldur.

7. Yüksek kan basıncını önler

tansiyon aleti ile kan basıncı ölçmek

Su, kan basıncınız ile bağlantılıdır çünkü vücuttaki sodyum seviyelerini azaltır. Bu sayede, daha fazla su içmek, ilaçlara başvurmak zorunda kalmadan, doğal olarak yüksek kan basıncının önlenmesine yardımcı olacaktır.

8. Kilo vermeye yardımcı olur

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gün boyunca bol su içmek, ani bir dürtü sebebiyle yemekten kaçınmanıza ve sizi tok tutmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca bu alışkanlık, kalori yakmaktan sorumlu olan metabolizmanızı hızlandırır.

Son olarak, sıvıların atılmasını ve yağların sindirimini geliştirir, bu yüzden bol su içmek, çok fedakarlık etmeden kilo vermenin en iyi yollarından biridir.

9. Toksinleri azaltır

Daha fazla su içmek genellikle vücudunuzun toksinleri atmasına ve sağlığınıza zararlı olabilecek maddelerden arındırılmasına yardımcı olur.

Su, hasara veya hastalığa neden olabilecek hemen hemen her şeyi atmanıza yardımcı olan doğal bir detoks sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bao Y, Tu X, Wei Q. Water for preventing urinary stones. Cochrane Database Syst Rev. 2020 Feb 11;2(2):CD004292. doi: 10.1002/14651858.CD004292.pub4. PMID: 32045491; PMCID: PMC7012319.
  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296. doi: 10.7762/cnr.2018.7.4.291. Epub 2018 Oct 31. PMID: 30406058; PMCID: PMC6209729.
  • Bernard J, Song L, Henderson B, Tasian GE. Association Between Daily Water Intake and 24-hour Urine Volume Among Adolescents With Kidney Stones. Urology. 2020 Jun;140:150-154. doi: 10.1016/j.urology.2020.01.024. Epub 2020 Jan 28. PMID: 32004558; PMCID: PMC7255954.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.