Neden Sürekli Tuvalete Gitmek Zorunda Kalıyorum?

Tuvalete çok sık gittiğinizi mi hissediyorsunuz? Bu yazımızda sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetmenizin nedenlerinden bahsedeceğiz.
Neden Sürekli Tuvalete Gitmek Zorunda Kalıyorum?
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Filmin bir yerinde tuvalete gitmek zorunda kalacağınızı bildiğinizden, sinemaya gittiğinizde çıkışa en yakın koltuğa mı oturuyorsunuz? 

Sık sık mola verilmeyen uzun yol gezilerinden hiç bahsetmeyelim isterseniz. Bunlar size tanıdık geliyor mu?

Eğer mesanenizin derdinin ne olduğunu bilmiyorsanız, okumaya devam edin. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetmenizin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Belki de o kadar sık tuvalete gitmek zorunda kalmıyorsunuzdur

idrarını tutmaya çalışan kadın

Tuvalete çok sık gittiğinizi mi hissediyorsunuz? Aslında, önerilen su miktarını (günde 2 litre) içerseniz, günde ortalama 8 kez tuvalete gitmek zorunda kalacaksınız.

Su, toksinleri atmaya yardımcı olur ve ürin de bunu yapmanın en etkili yollarından biridir.

Daha az su içerseniz, daha az tuvalete gidersiniz. Fakat az su içmek de üriner sistem enfeksiyonlarına, böbrek taşlarına ve diğer rahatsızlıklara yol açabilir.

Küçük bir mesaneye sahip olabilirsiniz

Garip gelse de, bu ifadede aslında gerçeklik payı vardır. Tıpkı bazı insanların uzun bazılarının da kısa boylu olabileceği gibi herkesin mesanesinin boyutu birbirinden farklı olabilir. İdrar torbalarının büyük bir kısmı, yaklaşık 2 bardak sıvı tutma kabiliyetine sahiptir.

Bunu evde yapacağınız basit bir deneyle görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken 1 – 2 bardak arasında su içtiğinizde idrar çıkarıp çıkarmadığınızı denemek. Bundan daha fazla veya az miktarlar normal değildir. Evde böyle bir şey yapmak istemiyorsanız, laboratuvar testi de size yardımcı olabilir.

İdrar torbanızın daha fazla sıvıyı tutabilmek için eğitip eğitilemeyeceğini hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı evettir, bunu yapabilirsiniz.

İdrar torbası tamamen doluyken esneyebilir fakat idrarımızı tutmak hiç sağlıklı değildir çünkü bu durum enfeksiyona neden olabilir. 

Yeterince su içmiyor olabilirsiniz

su içen kadın

Sürekli tuvalete gitmek zorunda kalmaktan rahatsızsanız muhtemelen zaten içtiğiniz su miktarına dikkat ediyorsunuzdur. Çoğu insan seyahatteyken veya çalışırken bu rahatsızlıktan kaçınmak için az su içmeyi tercih eder.

Ancak yalnızca gönüllü olarak vücudunuz susuz bırakmakla kalmıyor aynı zamanda bu mesanenize de zarar veriyorsunuz. Bunu yaptığınızda idrarınızın daha kötü koktuğunu ve daha kıvamlı göründüğünü fark edeceksiniz.

Bunun nedeni, idrar yapma isteğine direndiğinizde sıvının yoğunlaşması ve mesaneyi rahatsız etmesidir. Öte yandan fazla su içmek de iyi değildir. En iyisi dengeli olmaktır.

Unutmayın, yeterince su içmezseniz vücudunuz toksinleri serbest bırakmaz ve böbrekleriniz bu toksinlerle dolar.

Enfeksiyonunuz veya böbrek taşı probleminiz olabilir

İdrar yolu enfeksiyonunuz veya küçük kristal oluşumlarınız (böbrek taşı olarak bilinir) olduğunda, mesaneniz tahriş olabilir. Bu da daha sık tuvalete gitmek zorunda kalmanıza neden olur. Bunun dışında başka semptomlar da yaşamaya başlarsınız.

Genellikle böbrek taşları yoğun bir sırt ve yan ağrısı yapar. İdrar yolu enfeksiyonlarının klasik işaretleri de, tuvalete gitme isteğinin çok güçlü olması ve buna aynı zamanda acının eşlik etmesidir.

Eğer durumu ihmal eder ve sorunu çözmek için zamanında bir doktora görünmezseniz, bu küçük taşları aldırmak için cerrahi operasyon yaptırmak zorunda bile kalabilirsiniz.

Spora gitmeniz gerekiyor olabilir

koşu bandında kadınlar

Çoğu kadının, pelvik tabandaki kaslarını nasıl sıkacaklarına veya rahatlatacaklarına dair hiçbir fikri yoktur. Bu da tuvaletinizi yapmak için tuvalete koşmanıza sebep olabilir.

Buna bir son vermek için yapmanız gereken şey idrar torbasındaki idrarı tutan kasları çalıştırmaktır.

Daha önce tuvalete gitme isteğine karşı koymamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu, doğru bir yaklaşımdır. Fakat şimdi yalnızca tuvalete gitmek için birkaç dakika beklemeniz gerektiğinden bahsediyoruz.

Bu egzersiz idrar torbanızı biraz güçlendirebilir. Kegel egzersizleri bu soruna yardımcı olma konusunda çok iyidir.

Vücudunuzun herhangi bir bölümünü hareket ettirmeden, idrar akışını durdurmak için kullanılan kasları sıkıp bırakarak bu egzersizi yapabilirsiniz.

Bu tavsiye özellikle hamile kadınlar ve doğum sonrası süreçteki kadınlar için yararlıdır. Bu egzersizlerin cinsel hayatınıza bile faydası olacaktır.

Tuvaletinizi getiren ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz

Yedikleriniz de tuvalete gitme isteğinizi artırıyor olabilir. Bu duruma yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan idrar söktürücü ilaçlar alındığı zaman sıklıkla rastlanır. Ayrıca papaya gibi doğal idrar söktürücüler de buna sebep olabilir. Öyle ki idrar yoğunluğu nedeniyle tuvalete koşmak zorunda bile kalabilirsiniz.

Tuvalete sık gitmenize neden olabilecek bir başka bir ilaç türü de antikolinerjiklerdir. Anksiyete, depresyon ve benzeri problemlerden muzdarip olan kişiler tedavi için bu ilaçları kullanırlar.

Tedaviye başladıysanız ve son zamanlarda tuvalete daha sık gidiyorsanız doktorunuza danışın. Aynı sorunlar için verilen çeşitli alternatif ilaçlar vardır. Bu duruma neden olan ilacı değiştirebilirsiniz.

Diyabetiniz olabilir

diyabet ölçüm araçları

Beslenme alışkanlıklarınız nasıl? İdeal bir kiloda mısınız? Spor yapıyor musunuz? Tuvalete gitme ihtiyacı diyabetin klasik işaretlerinden biridir. Böyle bir probleminiz varsa bir an önce tedavi olmalısınız.

Kanda çok fazla şeker olduğunda bir noktada vücudunuz, bunu başka bir şeye çevirememeye başlar. Böylece şeker doğrudan idrarınıza geçer ve sizi tuvalete gitmek zorunda bırakır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.