Özgür Bir Ruh Olduğunuzun 7 İşareti

Özgür bir ruh olmak, insanların düşündüğünün aksine, sorumluluklardan kaytarmak ya da bir çeşit özensiz özgürlük istemek anlamına gelmez. Bu kendinize karşı dürüst olmakla ilgilidir. Peki siz özgür bir ruh musunuz?
Özgür Bir Ruh Olduğunuzun 7 İşareti

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Özgür bir ruh, belli bir seviyede olgunluğa erişmiş ve kendine yeterlilik ve güvene dayalı psikolojik yeteneğe erişmiş bir kişi demektir. Kişisel gelişimin bu zirve noktasına ulaşmak hiç de kolay değildir.

Buna ek olarak bu konunun, Abraham Maslow’un 1943’te “İnsan Motivasyonu Teorisi” adlı makalesinde bizle tanıştırdığı ihtiyaçlar hiyerarşisine uyan bir boyutla alakası vardır.

Öte yandan, özgür bir ruh olmak, kendini tüm bağlarından ve sorumluluklarından kesmiş bir insan demek kesinlikle değildir. Bu yaygın bir yanlış kanıdır.

Gerçek bir özgür ruh; karakter özelliklerine, tutumlarına ve hayatın çeşitliliğiyle yüz yüze gelmelerini kolaylaştıran gerçeklikle iletişime geçme yöntemlerine sahiptir.

Bu yazıda, özgür bir ruhu tanımlayan şeylerden bahsedeceğiz. O siz misiniz?

1. Birinin onayına ihtiyaç duymadan seçersiniz, düşünürsünüz ve hareket edersiniz

Kişisel yolculuğunuzda başka birinin onayına ihtiyaç duymadığınız bir noktaya gelmek, kesinlikle büyük bir adımdır. Hayatınızın büyük bir kısmı boyunca sık sık toplum tarafından onaylanmak ihtiyacı hissedersiniz. Önce anne ve babanız gelir, sonra akranlarınız ve sonra da iş çevreniz gelir.

Kim olduğunuzun görünmesine izin vermek ve kalbinizden samimiyetle konuşmak, bir günde olabilen bir şey değildir.  Sadece gerçek özgür ruhlar bu noktaya gelebilir.

2. Korkusuzca yaşarsınız ve kendinize güvenirsiniz

kadın resmi

Kişisel gelişim ve motivasyonel psikoloji alanında uzman kişiler çok iyi bilirler ki korku, en büyük fırsat katilidir. Endişelenmeyi ve gelecekteki akıbeti hayal etmeyi sonunda bıraktığınız zaman, daha büyük adımlar atabiliyor olduğunuzu göreceksiniz.

Mutluluk her zaman korkularınızın ötesindedir. Öte yandan, o çizgiyi aşmak için size gerekli olan şey ise kendinize duyduğunuz güvendir.

3. Özgün, cesur, spontane bir kişisiniz

Samimiyet sizi tanımlar, fakat aynı zamanda sizi gülümseten ve size anlayış bakış açısı veren bir densizlik türüdür. Spontanesinizdir çünkü artık insanların ne dediğini ya da düşündüğünü önemsemezsiniz.

Özgün karakterler, özgür ruhlardır çünkü iç benlikleri artık eleştiriye maruz kalmıyordur. Gerçek benlikleriyle ve değerleriyle iletişim halindedirler ve dünyaya hayatı nasıl anladıklarını gösterebilirler: tutkuyla.

4. Nelerin uğruna mücadele etmeye değer olduğunu bilirsiniz

kelebekler ve kadın resmi

Özgür bir ruh olmak, insanların düşündüğünün aksine, sorumluluklardan kaytarmak ya da bir çeşit özensiz özgürlük istemek anlamına gelmez. Böyle bir şey hiç değildir.

Özgür ruhlar ne uğruna mücadele ettiklerini çok iyi bilirler: sevdikleri uğruna, kimliklerini belirleyen şeyler uğruna, mutluluk uğruna. Gerisi önemli değildir.

5. Bağlılık dilinden konuşmazsınız

Bağlılıklar, duygusal bir bakış açısından anlaşıldığı zaman, kişisel gelişim için büyük bir düşmandır. Duygusal bağımlılık tarafından kurulan bir ilişkinin içine düşmek; kimlik, bütünlük ve kendini ifade etme hissini öldürür.

Kendini özgür bir ruh olarak tanımlayan bir kişi, bir kişiye bağımlı olmadan onu sevmeyi bilir. Tamamlanmış hissederken kendilerini en iyi şekilde verirler.

6. Hayatta küçük şeyleri takdir etmeyi bilirsiniz

elinde ışık tutan kadın

Özgür olmak, gelişmenize ve hayatı sevmenize engel olacak hiçbir şeye bağlı kalmamak demektir. Özgürlük için bu kadar tutkuyu, önceliklerini belirlemeyi öğrenerek ve hayattaki en önemli şeylerin aslında madde olmadığını, duygular olduğunu anlayarak elde edebilirsiniz.

Bu duygular en basit, günlük deneyimlerden gelir. Başınızdan geçen bir diyalog, sahilde bir yürüyüş, bir randevu, bir gezi, yalın ayak yürümek, evcil hayvanınıza sarılmak, kafanızda bir tane bile endişe olmadan koşuya çıkmak olabilir…

Meşgul ve endişeli insanlar, özgür ruhların görebildiği, desteklediği ve değer verdiği bu tip günlük detayları göremez.

7. Hayat size, sizin tutumunuz başkalarına ilham verir

İnsanlar size bunu nasıl yaptığınızı sorabilir.

“Sürekli mutlusun, sürekli bir şeyler için zaman bulabiliyorsun. Bir milyon tane şey yapıyorsun ve her zaman beni güldürüyorsun… bunu nasıl yapıyorsun?”

Muhtemelen nasıl yanıt vereceğinizi bilmiyorsunuz çünkü hayat felsefeniz, zaman içinde ulaştığınız bir şeydir. Bazen, özgür ruhlar bir süre esir tutulduktan sonra ortaya çıkar. Tutumları; zorlukların, zamanın ve zor kazanılmış bir olgunluğun sonucu olabilir.

Özgür olmak, azim ve sabır ile, bazı şeyleri arkanızda bırakmak zorunda kalabileceğinizi bilerek kazandığınız bir tutumdur. Siz özgür bir ruh musunuz?

Ana görsel referansı wikiHow.com

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.