Pancar Suyu ile Beyninize Bakım Yapın. Bayılacaksınız!

Pancar sağlığınız için büyük bir müttefik olabilir. Bunun nedeni, kronik inflamasyonla savaşması ve ateroskleroz ve hipertansiyonu önlemeye yardımcı olmasıdır.
Pancar Suyu ile Beyninize Bakım Yapın. Bayılacaksınız!

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

Pancarların yoğun, taze, topraksı bir tadı vardır. Birçok kişi tadı için sever. Onları sağlıklı yemek tariflerine ve harika doğal meyve sularına eklemekten mutluluk duyarlar. Ve birkaç çalışmaya göre, beyne kan akışını artırmak için günde bir bardak pancar suyu içmeniz yeterlidir.

Bu kadar kolay olan bir şey demans ya da diğer dejeneratif hastalıklara yakalanma olasılığınızı düşük bir yüzdeye indirmenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, konu hakkında size tüm bilgileri vereceğiz.

Pancar suyu: Beyin sağlığınız için güçlü bir çare

nane, çilek ve pancar suyu

Pancar ilk başta Afrika kıyılarının uzaklarından gelir. Daha sonra ticaretin doğuşuyla Asya’ya ve Avrupa’ya ulaşması uzun sürmemiştir. İster inanın ister inanmayın, hızlı yayılmasının nedeni sadece yumru kökünden kaynaklanmıyor: yaprakları da çok değerli. Antik Roma’da pek çok yemekte kullanılırdı.

İlginç bir diğer örnek de, Napolyon’un daha sonra şeker kaynağı olarak pancar kullanmaya başlamasıdır. Bu, İngilizlerin Fransızların şeker kamışına ulaşımını kısıtlamasının ardından gerçekleşti.

Aslında, pancar bugün hala şeker üretiminde vazgeçilmez bir maddedir. Bu, özellikle de diyabetiniz varsa çok önemli bir bilgidir. Peki bu, içindeki şeker nedeniyle pancarların faydadan çok zarar verdiği anlamına mı geliyor?

Kesinlike öyle değil. Aslında, hatırlanması gereken bazı önemli bilgiler var. Beyniniz enerji için, pancarda bulunan diğer özel besin maddelerinin yanı sıra, glukoza da ihtiyaç duyar.

Nitratlar

Pancar türlerinde yüksek nitrat konsantrasyonları bulunur. Bu nitritlerin çok özel bir gücü vardır: kan akışını teşvik etmek için kan damarlarınızı açarlar. Bu aynı zamanda oksijenlenmenizi arttırır. Bu ilginç özellik – az da olsa – sarımsak, kara lahana ve ıspanak gibi diğer yapraklı yeşil sebzelerde de bulunur.

Pancarlarda bulunan nitratlar sayesinde, elinizin altında harika bir destek bulunur. Bu, felç olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir. Normal diyetlerine pancar ekleyen bazı insanlar var. Bununla birlikte, onun tuhaf ve yoğun lezzetlerini hiç sevmeyen insanlar da var.

Lezzetine alışmak için tüm avantajlarını akılda tutmaya değer. Artı, avantajlarından faydalanabilmeniz için pancarı tatlandırabileceğiniz daha hoş bir kombinasyon arayabilirsiniz.

Pancar kronik ateşle mücadele eder

beyin ve sinir sistemi

Pancar, nitratların yanı sıra diğer bazı biyoaktif bileşikler açısından zengindir. Bunlar, kronik iltihaplanmanın etkisiyle mücadele etmenize ya da bunu azaltmanıza yardımcı olur. İnflamasyon, birçok kalp hastalığının yanı sıra felçlerin ana nedenidir.

Vücudunuz ne kadar çok iltihaplanırsa, kan akışınız o kadar zor olur. Bu, oksijenasyon seviyenizi düşürür ve toksinlerin birikmesine neden olur. Ayrıca, sağlığınız için nörolojik iltihaplanma kadar tehlikeli olan başka problemler de vardır.

Haftada iki ya da üç kez pancar yemek harika bir alışkanlıktır. Bunu yapmaya alışırsanız, hipertansiyon ve ateroskleroz riskinizi azaltmış olursunuz. Aynı zamanda, bilişsel süreçlerinize mümkün olduğunca özen gösterirsiniz.

Beyne bakım yapmak için pancar suyu nasıl hazırlanır?

pancar suyu ve mandalina

Malzemeler

 • 3 taze pancar
 • 2 havuç
 • 1/4 baş kırmızı lahana
 • 7 mandalina
 • 2 bardak su

Talimatlar

 • Önce pancar ve havuçları iyice yıkayın.
 • Ardından, karışımını kolaylaştırmak için dilimleyin. Lahanayı da doğrayın.
 • Meyve sıkacağı ya da mikserinize, iyi doğranmış pancar, havuç ve lahanayı ekleyin.
 • Pürüzsüz bir sıvı elde edinceye kadar karıştırın ve bir kenara koyun.
 • Ardından 6 mandalinayı sıkın.
 • Elde ettiğiniz suyu, iki bardak suyla beraber, havuç, pancar ve lahana suyuna ekleyin. Çok lezzetli olacak!
 • Bu harika karışımı gün boyunca içmeyi unutmayın. Önce kahvaltıda, sonra da ana yemek ile için.

İsterseniz, hafta boyunca, orta boy bir pancarı bir bardak su ile basitçe karıştırabilirsiniz. Bu şekilde, avantajlarından hızlı ve kolay bir şekilde yararlanmaya devam edersiniz. Beyniniz buna bayılacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.