Pancar Yemenin Hiç Bilmediğiniz 7 Faydası

Enerji ihtiyacınız olduğu zaman pancarların enerji içecekleri yerine geçebileceğini biliyor muydunuz? Ayrıca, egzersiz yaparken akciğer kapasitenizi artırmanıza da yardımcı olurlar. Bunu kesinlikle denemelisiniz!
Pancar Yemenin Hiç Bilmediğiniz 7 Faydası

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pancar yemenin hiç bilmediğiniz müthiş faydaları vardır. Bu sebze genellikle salata, çorba, smoothie ve turşu için kullanılır. Doğal bir boya olarak bile kullanıldığı yerler vardır.

Yıl boyunca mevcut bir sebze olmasına rağmen, bazı insanlar bunu bolca tüketmez.

Pancar yemek, günlük yaşamınız için ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve organik bileşikleri almanıza yardımcı olur. Artı, kalorisi düşüktür ve kolesterolü yoktur.

Pancar yemenin en büyük 7 avantajı:

Pancar yemenin muhteşem faydaları

1. Kalp sağlığınızı geliştirir

Her şeyden önce pancardaki lif, kötü kolesterol ve trigliseridlerin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzdaki iyi kolestrolü arttırır.

Bu kalbinizle ilgili sorunlar yaşama riskini azaltır.

Ayrıca pancarda bulunan betain, homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Homosistein kan damarları için zararlı olan bir kimyasaldır.

Sonuç olarak, pancar yemenin , kardiyovasküler hastalıkları birçok yönden önlemeye yardımcı faydaları vardır. Bu hastalıklar arasında arterioskleroz, kalp krizi ve kalp felci  bulunur.

2. Bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur

Düzenli aralıklarla pancar yemeye başlarsanız cilt, akciğer ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Bunun nedeni, bu kökün betasiyanin adı verilen bir pigmenti olmasıdır. Bu pigment kanserli hücrelerin büyümesiyle savaşabilir.

Öğünlerinize pancar ekleyin ya da haftada 2 ya da 3 kez içecek olarak ekleyin. Bunu yapmak hücre mutasyonunu durdurur eder ve bazı tümörlerin büyümesini yavaşlatır.

3. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Ayrıca pancar çok zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamin, astım semptomlarının önlenmesinde büyük yardımcıdır. Artı, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.

Bu, bağışıklık sisteminizi uyaracağı anlamına gelir. Ayrıca, alyuvar hücrelerinde aktiviteyi de artırırlar.

Sürekli hasta mı oluyorsunuz? Eğer öyleyse, vücudunuz çevresindeki virüs, bakteri, mantar ve toksinlerle savaşmaya ve onları yenmeye hazır değil demektir.

Pancar size yardımcı olabilir!

4. Göz problemlerini azaltmaya yardımcı olur.

Pancarda beta-karotenler var. Bu, maküler hasarın neden olduğu körlüğü önler. Ayrıca katarakt olasılığını azaltır.

Yaşlandıkça bu iki sorun yaygın şekilde görülür, ancak acı çekmek zorunda değilsiniz.

Halihazırda göz sorunlarınız varsa, ilerlemelerini yavaşlatacak zamanınız olduğunu biliyoruz.

Doktorunuzun önerilerini izlemenin yanı sıra, bu içeceği haftada en az bir kez tüketecek şekilde diyetinize ekleyin:

Malzemeler

 • 1 büyük portakal ya da 2 küçük portakalın suyu
 • 1 küçük pancar
 • 2 havuç

Talimatlar

 • Her şeyi dilimleyip miksere koyun ve pürüzsüz bir içecek elde edene kadar karıştırın. Ardından derhal için.
 • Bekletirseniz, özelliklerini kaybedersiniz ve faydalarından yararlanamazsınız.

5. Afrodizyak özelliklere sahiptir

pancar yemenin fiziksle faydaları

Pancar yemenin bir faydası da cinsel arzuları güçlendirmesi yani afrodizyak olarak işlemesidir. Bu etki içeriğindeki yüksek miktarda bordan kaynaklanmaktadır.

Bu elementin cinsel hormonları büyük ölçüde arttırdığı ortaya konmuştur.

Bu size şu konularda yardımcı olur:

 • Libidoyu arttırır.
 • Doğurganlığı arttırır.
 • Sperm hücrelerinin hareketliliğini arttırır.
 • Eşinizle hamile kalmayı düşünüyorsanız ve bunu başaramıyorsanız, daha sık pancar yemeye çalışın.

6. Enerji seviyenizi arttırır

Pancar, bol miktarda sağlıklı karbonhidrat taşır.

Daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunuz günlerde, enerji içecekleri ya da işlenmiş gıdalar yerine bu kök sebzeyi tüketmeyi düşünün.

Vücudunuz gerekli tüm işlevlerini yerine getirebilir, böylece doğru bir şekilde çalışır. Yeterli miktarda karbonhidrat aldığında bunu yapabilir.

Vücudunuz böylece oksijeni daha iyi emer. Bu, egzersiz yaparken nefes almanıza da yardımcı olacaktır.

Koşuya çıkmadan önce bir şeyler atıştırmayı isterseniz, pancar yemeyi deneyin.

Ayrıca bir filmden önce bir atıştırmalık tüketmek isterseniz, bu isteği ekstra kalori almadan tatmin etmek için mükemmeldir.

7. Kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur

pancar yemenin müthiş faydaları

Potasyum eksikliği, kalp krizi riskini arttırır. Bununla birlikte, bu kök sebzede vücudunuzun ihtiyacı olan potasyum miktarı bulunmaktadır.

Bu nedenle, potasyum açısından zengin gıdaları diyetinize eklemeniz iyi bir fikirdir.

Potasyum, bir vazodilatör olması nedeniyle çok önemlidir. Bu, kan damarlarının rahatlamasına ve tansiyonun düşürülmesine yardımcı olduğu anlamına gelir.

Bu, kan pıhtılarını azaltır. Sonuçta, kanda pıhtılaşma sıkışmaya ve arteriyel tıkanıklığa neden olabilir. Bu bir sürü soruna yol açabilir.

Yine de, aşırı miktarda pancar yemeyin

Pancar yiyerek elde edeceğiniz bu 7 avantaja rağmen, çok fazla yememeniz önemlidir. Bu sebzede oksalat bulunur. Bu madde, belirli vücut sıvılarını pıhtılaştırabilen elementlerden biridir.

Ayrıca böbrek ya da safra kesesi problemleriniz varsa pancar yememelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Fuentes-Barría, H., Muñoz Peña, D., Aguilera Eguía, R., & González Wong, C. (2018). Influencia de los compuestos bioactivos de betarraga (Beta vulgaris L) sobre el efecto cardio-protector: Una revisión narrativa. Revista chilena de nutrición45(2), 178-182.
 • Madaleno, I. M., & Montero, M. C. (2012). El cultivo urbano de plantas medicinales, su comercialización y uso fitoterapéuticos en la ciudad de Río Cuarto, provincia de Córdoba, Argentina. Cuadernos Geográficos50, 63-85.
 • Muscia Saez, V. (2018). Consumo de óxido nítrico en deportistas.
 • Ros Lluch, N., Chimenos Küstner, E., & López López, J.. (2009). Alimentos contra el cáncer oral. Avances en Odontoestomatología25(3), 155-162. Recuperado en 06 de febrero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0213-12852009000300005&lng=es&tlng=es.
 • Villanueva-Tiburcio, Juan Edson, Condezo-Hoyos, Luis Alberto, & Asquieri, Eduardo Ramirez. (2010). Antocianinas, ácido ascórbico, polifenoles totales y actividad antioxidante, en la cáscara de camu-camu (Myrciaria dubia (H.B.K) McVaugh). Food Science and Technology30(Suppl. 1), 151-160. https://dx.doi.org/10.1590/S0101-20612010000500023

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.