Şeker Pancarı Ve Pekmez: Yumurtalık Kistleri İçin Geleneksel Bir Çözüm

Şeker pancarı ve şeker pekmeziyle hazırlanan bu ev yapımı çözüm, içerdiği özellikler sayesinde gerçekten de hem yumurtalık kistleriyle savaşmaya hem de onların ortaya çıkmalarını önlemeye yardımcı olabilir. 
Şeker Pancarı Ve Pekmez: Yumurtalık Kistleri İçin Geleneksel Bir Çözüm
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Gün geçtikçe daha fazla kadında yumurtalık kisti olduğu ortaya çıkıyor. Her zaman ciddi boyutta olmuyorlar ancak takiplerinin ve tedavilerinin yapılması gerekiyor. Kısırlık, kanama, regl döngüsü bozukluğu veya kanser gibi başka sorunları önlemek için bu kistlerin yok edilmeleri önemli.

Bu yazıda, yumurtalık kistleri için iyileştirici özellik taşıyan, şeker pancarı ve pekmez ile yapılan basit bir çözümden bahsedeceğiz. Bu çözüm hem sağlığınız açısından faydalı olacak hem de uzun dönemde bu kistlerin ciddi hastalıklara dönüşmesini engellemeye yardımcı olacak.

Yumurtalık kisti nedir?

Yumurtalık kistleri veya fibroitler hem genç hem de daha ileri yaştaki kadınlarda ortaya çıkabilirler. Bazı durumlarda herhangi bir sorun yaratmayabilirler ancak kötü huylu hale gelmemeleri için düzgün bir şekilde tedavi edilmeleri şarttır.

Ortaya çıkış süreçlerini etkileyen pek çok faktör olabilir ancak çoğu durumda sebepler belirsizdir. Genel olarak belirtilerini bilmelisiniz ki bu belirtilerin sizde olduğunu fark ettiğinizde hemen doktorunuzla konuşabilesiniz:

 • Adet döngüsünde düzensizlik, özellikle de uzun sürmesi.
 • Alt karın (pelvis) bölgesinde baskı veya ağırlık hissi.
 • Alt karında ağrı.

Bazı durumlarda bu semptomlara idrara çıkma, kilo alma veya göğüslerde hassasiyet gibi sorunlar da eşlik edebilir. Şüphe duyduğunuz bir durum varsa bir jinekologla görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktorlar sonuç bilgisayar pelvis

Yardımcı yiyecekler: Şeker pancarı ve pekmez

Aşağıda yumurtalık kistlerini önlemek ve iyileştirmek için faydalı olabilecek sağlıklı iki yiyeceğin üzerinde duracağız. İkisi de serbest radikallerle savaşan ve iltihaplı süreçleri azaltan güçlü özelliklere sahiptirler.

Ayrıca bu iki yardımcı yiyecek de sağladıkları bol besin miktarı nedeniyle önemlidirler. Şeker pancarı ve pekmez (şeker) tüketirsek besin eksikliğiyla karşılaşmaktan kaçınmış, kistlerin ortaya çıkışını önlemek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş oluruz.

Şeker pancarı

Şeker pancarı, mor renkli tatlı bir sebzedir. Doğal yolla vücudumuzdaki pek çok dengesizliği iyileştirmeye yardımcı olabilecek iyileştirici bir yiyecektir. Anemi, kolesterol, hipertansiyon ve dolaşım bozukluğu gibi kanı etkileyen pek çok hastalık için çok faydalıdır.

Bu sebzede bol miktarda şeker, B ve C vitamini bulunur. Ayrıca içerdiği folik asit miktarı da dikkat çekicidir. Protein, mineral (çinko, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir) ve A, B ve C vitamini içeren yapraklarını da unutmamalıyız.

Şeker pancarı içerdiği pigmentlerin sahip olduğu özellikler sayesinde yumurtalık kistlerinin önlenmesinde ve tedavisinde çok etkili olabilir. Antioksidan, iltihap karşıtı ve hastalık önleyici bileşenlere sahiptir.

Şeker pekmezi

Şeker pekmezi, şeker kamışının yapım sürecinde elde edilen koyu kıvamlı, koyu renkli ve tatlı bir sıvıdır. İçerdiği besinler sayesinde, beyaz şekerden veya kimyasal tatlandırıcılardan çok daha sağlıklıdır. Ayrıca meyan köküne benzer çok yoğun ve belirgin bir tadı vardır.

Şeker pekmezi, kalsiyum, bakır, demir, potasyum, B vitaminleri – özellikle de B6- açısından zengindir. Rengi ne kadar koyuysa içerdiği besinler o kadar fazladır. Bu bilgi hangi pekmezi alacağınıza karar vermeye çalışırken işinize yarayabilir. Mümkünse organik olanını seçmenizi öneririz.

Tıbbi açıdan bakıldığında, bu besinlerin yanında bol miktarda amino asit ve linoleik asit içermesi nedeniyle, şeker pekmezi, güçlü bir tümör karşıtı etkiye sahiptir. Bu yüzden yumurtalık kistlerini önlemek ve yemeklerimizi tatlandırmak için kullanılan geleneksel bir çözümdür.

Şeker pancarı ve pekmez ile hazırlanan doğal çözüm

Malzemeler

 • 7 adet orta boy şeker pancarı
 • 2 bardak şeker pekmezi (480 g)
pancar suyu havuç

Nasıl hazırlanır?

Yumurtalık kistleri için bu çözümü hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 • Pancarları iyice yıkayın ve soyun.
 • Sularını çıkarmak için onları blender’a atın ve liflerini süzün.
 • İsterseniz içine 3 veya 4 adet şeker pancarı yaprağı da ekleyebilirsiniz.
 • Pancar suyunu şeker pekmeziyle karıştırın ve bir kavanozun içine koyun.
 • İçmeden önce iyice çalkalayın.
 • Buzdolabında saklayın.

Nasıl içilir?

Bu çözümden aşağıda tarif edeceğimiz şekilde az bir miktar (100 ml) için:

 • Kahvaltıdan en az yarım saat önce aç karna için.
 • Öğle yemeğinden yarım saat önce için.
 • Akşam yemeğinden yarım saat önce için.

Bu tedaviyi en az iki ay boyunca kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Oldukça etkili bir çözümdür ancak sabırlı olmalısınız. Kistlerin küçülüp küçülmediklerini veya yok olup olmadıklarını anlamak için test yapılabilir.

Kistler yok olmuşsa, önleyici etki için tüketim miktarınızı mevsimsel olarak aç karnına günde bir kereye düşürebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Alfredo Entrala Bueno. Vitaminas: aspectos prácticos en medicina. Ediciones Díaz de Santos, 1995.
 • Prevention Magazine Health Books. Prevention’s Healing with Vitamins: The Most Effective Vitamin and Mineral Treatments for Everyday Health Problems and Serious Disease. Rodale, 1999.
 • Mario R. Garcia Palmieri. Lo Que Debes Saber Sobre Tu Salud. La Editorial, UPR, 2000.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.