Papaya Meyvesi ile Nasıl Zayıflayabilirsiniz

Papaya Meyvesi ile Nasıl Zayıflayabilirsiniz
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2018

Papaya meyvesi, güzel renginin yanı sıra tatlı ve hoş bir tada sahiptir. Harika posasında vücutta büyük iyileştirici etkileri olan papain denen bir bileşen bulunur. Ayrıca papaya meyvesi ile kilo da verebilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Papaya meyvesi, tüm dünyaca bilinen tropikal bir meyvedir ve bulması kolaydır. Harika bir diüretik ve antioksidandır, çok miktarda bitkisel lif ve çok az kalori içerir.

Bunun yanısıra A, B ve C vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor içeriği de yüksektir. Bu kadarla da kalmaz, zayıflama ve selülitle savaşmada da yardımcıdır. Bu yazımızda size papaya meyvesi ile nasıl kilo vereceğinizi açıklayacağız.

Papayanın zayıflamaya olan faydaları

Papaya yağ yakar

Bazen kilo vermek için hangi rejimi yapacağınıza karar vermek zordur. Sadece zayıflamayı değil, aynı zamanda sağlıklı kalmanızı da sağlayacak olanları seçmek önemlidir.

Eğer herhangi bir sorunuz varsa doktorunuz veya diyetisyeninize her zaman danışabilirsiniz. Papaya rejimi kısıtlayıcıdır. Yani iki gün boyunca çok dikkatli bir rejim yapmanız ve 3. günde sonlandırmanız gerekir.

Papaya vücudu arındırır ve yağları yakar. Ayrıca ishal, gaz, kabızlık, gastrit gibi sindirim sorunu yaşayanlar için ideal olduğunu belirtmek isteriz. İyileştirici özellikleri nedeniyle akne gibi cilt sorunları olanlar için de harikadır.

Yani sizin de anladığınız üzere, papaya tam tamına bir harikalar meyvesidir de denebilir. Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre papain onun bu özelliklerinden faydalanılmasını sağlar.

Papaya meyvesi ile nasıl zayıflanır?

papaya meyvesi ve çekirdekleri
Bu rejimi haftada iki gün uygulayacaksınız. İdeal olarak 2 veya 3 ay süresince yapmalısınız. Sadece kilo vermeyecek; ayrıca vücudunuzu arındıracak ve sindirim sisteminizi de iyileştirmiş olacaksınız. Aşağıdaki kuralları 48 saatliğine uygulamayı deneyebilirsiniz.

Kahvaltı

Rejime sabah kahvaltısında başlayın. Tercihen bu iki gün boyunca içine 2 çay kaşığı buğday tohumu veya benzeri bir tahıl eklenmiş bir bardak soya veya yulaf suyu içmelisiniz. Bu size yeteri kadar lif temin edecektir.

Ardından, fazla olgunlaşmamış taze bir papaya seçin ve bunun salatasını yaparak tüketin. Orta boy bir papaya seçin, soyun ve küplere bölün. Güne başlamak için oldukça sağlıklı ve besleyici bir yöntemdir.

Öğle yemeği

 • Öğle yemeği için tam buğday salatası yapın. Bunu sebze suyu ile pişirebilir ve dilimlenmiş domates, birkaç ıspanak yaprağı, birkaç zeytin, bir diş sarımsak ve yarım limonun suyu ile karıştırabilirsiniz.
 • Tam buğday pirincinin arkasından papaya suyu için.
 • Rejimin 2. gününde öğlen yemeği için fırında patlıcan pişirin ve zeytinyağlı küçük bir ıspanak salatası ve birkaç parça pancar da ekleyin. Ardından papaya suyu için.

Ara öğün

 • Yarım papaya ve iki dilim ananas ile meyve suyu hazırlayın.
 • Meyveleri iyice temizleyin ve beraber karıştırıcıda iyice karıştırın.

Akşam yemeği

 • Akşam yemeği için bir fincan sebze suyu hazırlayın. Soğan, kereviz ve limon suyu kullanabilirsiniz.
 • Tatlınız elbette ki dilimlenmiş papaya olacak.
 • İkinci günde birkaç enginar hazırlayın. İyice pişirerek biraz tuz ve sirke ekleyin. İsterseniz bir dilim kızarmış tam buğday ekmeği ve biraz zeyinyağı da yiyebilirsiniz. Yemeğinizi dilimlenmiş papaya ile bitirin.

Papaya çekirdeklerinin zayıflamaya faydası

papaya ile guzellik hileleri

Buna şaşırabilirsiniz; ama papaya çekirdeklerinin inanılmaz sağlıklı özellikleri vardır:

 • Böbrek yetmezliği sırasında böbrekleri tedavi eder.
 • Toksinleri ve olası bağırsak parazitlerini yok eder.
 • Özellikle sirozdan muzdarip kişilerin karaciğeri korur.
 • Sindirim sistemini tedavi eder: Antibakteriyel ve iltihap sökücü özellikleri vardır.

Ek olarak, papaya çekirdekleri, vücudun yağları emmesini veya aşırı yağ üretimini önleyici özelliklere sahiptir. Kısacası düzenleyici olarak görev görür. Peki onlardan nasıl faydalabilirsiniz?

Papaya çekirdekleri nasıl tüketilir? Çok basit! Bu konuda pek çok seçeneğiniz vardır. Karıştırıcıda parçalayabilir veya hap gibi yutabilirsiniz. İdeal olarak bunu kahvaltıda yapmalı ve 8-10 adet çekirdek yemelisiniz.

Parçalanmış halde yemesi daha kolaydır. Hatta bir bardak greyfurt suyu ile kombine etmek çok daha iyidir. Öyleyse aklınızda olsun: Haftada 2 gün olacak şekilde iki veya üç ay boyunca papaya rejimi uygulayın. Papaya çekirdeklerini 15 gün üstüste kahvaltıda yiyin ve 15 gün dinlenin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.