Parmak Arası Terliklerin Neden Olabileceği Olası Ayak Problemleri

Terlik giymenin bazı dezavantajları vardır: yürürken oluşan ve bacaklarınızın ağrımasına yol açan etki tepkiyi azaltmazlar. Ayrıca ayaklarınız yaralanma ve ısırılmalara karşı savunmasızdır.
Parmak Arası Terliklerin Neden Olabileceği Olası Ayak Problemleri

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Terliğe dünya üzerinde birçok farklı isim verilebilir fakat ayakta yol açabilecekleri sorunlar her yerde aynıdır.

Antik çağdan beri bu çeşit ayakkabılar rahatlıkları, yumuşaklıkları ve nefes alabilirlikleri yüzünden tercih edildi. Bu tarzdaki ayakkabılar Japon, Mısır, Yunan ve Roma gibi Doğu ve Batı kültürlerinde bile giyildi.

Bu aralar dünyadaki en ünlü ayakkabılardan biri Brezilya tarzı Havaianas; model ve renk çeşitliliği konusunda uluslararası bir üne kavuşan sert ve hafif EVA plastik terliktir.

Nereden geldikleri ya da kimlerin giydiği önemli olmaksızın terlikler en sağlıklı ayakkabı seçeneği olmayabilirler.

Çok fazla terlik giymenin yarattığı problemler

1. Etkiyi azaltma

taş üstünde ayak

Bir adım attığınızda bu bir güç yaratır. Bu temel fizik kuralıdır.

Peki plaj terlikleriyle fiziğin ne ilgisi var?

Yürürken bir etki yaratılır. Bu etki yalnızca ayağınızda değil, tüm vücudunuzda hissedilir.

Fakat terlikler yürümenin etkisini azaltamazlar, özellikle de asfalt gibi sert zeminlerde yürüyorsanız. Lastik taban, ayaklarınızı korumak ve beden ağırlığınızı desteklemek için yeterli değildir.

Ek olarak, plaj terliklerinin tabanı tamamen düzdür ve bu kötü yürüme alışkanlıklarına yol açabilir. İnsanların plaj terlikleriyle yürürken ayaklarını sürüdüklerini görebilirsiniz. Hem bu ayakkabılar ne ayakta dururlar, ne de ayağa bir sağlamlık katarlar.

Sonuç olarak bacağınız, sırtınız ve kalçanızda artan bir ağrı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2. Ayaklarınızı yeteri kadar korumamak

yoga matında ayak

Ayaklarınızın ne kadar korunmasız kaldığıyla ilgili diğer bir konu ise terlik giydiniğinizde ortaya çıkar. Bu ayakkabıların yapısı çok kolay ve hafiftir; ayakları çok az korurlar ya da hiç korumazlar.

Bu yüzden ayaklarınız yara almaya, yanmaya, batmalara ve daha birçok doğal etmene açıktır. Onları genelde yaz aylarında giydiğimizi düşünürsek bunlar oldukça olası durumlardır.

Ek olarak, plajlar, havuzlar ve kulüpler halka açık alanlardır. Bu da mikroorganizmalarla karşılaşma riskinin olduğu anlamına geliyor. Terlikler ayaklarınızı kapatmazlar ve onları bulaşabilecek her şeye karşı savunmasız bırakırlar.

Daha da feci vakalarda bu etkiler ve aşırı derecede maruz kalmalar ayaklarınızdaki sinir uçlarını etkileyebilir. Bunlar sinir sisteminizde, bedeninizin termal dengesinde ve genel olarak sağlığınızda problemlere yol açabilir.

3. Deri hastalıkları ve mantar enfeksiyonu

beş parmak ayak

Bazı hastalıklar yaz aylarında daha çok görülür. Yılın bu en sıcak zamanı güneşe fazla maruz kalmak, nem ve bazı yazlık bölgelerde bulunan tropikal mikroorganizmaların yüzünden ortaya çıkan risklere gebedir.

Yazın ortaya çıkan bir diğer klasik problem ise hava sıcaklığının ve nemin artışından dolayı ortaya çıkabilen mantarlardır. Bu vakalar sıcak günlerde katlanarak artar.

Fakat uzmanlar konu ayak mantarı olunca terlik kullanımının rolü konusunda hemfikir değildirler.

Bazı uzmanlar ayakların nefes almasını ve temiz hava ile temas etmesini sağladığı için yazın plaj terliklerinin kullanılmasından yanadırlar. Bu uzmanlara göre terlik giymek insanların yararınadır, çünkü ayakların kurumasını sağlar ve kumdaki mikroorganizmalarla direkt olarak temasına engel olurlar.

Ayakların sudaki ve kumdaki birçok mikroorganizmaya maruz kalmasından dolayı diğer araştırmacılar terlik kullanımını önermemeyi tercih ederler. Ayrıca fazla güneş ışığına maruz kalmanın deri kanserine yol açtığı hususunun üzerinde de fazlaca dururlar.

Ayakkabıların temel amacının hareket için destek sağlamak ve ayakları korumak olduğunu düşünürsek plaj terlikleri oldukça başarısız kalır.

Ama hijyene dikkat ederek ve uygun faktöre sahip güneş kremleri kullanarak ayağınıza çok zarar vermeden yazın tadını çıkarmanız mümkün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.