Partnerimin Geçmişini Nasıl Aşabilirim?

Partnerinizin geçmişini unutmak konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Profesyonel yardım almak iyi bir fikirdir. Bu arada, bu ipuçları da yardımcı olabilir.
Partnerimin Geçmişini Nasıl Aşabilirim?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Partnerinizin geçmişini unutamadığınızı mı hissediyorsunuz? Bazen, geçmişte sahip oldukları ve şimdinin bir parçası olmayan ilişkiler konusunda kıskançlık hissedebilirsiniz. Diğer zamanlarda, eğer eşiniz uyuşturucu kullanmışsa veya sadakatsiz davranmışsa, bu belirli bir derecede güvensizlik hissetmenize neden olabilir. Böyle bir durumu yönetmek oldukça karmaşık ve tatsız bir deneyim olsa da kararlılıkla üstesinden gelmek ve partnerinizin geçmişini  unutmak mümkündür.

Her şeyden önce, içinizden geçen her şeyin şimdinin bir parçası olmadığı açık olmalıdır. Partnerinizin hatalar yapmış olabileceği veya öğrendiği bazı davranışları olmuş olabileceği doğrudur. Ancak, sizin de bir geçmişiniz olduğunu hatırlamak önemlidir. Hepimiz hata yapıyoruz!

Her zaman geçmişi bırakmak zorundasınız

elinde kahvesini tutan mutlukadın

Pek sayılmaz. Aslında bu konuda gerçekçi bir bakış açısına sahip olmakta fayda var. Eğitim Derneği bunu çok net bir şekilde açıklıyor. Geçmişe dikkat etmeden tamamen şimdide yaşamak mümkün değildir. Ancak bu, üstesinden gelemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Aklınızda bulundurmanız gereken şey , kendiniz dahil herkesin hata yapabileceğidir. Partneriniz diğer insanlara karşı sadakatsizse, aldattıysa, yalan söylediyse veya uyuşturucu kullandıysa, bu mutlaka tekrar olacağı anlamına gelmez.

Bunu öğrenmenin birçok yolu vardır ve bu konuda partnerinizle konuşmanız, kendinizi rahat hissetmeniz için önemlidir.

Eşinizin geçmişiyle ilgili yüzleşmek veya anlamakta zorlandığınız şeylerin üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarına daha yakından bakalım.

Partnerinizin geçmişini unutmak için ipuçları

Partnerinizin geçmişini unutamadığınızda, korkuya kapılabilir, ilişkide güvensiz hissetmeye başlayabilir veya olabilecek olası kusurlara karşı dayanılmaz hale gelebilirsiniz. Sonunda, bu sizi yalnızca kimsenin öne kazanamayacağı tamamen zarar verici bir ilişki türüne sürükleyecektir.

Neyse ki, bunun bir çözümü var.

Geçmişinin partnerinizi tanımlamadığını unutmayın.

Partnerinizin geçmişini unutmanın yollarından biri, geçmişinin onları tanımlamadığını açıkça belirtmektir. Üstelik zaten geride kalan durumlara bir bakış açısıyla bakarsanız, aşık olduğunuz kişi bazı şeyleri yaşamamış olsaydı, belki de onlarla birlikte olmazdınız. Size uymayan farklı bir kişiliğe veya farklı bir düşünce tarzına sahip olacaklardı.

Partnerinizle empati kurmanıza yardımcı olması için hayatınızda zor geçen bir dönemi düşünün. Size yük oldu mu? Kesinlikle hayır! Sizi bir insan olarak zenginleştiren, yaşamak zorunda kaldığınız bu hatadan veya durumdan ders almış olabilirsiniz.

Bu nedenle kendinizi eşinizin yerine koyun. Bu, her şeyi daha net görmenize yardımcı olacaktır.

Partnerinizin geçmişinin sizi neden etkilediğini öğrenin

Partnerinizin geçmişinin üstesinden gelmek
Partnerinizin geçmişinden bazı şeyler, kendi varoluş biçiminizle ilgili olarak sizi belirli bir şekilde etkileyebilir.

Partnerinizin geçmişinin belirli yönlerinin sizi diğerlerinden daha fazla etkilemesi nadir değildir. Bunun yaralarınız, özgüven sorununuz veya güvensizliğinizle ilgisi olabilir.

Örneğin, diğer kişi eski bir partnere sadakatsiz olduğunu itiraf ederse, benlik kavramınız düşükse partnerinizin geçmişini atlatmakta zorlanabilirsiniz.

Ayrıca, bazen bu, her şeyi kontrol altında tutma ihtiyacınızla veya ilk birkaç randevuda geçmişlerinin belirli bir yönü hakkında size söylemedikleri hayal kırıklığıyla da ilgili olabilir.

Partnerinizin size anlattıklarından neden etkilendiğinizi öğrenmek, bunun hakkında düşünmenizi sağlayacaktır. Kendi başınıza makul bir sonuca varamazsanız, yardım isteyebileceğinizi unutmayın.

Okumak isteyeceğinizi düşünüyoruz: Tutkulu Aşk İstikrarlı Aşka Karşı

Partnerinizin geçmişini aşmanıza yardımcı olacak profesyonel yardım alın.

Giderek daha fazla insan psikoloğa gidiyor. Neyse ki, yardım istemeye gelince sonunda önyargılarımızı aşmış gibi görünüyoruz. Bu nedenle partnerinizin geçmişini atlatamamak gibi herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda iyi bir profesyonele gitmekten çekinmeyin.

Diğer kişinin geçmişinde sizi bu kadar etkileyen tüm nedenlere biraz ışık tutmanıza yardımcı olabilir. Ne de olsa bu senin için sağlıklı değil ve hatta ilişkinin sonunu getirebilir. Bu yüzden geç kalmadan yardım almak en iyisidir. Bu, eşinizle olan bağınızı güçlendirirken bir kişi olarak büyümenize de yardımcı olabilir.

Geçmişin üstesinden gelmek her zaman kolay değildir. Gerçekten nedenini bilmeden kendinizi kötü hissetmenize yol açabilecek inançlar vardır. Bazen bazı şeyleri masaya koymak ve üzerinde düşünmek pek çok şeyi çözebilir. Ancak, bunu tek başınıza yapamıyorsanız, size yardımcı olabilecek birini bulun. İlginizi çekebilir ...

Aşkta Şüpheler: Benim Sorunum Ne?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aşkta Şüpheler: Benim Sorunum Ne?

Aşkta şüpheler duyulması tamamen normaldir. Ancak, sizin ve eşinizin hayatını koşullandırabilirler. Bugün bunun üzerinde düşüneceğiz.  • Mendoza, J. A. G. (2019). La Comunicación Patológica En La Experiencia De Celos: Un Estudio Cualitativo. Huella de la Palabra, (13).
  • Pérez Cisneros, E. (2019). La necesidad de superar el pasado con apego ansioso en la relación actual de pareja.