Bir İlişkinin Sonunda Yapılabilecek 3 Önemli Hata

Hayatınızın bir parçasını oluştursa da ayrıldıktan sonra partnerinizle aynı ilişkiyi sürdürmeye çalışmamalısınız, aksi halde hayatınıza devam etmek imkansız olacaktır.
Bir İlişkinin Sonunda Yapılabilecek 3 Önemli Hata

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Pek çok hata yaparız, fakat ilişkinin sonunda çoğu zaman farkında olmadığımız çok kritik bazı hatalar vardır.

Bazıları kaçınılmazdır. Duygularımız bize bir oyun oynar ve biz de aynı zamanda bir ilişkinin sonuna geldiğimizde içinde bulunduğumuz şartlara fazlasıyla bağlıyızdır.

Sonuç olarak, aşk bittiği için ya da tutku kesinlikle tükendiği için bir ilişkiyi bitirmek, ortada bir sadakatsizlik ya da acı verici bir aldatma olması ile aynı şey değildir.

Bu makalede, ilişkinin sonunda yaptığımız üç hataya göz atacağız. Kendimizi onlara yakın görmek ve üstlerine düşünmek, bu hataları tekrar yapmamamıza yardım edecek ve durumu yeni bir bakış açısı ile görmemizi sağlayacaktır.

1. Yeni bir hayata yelken açamıyorsunuz

ayrılık

Bir ilişkinin sonunda yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, eski partnerinizi hayatınızda, önemli bir kişi olarak tutmaktır.

Birlikte bir şeyler yaşadığınız ve hatta yıllarınızı paylaştığınız birini hayatınızdan çıkarmak zordur. Onların varlığına alışmışsınızdır ve ikiniz de belirli rutinler edinmişsinizdir. Artık o kişi orada olmadığı için sanki diken üstünde gibi hissedersiniz.

Öte yandan, yeni bir hayata ne kadar erken yelken açarsanız sizin için o kadar iyi olur. İlişkinin bittiğini kabullenmek zorundasınız, geri dönüşün olmadığını ve hayatın devam ettiğini. Daha birçok tecrübenin sizi beklediğini!

Geçmişe saplanıp kalmak, size derin bir acı verir ve hayattan zevk almanıza engel olur. O zaman bu durumu değiştirmek için nasıl davranmanız gerekir?

  • Kendinize ayıracak zamanınız var, bundan yararlanın. Partnerinizleyken yapmadığınız her şeyi yapın, yeni hobiler edinin, arkadaşlarınızla dışarı daha fazla çıkın ve ailenizi daha fazla görmeye gidin.
  • Yeni rutinler edinin, örneğin sabah erkenden koşmak ya da yürümek gibi, o çok sevdiğiniz kafede gazetenizi okurken tek başına kahve içmek gibi… Canınız ne istiyorsa!
  • Kendinizi düşünün, kendinize bakın ve kendinizi sevin. Eski partnerinizin size göz kulak olduğuna inanmak bir hatadır. Neden kendinize göz kulak olmaya başlamıyorsunuz? Bir ilişkide olduğunuz için muhtemelen kendinize bakmayı unuttunuz.

2. Eski partnerinizden bir şey bekliyorsunuz

ağaç altında kitap

Bir ilişkinin sonunda, farkında olmasanız da eski partnerinizden bir dönüş beklersiniz. Bu, eski partnerinizin sizle birlikteyken sizi gerçekten sevdiğine dair, sizle bağı koparmak istemediğine dair ya da sizi hala önemsediğine dair küçük bir ispat olabilir.

Bu, sizin salıvermekle ilgili dev korkunuzdan başka bir şey değildir. Diğer insandan bir şey bekleme hatası, onların kendi acılarını yaşamaları için gereken zamanı onlara vermemeniz demektir.

Onlarla konuşmaya devam edebilir, duygularınızı onlarla paylaşabilir ve fark etmeden onları boğabilirsiniz.

Sizi anlayan birine duygularınızı ifade etmeye ihtiyaç duyduğunuz açıktır. Öte yandan ikiniz de biraz yalnız geçecek zamana ve hayatınıza devam etmek için salıvermeye ihtiyaç duyarsınız.

Eski partnerinizin sizi dinlemeyi hiç istemediğini hayal edin. Aynısını onların size yaptığını düşünün, size anlatmak istedikleri şeylerden sıkılmaz mıydınız?

Tüm bunları akılda tutun, çünkü muhtemelen bir şey bekleme istediğiniz, ilişkinin sonlanmasından dolayı duyduğunuz üzüntünün bir sonucudur.

3. Eski partneriniz, konuşmalarının ana konusu ise

arkadaşlar

Bir ilişkinin sonunda yaptığınız bir başka büyük hata ise, eski parterinizi tüm konuşmalarınızın ana konusu yapmaktır.

Dışa vurmak ve bu konu hakkında konuşmak zorunda olduğunuz açıktır. Fakat bunu bin kez tekrarlamak gerçekten size yardımcı olacak mıdır? Artık çözümü olmayan bir şey yüzünden sürekli şikayet etmek iyi bir fikir midir?

Bunu yapmak, artık hayatınızda olmayan birini sürekli güncel tutarak ayrılığın üstesinden gelmenizi önleyecektir.

Eski partnerinizi güncel tutmanın bir başka yolu da, size onu hatırlatan her şeye tutunmaktır. Bu, acınızı sonlandırmanızı önleyecek ciddi bir hatadır.

Bir ilişkinin sonunda bu hataların herhangi birini yaptınız mı? Bu tuzaklara düşmemek, ayrılık sonrası toparlanmanız için gereken zamanı azaltacaktır.

Artık bitmiş bir şeye tutunmayı bırakalım. Bu sadece bize acı verir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.