Karnınız Ağrıdığı Zaman Vücudunuz Size Ne Anlatır?

Eğer karnınız uzun süre boyunca ağrıyorsa, bir doktora görünmeli, düzgün bir şekilde teşhis konulmalı ve tedavi görmelisiniz.
Karnınız Ağrıdığı Zaman Vücudunuz Size Ne Anlatır?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Karın ağrınız mı var? Tıbbi olarak buna epigastrik ağrı denir. Başka bir deyişle, göbek deliğinin üstünde ve göğüs bölgesinin altında olan krampları ifade eder.

Uzmanlar bunu ciddi bir sorun olarak görmezler. Bununla birlikte, her yıl milyonlarca insan bu şikayet ile doktorlara başvurmaktadırlar.

Başlangıç ​​olarak, bedeninizi ve size gönderdiği sinyalleri tanımanız gerekir, çünkü mide sorunlarını yaşayabileceğiniz birçok neden vardır.

Vücudunuzun etrafındaki her şeyi hem fiziksel hem de duygusal olarak özümsediğini unutmayın.

Mideniz ağrıyorsa, vücudunuz size ne anlatmaya çalışıyor?

Mide ağrısının olası nedenleri

Yiyecek alerjisi

gıda alerjisi

Bazı yiyecekler tüketildikten hemen ya da birkaç saat sonra, sorunlara neden olurlar. Laktoz ve gluten bunlara iki örnektir.

Bu durumlarda, yiyecekleri her yediğinizde ağrı uzun bir süre kalacaktır. Buna sebep olan yiyeceklerin ne olduğunu tanımlamanız gerekir, böylece onları tüketmeyi bırakabilir veya alternatif bulabilirsin.

Stres veya öfke

Vücudunuzun öfke, sinir ya da stres gibi belirli duygulara tepki verme şekli, kaçınılmaz olarak karın ağrısına neden olacaktır.

Sinir ve sindirim sisteminiz duygularınızdan etkilenir. Böylece vücudunuz bir stres durumuna girdiğinde bağırsakta ishale ve iltihaba neden olur.

Fazla abur cubur yemek

abur cubur

Çok fazla abur cubur (yağlı ve çok baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler) özellikle midenin sol tarafında bir ağrı tetikler.

Acı, yiyecekler sindirilene kadar kalacaktır. Çok uzun sürerse, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Hazımsızlık

Tıbbi terim olarak hazımsızlık, dispepsi olarak bilinir. Bu durumda ağrı midenizin orta kısmında bulunur.

Mide yanması ve gaz ile birlikte gelir, yemek sırasında veya yemekten sonra olur.

İnsanların yaklaşık yüzde 5 ila yüzde 11’i çok fazla içtikten, çok hızlı ya da aşırı yedikten sonra hazımsızlık gösterir.

Regl

regl sancısı

Premenstrüel sendrom, bir kadının vücudunu etkileyen bir grup fiziksel ve hormonal belirtidir. Genel olarak, ağrı alt sırttadır, insanların büyük bir kısmı ise midelerinde hissetmektedir.

Dönem sonuna kadar devam edebilir. Bu nedenle, aktif kalmanız, sağlıklı beslenmeniz ve yeterince uyumanız tavsiye edilir.

Mide enfeksiyonu

Enfeksiyonun olup olmadığını nasıl anlarsınız? Gıdada bulunan bir parazit, bakteri veya virüs neden olabilir.

Semptomlar bakteri türüne bağlıdır. Yanma hissi, ağrı, yorgunluk, iştahsızlık ve hatta ateşlenmeyi içerebilir.

Bu duruma karşı koymanın doğal yolları vardır, ancak ağrı devam ederse doktora görünmeniz çok önemlidir.

Kabızlık

kabızlık

Vücudunuzu çok fazla strese maruz bırakan, yoğun bir yaşam tarzı, lif ve sıvılar bakımından düşük bir diyet kabızlığa neden olabilir.

Cevap ise, harekete geçerek ve günlük rutininize tahıllar, sebzeler ve en az 8 bardak su ekleyerek hareketsiz yaşam tarzınızı hareketlendirmektir.

Sorun ortadan kalkmazsa, doktor laksatifler reçete yazabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

Bu durum mide asitlerindeki değişikliklerden kaynaklanır – yönde bir tersine dönüş. Midenizden yemek borusuna kadar hareket ettiklerinde, midenizde ve boğazınızda yanma ve keskin ağrıya neden olurlar.

Nasıl tedavi edilir?

Hafif vakalar için, beslenme düzeninizde bir değişiklik gerekli olan tek şeydir. Yağlı yiyeceklerden, çikolatadan, baharatlı yiyeceklerden ve kahveden uzak durun, yemeklerinizi hafifletin ve çok fazla lifli gıdalar tüketin.

İlaçların yan etkileri

Birçoğu karın ağrısına sebep olduğu için, kullandığımız ilaçların yan etkilerini bilmek çok önemlidir.

Bunlar yutağı etkileyebilir ve iltihaplanmaya neden olabilirler.

  • Sindirim sisteminizdeki aşırı asit, midenizin iç kaplamasının aşınmasına neden olarak, ağrı ve hatta yüksek dozda mide ülserine yol açar.

Bu nedenle, vücudunuzun size gönderdiği uyarı işaretlerine dikkat etmeniz önemlidir. Karnınızın ağrımasının sayısız nedeni vardır ve bunlar geçmekte olan bir problemden ciddi ülserlere kadar gidebilir.

Not: Bazı durumlar doğal ilaçlar veya antibiyotik ile yardımcı olunabilirken, diğerleri cerrahi müdahale gerektirir. Garip bir acı hissederseniz, beklemeyin. Bir doktora görünün .

İlginizi çekebilir ...
Mide Ağrısı Tetikleyici 8 Yiyecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mide Ağrısı Tetikleyici 8 Yiyecek

Mide ağrısı, yiyeceklerinizdeki mikroorganizmalardan ya da bazı maddelerden kaynaklanan sindirim sorunlarının yol açtığı çok yaygın bir semptomdur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hausdorf, K. (1995). ALLTAGLICHES PRAXISSYMPTOM: MAGENBESCHWERDEN. Munchener Medizinische Wochenschrift. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1037/14194-002
  • Schulz, M., Helmstadter, A., & Braun, R. (1994). Consultation of stomach complaints | DAS BERATUNGSGESPRACH AM BEISPIEL: MAGENBESCHWERDEN. PZ Prisma. https://doi.org/10.1038/ng830

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.