Stresi Rahatlatmak ve Ruh Halinizi Geliştirmek İçin Kolay Egzersizler

Bu egzersizleri kendi yeteneklerinize adapte edin ve stres atmaya ve ruh halinizi geliştirmeye yardımcı olması için her gün uygulayın. Zihniniz ve bedeniniz size teşekkür edecek!
Stresi Rahatlatmak ve Ruh Halinizi Geliştirmek İçin Kolay Egzersizler

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Bugün, duygularımıza konsantre olmak; uygun egzersizler aracılığıyla stresi rahatlatmak ve ruh halimizi geliştirmek istiyoruz.

Hepimizin bildiği bir şey, zihni rahatlatırken aynı zamanda; kemiklerimize, kaslarımıza ve eklemlerimize özen göstermek adına dışarı çıkıp koşmak, yürümek ya da havuzda biraz eğlenmek için yeterli zamanımız olmamasıdır.

Belki de bu yüzden, kendi evimizde pratik yapabileceğimiz ve ruh halimizi biraz daha geliştirebileceğimiz birtakım egzersizleri bilmek asla fazlalık değildir.

Bu rutin oldukça kolaydır, herhangi bir spor salonu üyeliği gerektirmez ve size büyük fayda sağlayacaktır. Sadece dört şeye ihtiyacınız olacak: küçük bir halı veya yoga matı, yastıklar, rahat kıyafetler ve irade gücü.

Stresi Rahatlatmak için Basit Egzersizler

Daha iyi hissetmek için yalnızca yirmi dakika yeterli olacaktır. Yapacağımız egzersizler vücudumuz, nefes alış verişimiz ve duygularımıza odaklanıp onlarla birlikte olmayı gerektir.

Gün boyunca biriktirmeye meyilli olduğumuz yükleri serbest bırakmamıza yardımcı olmaya uygun esnemeler aracılığı ile esnekliğimiz üzerinde çalışacağız.

Nefesinizi takip edip bütün dikkatinizi vücudunuza koyarsanız, yaptığınız her hareketle birlikte günlük stresinizden kurtulmanızı garanti eden dengeli bir dünya bulacaksınız.

Bu süreçte kendinizi tüketmenizi ve yağ yakmak için gücünüzün daha da sınırlarını zorlamanızı beklemiyoruz. Bu egzersiz rutininin amacı bu değildir. Aradığımız tek şey vücudunuz ve duygularınız arasında yumuşak bir ayar bulmaktır. Bunları denemeye değer.

1. Sırtı Rahatlat, Zihni Rahatlat

stresi rahatlatmak

Tıpkı sizin de göreceğiniz gibi, bunlar temele dayalı ve rahat yürütülebilecek rahatlatıcı egzersizlerdir. Yapacağımız ilk egzersiz iki yastık (veya bir yastık ve bir havlu) gerektirir. Sonrasında şu diziyi takip edin:

 • Yerde düz bir şekilde uzanın.
 • Sırtınızın altına, bel bölgesine erişecek bir yastık koyun. (Göğsünüz bacaklarınızdan daha yüksekte olmalıdır).
 • Kafanızın altına bir başka yastık koyun.
 • Kollarınızı uzatın.
 • Bacaklarınızı tıpkı yukarıdaki resimde görüldüğü gibi çapraz olacak şekilde uzatın, dizlerinizin her iki tarafta olduğundan emin olun.
 • Bel bölgesinde ve sırtınızda biraz gerginlik fark edeceksiniz.

Şimdi, 10 saniye nefes alıp nefesinizi 5 saniye boyunca tutun ve bundan sonra yüksek sesle nefes verin. Bu pozisyonu 5 dakika boyunca koruyun.

2. Karnınızı Yukarı Kaldırın

sırtı rahatlatma egzersizi

Bu egzersiz de çok rahatlatıcıdır. Kalça kaslarınızı ve karnınızı yükseltmenizi sağlayacak bazı sağlam yastıklara veya küçük bir tabureye ihtiyacınız olacaktır.

 • Bu alanı destekledikten sonra, dizlerinizi bir araya getirin.
 • Sonra kollarınızı dışarı doğru uzatın.
 • Şimdi, gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın.
 • Kafanın vücudumuzun geri kalanından daha düşük bir seviyede olduğu bu duruş beyin adına daha iyi bir dolaşıma olanak sağlayacaktır.
 • Bu konumu 5 dakika tutun ve nefes egzersizi yapmaya devam edin: nefesinizi 10 saniye süreyle alıp 5 saniye tutun ve yüksek sesle dışarıya bırakın.

3. Biraz da Denge: Bacaklar Yukarı

bacaklarını duvara uzatan kadın

Sıradaki egzersizi yapmak için gözlerinizi örtmek ve nefes almak için bir yastıkla bir parça bez gerekecektir.

 • Bir duvarın önünde durun ve üzerine bacaklarınızı uzatabilmenize olanak sağlayan bir şekilde yere uzanın.
 • Sırtınızın altına bir yastık koyun.
 • Bir kez daha göğsünüz başınızdan daha yüksek bir seviyede olacak.
 • Şimdi, kollarınızı dışarı doğru uzatırken gözlerinizi bezle örtün.
 • 5 dakika dinlenin, bir kez daha uygulamaya devam edin ve daha önce bahsedilen nefes egzersizlerini yapın (nefes al-içeride tut-nefes ver)

4. Stresi Rahatlatmak İçin Kolları Esnetmek

kolları rahatlatan egzersiz

Egzersiz rutinimizi özel ve aynı zamanda sırtımız, boynumuz ve kollarımız için faydalı olan bir esneme hareketiyle sonlandırıyoruz. Bunu yeteneklerimiz dahilinde ve bunları aşmadan yapacağız. Aşağıdakileri uygulayın:

 • Seçtiğiniz halı ya da yoga matı üzerine diz çökün.
 • Ayak bileğinizin üzerine bir yastık yerleştirin ve gövdenizi dikkatlice, ayak bileklerinizin üzerinde bulunan yastıklara ellerinizle birlikte dokunmaya olanak sağlayacak şekilde bükün.
 • Kollarınızdaki gerginliği fark ederken bir dakika boyunca bu konumu koruyun.
 • Daha sonra rahatlayın, normal pozisyonunuza dönün ve egzersizi tekrarlayın.

Sonuç olarak, bu egzersiz rutinlerinin tamamlanması yaklaşık 20 dakika alacaktır. Kendinizi yormanız için hiçbir neden yok: Hedef, esneme hareketlerini yaparak ve uygun bir şekilde nefes alarak vücudunuzu rahatlatıp zihinsel durumunuzu hafifletmenizdir. Bunları denemeye kesinlikle değer! Stresi rahatlatmak sadece bir adım uzağınızda!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kuipera, N. A. (2012). Humor and resiliency: Towards a process model of coping and growth. Europe’s Journal of Psychology. https://doi.org/10.5964/ejop.v8i3.464
 • Seaward, B. L. (1992). Humor’s Healing Potential. Health Progress.
 • Mayer, D. P. (2008). Overcoming school anxiety: How to help your child deal with separation, tests, homework, bullies, math phobia, and other worries. Amacom.
 • Hultman, T. (2009). Mindfulness-Based Elder Care: A CAM Model for Frail Elders and Their Caregivers. Journal of Palliative Medicine. https://doi.org/10.1089/jpm.2009.9564

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.