Tutkulu Aşk İstikrarlı Aşka Karşı

Pek çok kez tutkulu bir aşkın sonsuza dek süreceğine inansak da, duygusal kasırgalar aslında çok daha olgun bir sevgiye dönüşerek daha uzun bir son kullanma tarihine sahiplerdir.
Tutkulu Aşk İstikrarlı Aşka Karşı

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Tutkulu aşk, duyguların kontrol edilemeyen kasırgalarıyla dolu çılgın bir aşktır. Öte yandan, istikrarlı sevgi, olgun bir aşk olarak bildiğimiz şeydir. Olaylar daha yavaş, daha sakin ve daha derin gerçekleşir.

Tutkulu aşkı, aşık olduğumuzda deneyimlediğimiz sevgi türü olarak kategorize edebiliriz. Diğer kişiyi tanımamız gereken aşamadır. Onları görmemiz ve onlarla vakit geçirmemiz gerektiğine inanırız.

Bu ilk ifadede, bu kelebeklerin karnımızda uçuştuğunu hissediyoruz. Diğer kişiyi tanımanın en belirgin sinyali ile onu tanırken duygularımızın sürekli bir hareket halinde olmasıdır.

Bununla birlikte, bazen gerçek kişiye aşık olup olmadığımız bizim kafamızı karıştırır. Bazı durumlarda, bu karışıklık, tutkulu aşkta gün sayıldığı gibi istikrarlı bir sevgi ortaya çıktığında da parçalayabilir.

Tutkulu aşk sonsuza dek sürmez

tutkulu aşk kadın ve erkek dudak dudağa

Filmler, reklamlar… başkalarının bize anlattıkları şey, tutkulu aşkın gerçek aşk olduğuna inanmamızı sağlıyor. Her şey kendiliğinden olsa bile, aşka inandırıcı bir kıvılcımın olduğu bir aşka inanırız.

Ancak, bu gerçek değil. Tutkulu aşk sonsuza dek sürmez. Eğer tutkulu aşkın sevgiye dönüşmesini zaman dilimi olarak ölçersek, genellikle yaklaşık altı aydan bir yıla kadar sürer.

Sonsuza dek böyle bir heyecanla yaşamak hayal bile edilemez. Partnerimizi daha iyi tanımak ve onunla yaşamaya başlar başlamaz, bu duygular kaçınılmaz olarak değişecektir.

Bunun hakkında hiç şüpheye yer yok. İlişkiler değişir, ama insanlar bundan büyük ölçüde korkarlar.

Rutin, daha az cinsel ilişki, değişim, tartışma, eşimizin bir şey hakkında ne hissettiğimizi tam olarak bilmesi gerektiğini durumdur… Bütün bunlarla birlikte rutin yaşamanın heyecanını ve sevginin her zaman parlayan bir ateşe sahip olması gerektiğine olan inancını dağıtmaya başlar.

Aslında, birçok çift “başlangıçta her şey farklıydı” ya da “eğer zaman içinde geriye gidebilseydik” demektedir.

Geçmişe geri dönmek imkansız ve gelecek olanlardan korkmak için bir sebep yok. Olgun aşk, istikrarlı bir aşk türü, tutkulu aşkın ötesinde bilinmeyene doğru atılmış bir adımdır.

İstikrarlı aşk: gerçek aşk?

tutkulu aşk bir çift mutlu insan

Tutkulu aşkın aksine, istikrarlı aşk bir ömür boyu sürebilir. Bu, ilişkinin her iki ucundan da dikkatle, her geçen gün özenle inşa edilmiş bir sevgidir.

Aşkı aşk yapan şeylerin bu birlikteliği ile, istikrarlı aşk daha rahat ve ömürlüktür çünkü çiftleri bağlayan bağlar tutkulu aşk tan daha güçlüdür.

Ancak, istikrarlı aşk birçok insanı korkutur, çünkü onu rutinle ilişkilendirirler ve karıştırırlar ya da kişiler kendilerini bu ilişkilerde çok rahat hissederler. Ayrıca, bunu bir tutku ve zaman eksikliği olarak ve özellikle ilgi eksikliği olarak görebilirler.

Böyle düşünmek zorunda değiliz. Dahası, bir çift istikrarlı aşk seviyesine ulaştığında, birkaç şey fark ederler:

  1. Her gün sevgilerini güçlendirmek zorundalar.
  2. Birbirleriyle olma arzusu zamandan bağımsız olarak başarısız olmaz.
  3. Birbirleriyle paylaştıkları mahremiyetin tadını nasıl çıkaracaklarını çok iyi bilirler.

Ancak, bir çok çift bu tür bir aşka ulaşamaz çünkü istikrarlı aşk, ilişkideki her iki tarafın da diğeriyle birlikte olmak istediklerinden emin olmasını gerektirir. Bu tür bir güvenliğe ulaşmak için olgunluğa ihtiyaçları vardır.

Bize söylemedikleri aşk

tutkulu aşk bohem iki sevgili karanlıkta

İstikrarlı ve olgun sevgiye ulaşan tüm çiftler, aşkın gerçekte olduğu kadar ilişkilerin beklentilerinin yanı sıra etrafında dönen bir sürü kulaktan dolma ve efsane olduğunu fark ederler.

Gerçeklik tamamen farklı ve muhtemelen sahip olduğumuz beklentileri karşılayamayabilir. Bunu üstlenmek ağır bir sorumluluktur.

Tabii ki, istikrarlı sevgiye ulaşabilmek için, önce aşık olmak zorundasınız. Oradan, hepimizin biraz sinirlerinin bozulması ve kelebekler ile dolu bir balayı sahnesinden geçmemiz gerekir.

Bununla birlikte, önemli olan kısım, toz pembe aşk gözlüklerinin çıkarılmasından sonra, eşlerimizle tek başımızayken kelebeklerin artık etrafta uçuşmadığını anladığımız zamandır.

O zaman önümüzde uzun bir yolun açılma zamanıdır. Partnerimize bakıp şu soruyu cevaplayabileceğimiz zaman: Hayatımı bu kişiyle geçirmeye ve paylaşmaya devam etmek istiyor muyum? Ona göre kararınızı verip hayatınıza devam etmenizde fayda var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.