Aşk Ve Alışkanlık Arasındaki 6 Fark

Aşk ve alışkanlık arasındaki bu 6 farkı tespit edebilir misiniz? Bu farkları bilmek önemlidir; çünkü ilişkiniz bu belirtileri göstermeye başladıysa, bir şeyler yolunda gitmiyor demektir.
Aşk Ve Alışkanlık Arasındaki 6 Fark
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Daniela Colmenares

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İlişkilerine birbirine çok aşık olarak başlayan bir çift, zaman içinde artık aşktan değil alışkanlıktan dolayı bir arada olduklarına işaret eden davranışlar sergiler. Bu makalede aşk ve alışkanlık arasındaki farkların ne olduğunu öğrenin.

Bir eşle çok fazla vakit geçirmek bazen en iyi şekilde çözülemeyen sayısız zorlukla yüzleşmeyi de beraberinde getirir. Bu, hayatımıza tek düzelik getirebilir ve bu ilişkinin aşk mı yoksa alışkanlık mı olduğuna dair kendimizi sorgulamamıza neden olabilir. Ve önemli nokta şu ki, aşk ve alışkanlık arasında farklar vardır.

Bir çiftin ilişkisinin bu noktasında, hissettikleri sihir ve heyecanın yavaş yavaş yok olmaya başlaması oldukça yaygındır. Bu nedenle iki kişiden birinin, belki ikisinin de, diğer kişiyle alışkanlıktan dolayı birlikte olmaya başlaması olasıdır.

Aşk ve alışkanlık arasındaki farklar

İşte size eşinizle ilişkinizin aşk mı alışkanlık mı olduğunu ayırt etmenize yardımcı olacak bazı sorular:

1. Yaptığı her şey sizi rahatsız ediyor mu?

rahatsız çift

Hissettiğimiz şeyin aşk mı alışkanlık mı olduğunu bilmek için var olan stratejilerden biri kendimize şu soruyu sormaktır: Neden başta beni rahatsız etmeyen bu kadar fazla şey şimdi rahatsız ediyor? 

Yemek yerken çıkardığı sesler, size bir şey almayı unutması ya da o çok sevdiğiniz tişörtü giymemesi sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, ilişki dinamikleriniz şüphesiz değişmiş demektir. Yaptığı ya da yapmadığı şey her ne ise; sizi rahatsız ettiği takdirde, o kişiyle devam etmek isteyip istemediğinizi değerlendirmelisiniz.

Yapabileceğiniz en iyi şey budur; çünkü bunu yapmazsanız sürekli olarak hoşnutsuzluk içinde yaşarsınız. Daha basitçe söylemek gerekirse, eşinizle sadece alışkanlıktan dolayı birlikte olmaya devam edeceksiniz.

2. Eşinizle bir plan yapma konusunda güvensiz misiniz?

Birkaç ayda bir, bir geziye çıkmak istiyorsunuz; fakat eşinizle birlikte gitmek konusunda şüpheleriniz var ya da bu planın gerçekleşmemesi için bir bahane bulmaya başlıyorsunuz. Bu ya da buna benzer bir şey başınıza geldiyse, ilişkinizde bir şeyler yolunda gitmiyor demektir.

İlişkinize duyduğunuz bu güvensizlik ve bağlılık eksikliği, eşinizle artık aşktan değil; alışkanlıktan dolayı birlikte olduğunuza bir işarettir. Belki bu kişi, artık sizin ideal eşiniz değil.

3. “Seni seviyorum”larınız otomatik mi?

lolipop ile gülümseyen kadın

“Seni seviyorum” demek çok özel bir harekettir ve bunu gerçekten hissettiğiniz zaman iki kat daha özel olur. Öte yandan, istemediğiniz zaman ya da gerçekten kastetmeyerek kullandığınızda gerçek anlamını kaybeden bir laftır; çünkü daha önceleri hissettiğiniz gibi hissetmiyorsunuzdur.

Eğer bunu sırf diğer kişi kendini kötü hissetmesin diye otomatik olarak tekrar ediyorsanız, ilişkinizde yolunda gitmeyen bir şey var demektir. Diğer yandan, eğer bu sözün eksikliğinin bir tartışmayı tetikleyeceğinden dolayı endişeli ve korku doluysanız, hissettiğiniz şey kesinlikle artık aşk değil, alışkanlıktır.

4. Cinsel ilişkiye girmiyor musunuz?

Yakınlık her çift için çok önemlidir. Cinsel ilişkiler zaman içinde gelişiyorsa, bunun nedeni bu çiftin oldukça güçlü bir bağ inşa etmesidir. Öte yandan, daha nadir cinsel ilişkiye giriyorsanız ya da sırf bağlılık ya da zorunluluktan eşinizle birlikte olduğunuzu hissediyorsanız, bu kişiyle alışkanlık yüzünden bir arada olma ihtimaliniz yüksektir.

5. Artık eşinize sürpriz yapmıyor musunuz?

ayrılmış çift

Fark yaratan şey ayrıntılardır. Hayatı daha güzel yapan şey küçük detaylardır. İş çift olmaya gelince bu daha çok doğrudur. Sizin için özel olan o kişiye sürpriz yapmanın sonsuz yolu vardır: Evde hazırlayacağınız bir akşam yemeği, beklenmedik bir “seni seviyorum”, motive edici bir mesaj ya da romantik bir tur.

Öte yandan, eşiniz en küçük bir detayı bile önemsemiyorsa ya da ne kadar güzel göründüğünüzü size söylemiyorsa, muhtemelen aşk yüzünden değil; alışkanlık yüzünden birliktesiniz.

6. Artık eşinizle konuşmak ilginizi çekmiyor mu?

Kötü ya da az iletişim, ilişkinizde değerlendirmeniz gereken, aşk ve alışkanlık arasındaki 6 farktan bir diğeridir. Olay şu ki;  iyi bir iletişim her tür duygusal ilişkinin temelini oluşturur. Şüphesiz, birbirini gerçekten seven iki kişi iletişim bariyerini aşar.

Problemlerinizi kendinize saklıyorsanız ve planlarınızı eşinizle konuşmak ilginizi çekmiyorsa, bunun nedeni ilişkinizde bir şeylerin yolunda gitmemesidir. Bu durumda, aşk hikayenizin başında hissettiğiniz güveni hissetmiyor olabilirsiniz.

Aşk ve alışkanlık arasındaki bu 6 farkı tespit ettiniz mi? Bu farkları bilmek önemlidir; çünkü ilişkiniz bu belirtileri göstermeye başladıysa, bir şeyler büyük ihtimalle yolunda gitmiyor demektir. Öte yandan, eğer eşinizi hala sevdiğinizi hissediyorsanız, bir çözüm aramanız gerekir.

İlişkinizde bir problem olduğunu fark ettikten sonra, problemle baş etmek ve onun üstesinden gelmek çok daha kolaydır. Her iki kişi de ilişkiyi kurtarmak istiyorsa, başta sahip oldukları sihri tekrar kazanmak için iki taraf da çaba sarf etmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.