İyi Kalpler Küçük Ayrıntılarda Saklıdır

Bazen minicik ayrıntılar, içten yapılmayan tüm gösterişli hareketlerden daha anlamlı olabilir. Bunlar, varoluşunuzu yükselten küçük hareketlerdir.
İyi Kalpler Küçük Ayrıntılarda Saklıdır

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

İyi kalpler ile yapılan basit günlük jestler, güçlü duygusal bağlar yaratır. Bu davranışlar, bir jestten diğerine, büyük arkadaşlıklar ve romantik ilişkiler kurması için kalbinize izin verir.

Bir insanın mükemmelliğini anlamak için sadece görünüşüne bakmak yeterli değildir. Bazen, insanların sözleri, tavırlarının ardındaki şeyleri açığa çıkarabilir.

Bir insanın esas niteliği, her geçen gün gelişmekte olan neredeyse algılanamaz şeylerde yatmaktadır. Kuşkusuz ki, siz de kendinizde bu nitelikleri gözlemliyorsunuz.

Gerçek şu ki, kalıcı ve sağlam ilişkiler kurabilmeniz için bu küçük ayrıntılara yönelmeniz çok önemlidir. İyi kalpler kendini ayrıntıda gösterir ve kişinin gerçek yüzü de kendini burada belli eder.

Bu nedenle, kişilerle olan ilişkilerimizin bir çoğunu kapsayan bu konuda bizim aracılığımızla yüzleşmenizi öneriyoruz. Faydalı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Minik ayrıntılar, kalbin dilidir

Çocukluğumuzdan itibaren sosyal normları öğreniriz. Bunlar saygı, nezaket ve birbirimizle yaşamayı kolaylaştıran davranışlar üzerine kurulmuştur. Ancak nezaket kurallarının ötesinde, “lütfen”, “teşekkür ederim” ya da “günaydın” demek gerçek kişiliğin yaratıldığı içten farkındalığın olduğu noktadır.

Bir kişi kolaylıkla yardımsever ve kibar gözükebilir. Ancak gösterilen yüzün arkasında gizli bir menfaat olabilir. İyi kalpler ile yapılan küçük detaylara önem vermeden sadece nezakete dikkat ederseniz birinin iyi ya da kötü olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Biraz daha detaylı inceleyelim.

Büyük hareketler ve küçük detaylar

iyi kalpler

Bazı insanlar sevginin en saf duygular içinde “ya hep ya hiç” gibi görkemli eylemlerle gösterildiğine inanır. Bu insanlar hediyeler vermekten ya da kahramanca eylemler yapmaktan kaçınmazlar.

Ancak gerçekten ihtiyaç duyulan şey, karşılıklı olarak her bakışın samimi olduğu, sevginin hem gösterildiği hem de fark edildiği yerdir. “Günün nasıldı?” ve “Bu b eni çok mutlu etti” gibi cümleler, sizi ya da eşinizi en pahalı hediyelerden daha da değerli hissettirecek küçük ayrıntılardır.

Kıymetiniz küçük jestlerde gizlidir

değer veren insanlar

Bazen kendinizi size bakan ancak gerçekte sizi görmeyen insanlar tarafından çevrilmiş bulabilirsiniz. Sizi duyan arkadaşlarınız ya da akrabalarınız olabilir ancak aslında sizi dinlemezler.

Sonra birdenbire sizi açık bir kitap gibi okuyabilen ve ufak ayrıntılarla size içten bir ilgi gösteren biri gelir. Bu jestler size bir insanın doğal iyiliğini gösterir. İşte bu sebeple, hepimizin, birinin samimi olup olmadığını ortaya çıkaran bir iç pusulası vardır.

Bu küçük ayrıntıları değerlendiren kişi; çabayı, iyi niyeti ve hareketlerin arkasındaki duyguyu tanımalıdır. Sevdiğimiz insanlara her gün minnettar olmamızın sebebi bu küçük şeylerdir.

“Sana nasıl olduğunu sorarsam, bunun sebebi gerçekten önemsediğimdendir. Senin yanında olmak isterim çünkü gerçekten buna ihtiyacım vardır ve güvende olduğunu bilmek isterim.”

Mutluluk en küçük ayrıntılardadır

Mutluluk, her şeyden önce korkunun yokluğudur. Sizi çevreleyen her şeye daha anlayışlı olduğunuz zamandaki hem zihinsel hem de duygusal huzur ve denge halidir.

Bir gülümseme, bir kahkaha, içten bir bakış, dokunuş, beklenmedik bir sürpriz… Bu küçük ayrıntılar; keder ve hayal kırıklıklarını unutabilmenizi, mutluluğun keyfini çıkarmanızı sağlar.

  • Eğer büyük başarılara ulaşmayı takıntı haline getirirseniz, ufkunuza imkansız hedefler koyarsanız sadece hayal kırıklığına uğrar ve başarısız olursunuz.
  • Mutlu olmak için en üst noktaya tırmanmaya ihtiyacınız olmayabilir. Bazen kuytu bir vadide kalabilir ve gökyüzüne hayran kalabilirsiniz.
  • Mutluluğun gerçek rehberini keşfettiğiniz yer, mütevazi ancak altın gibi değerli izlerden oluşan, küçük detaylarla bezenmiş ve sonunda tam olarak kendinizi gerçekleştirme fırsatına ulaştığınız yerdir.
  • Bir de böyle olmayı deneyin. En küçük eylemlere değer verebilen, birlikte saygıyla var olabilmenin mimarları olun. Kendinize ve çevrenizdeki kişilere aynı ölçüde değer vererek, alçakgönüllülük ve saygı ile hareket edin.

Defalarca “seni seviyorum” demenin sevginizi daha samimi yapmayacağını anlayın. Bazen sevginizi içtenlikle göstermek, boş sözlerle yetinmekten çok daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sánchez Santa-Bárbara, E. (1999). RELACIÓN ENTRE LA AUTOESTIMA PERSONAL, LA AUTOESTIMA COLECTIVA Y LA PARTICIPACIÓN EN LA COMUNIDAD. Anales De Psicología / Annals of Psychology, 15(2), 251-260. Recuperado a partir de https://revistas.um.es/analesps/article/view/30141
  • Valdez Medina, José Luis y Mondragón, Jesús Antonio y González Arratia López Fuentes, Norma Ivonne y González Escobar, Sergio (2004). Significado psicológico de respeto entre adolescentes. Revista Internacional de Ciencias Sociales y Humanidades, SOCIOTAM, XIV (1), 113-129. [Fecha de Consulta 24 de Enero de 2021]. ISSN: 1405-3543. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=654/65414106
  • Paula Ruiz Torres (2019). Profesionales, directivas y riesgos psicosociales: efectos de la era digital y de la falta de corresponsabilidad real y la autoexigencia en el trabajo. Noticias CIELO, ISSN-e 2532-1226, Nº. 9. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7159551

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.