Mutlu Olmak İçin Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Herkesi memnun edemezsiniz. Bu nedenle insanların ne düşündüğünü boş verip, geçmişte yaşadığınız kötü anıları unutun ve yaşadığınız ana odaklanın. Başarmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirmek için kendinize güvenin.
Mutlu Olmak İçin Bırakmanız Gereken 10 Alışkanlık

Son Güncelleme: 24 Ekim, 2018

Yaşadığınız her an mutlu olmak imkansızdır ve üzüntünün kaçınılmaz olduğu belli durumlar vardır. Fakat genellikle, mutluluğunuzun tamamen bir seçim meselesi olduğunu bildiğiniz zaman kendinizi melankolik hissetmeye başlayabilirsiniz.

Yaşadığınız modern hayatın gelenekler, engeller, korkular, mücadeleler gibi tuzakları mutlu olmak için önünüzde bir engel olabilir. Fakat en kötü durumda bile minnettar olmanız için hayatın size her zaman nedenler sunduğunu ve bu güven veren duyguyu hissedebilmek için en karanlık günlerin bile bir anlamı olduğunu unutmayın.

Tüm bunlarla rahatça baş edebilmek için yapmanız gereken tek şey gerçek anlamda mutlu olmanızı engelleyen bazı kötü alışkanlıklardan kurtulmaktır. Mutlu olmak için kurtulmanız gereken 10 kötü alışkanlığın listesini aşağıda bulabilirsiniz.

İnsanların ne söylediğini düşünmekten vazgeçin

İnsanlar doğaları gereği sosyal canlılar olduğu ve kabul görmemekten endişe duydukları için, insanların ne söylediğini düşünmekten vazgeçmek sizin için zor bir durum olabilir.

Fakat insanları devamlı mutlu etmeye çalışmak ve sizin hakkınızda ne düşündükleri konusunda endişe etmek tam anlamıyla zaman ve enerji israfıdır. İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğünün çok önemli olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Her zaman haklı olmadığınızı unutmayın

ilişkiler mutlu olmak

Haklı olmak herkesin hoşuna gider ve bazen haklı olduğunuzdan %100 emin olursunuz. Fakat bu her zaman haklı olduğunuz anlamına gelmez. En mantıklısı, hatalı olduğunuzda bunu kabul etmektir.

Her zaman haklı olduğu konusunda ısrarcı olan insanlar dramatik ilişkiler yaşayan, daha stresli tiplerdir. Bu insanlar da çevrelerindeki herkesi olumsuz yönde etkiler.

Çok endişeli olmayın

Hayatta kesin olan bir şey vardır: Stres, endişe ve hatta depresyon gibi problemleri mutlaka tecrübe edeceksiniz. Fakat, enerjinizi olmasını istemediğiniz şeyleri düşünmek için harcamaya değer mi?

Tabii ki bazı sorunlar kaçınılmazdır; ancak onlar hakkında endişelenip durmak bir çözüm değildir. Bu tarz şeylerin üzerinden atlayıp geçmeyi öğrenin ve hayatta gerçekleşen her şeyin bir sebebi olduğu düşüncesini benimseyin.

Güvensizliğe hoşça kal deyin

özgürlük güvensizlik

Dünyada sizinle tamamen aynı düşünen veya sizinle aynı özelliklere sahip başka bir kimse yoktur. Bu nedenle kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçip, aklınızda planladığınız şeyleri gerçekleştirmek için kendi beceri ve gücünüze güvenin.

Eğer birileri sizin hakkınızda olumsuz bir şeyler söylerse, onları boş verin ve işleri kendi bildiğiniz gibi yapmaya devam edin. Mutlu olmak için, kendinize güvenmeniz çok önemli bir faktördür.

Her şeyi kontrol altında tutma düşüncesini bırakın

Çevrenizde gerçekleşen her şeyi kontrol etme düşüncesinden vazgeçin. Her şey olacağına varır ve olup biter. Bu sırada endişelenmeniz gereken tek şey kendi varlığınızdır. İçinizden gelen her şeyi kontrol etme isteğini durdurduğunuz anda, mutlu olmak sizin için daha da kolaylaşacaktır.

Geçmişi arkanızda bırakın

keder üzüntü melankoli

Birçok insanın bugün bile etkileri devam eden kötü tecrübeleri ve eski travmaları vardır. Bu şekilde düşünün: Hayatınızdaki her bir bölüm sizin için bir derstir ve daha güçlü olmak için acılarınızdan ve üzüntülerinizden bir şeyler öğrenmeniz gerekir.

Parayla mutluluk satın alamazsınız

Eğer daha fazla para kazanmak için çok fazla çalışıyorsanız, bunu yanlış nedenlerden dolayı yapıyor olabilirsiniz. Eğer gerçek anlamda mutluluğa ulaşmak için paraya ihtiyacınız olduğuna inanıyorsanız, aslında bu durum sizi gerçek mutluluğu yaşamaktan alıkoyar.

Bu yazımıza da göz atın: Sizi Mutlu Olmaktan Alıkoyan 7 Toksik Duygu

Tabii ki para, hayatınız için önemlidir ve satın alıp keyfini sürebileceğiniz birçok şey vardır. Fakat gerçek mutluluğun ailenizi ve arkadaşlarınızı sevmekten geçtiği gerçeğini unutarak, zamanınızı çok daha fazla para kazanmak için heba etmeye değmez. 

Daha az şikayet edin ve daha çok çözüm bulmaya çalışın

şikayet yerine çözüm bulmak

Hayatınızın monotonluğundan, işinizden, ailenizden, eşinizden ve hatta genel olarak dünyadan şikayetçi olmayı bırakın. Eğer sizi mutsuz eden bir şey varsa durumu düzeltmenin bir yolunu bulun ya da oradan uzaklaşmayı öğrenin.

Korkularınızın sizi ele geçirmesine izin vermeyin

Endişe duymak normal bir şeydir ve hayatınızda kendinizi korkmuş hissettiğiniz belli noktalar olacaktır. Fakat korkularınız kendini gösterdiği zaman, yapmak istediğiniz şeyleri engellemesine izin vermemelisiniz. Risk almak ve korkularınızın sizi teşvik edip güçlendirmesine izin vermek daha mantıklıdır.

Öfke ve gururunuzu yenin

Öfke ve gurur sizi daha sert hale getirip ilişkilerinize zarar verebilen ve mutsuz eden iki duygudur. Bağışlama hissinin tüm kalbinizi sarmasına izin vererek, sizi gerçek mutluluktan alıkoyan tüm olumsuz duygulardan kendinizi arındırın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.