Size Zaman Ayıranlara Değer Verin

Zaman harcadığımız şeylere değer vermeliyiz. İnsanlarla geçirilen zaman para ile satın alınabilecek bir şey değildir. Bu nedenle, birisine verebileceğimiz en iyi hediye zamanımızdır.
Size Zaman Ayıranlara Değer Verin
Raquel Aldana

Yazan ve doğrulayan psikolog Raquel Aldana.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Sevdiğimiz insanlarla ve bizi sevenlerle vakit geçirmek önemlidir. Zaman, birine verebileceğimiz en harika ve etkileyici hediyedir.

Bir an durup düşününce fark ederiz ki, başkalarının bizim için harcadığı zaman, geri alınabilecek bir şey değildir. Bu, zaman ayırmayı özel, eşsiz bir davranış haline getirir. Bu, o kişilerin bize değer verdiğini ve eşliğimizden keyif aldığını söylemelerinin bir yoludur.

İnsanlarla zaman geçirmenin ne kadar önemli olduğunu kolayca ve sıkça unuturuz. Bunu unutmak, çatışmaların başlangıcı olabilir. İnsanlar bağlarını koparmaya başlar, çünkü kendilerini değerli hissetmezler.

Bu konuda iyi bir denge bulmak kolay değildir. Bu dünya hız ve üretkenliğe değer verir. Bu nedenle, çalışmak yerine arkadaşlarımızla vakit geçirdiğimiz için strese girebiliriz.

küvette kadın ve kedi

Bununla birlikte, zamana verdiğimiz değeri düşünmek önemlidir. Bazen insanlar boş zamanlarını bizi görmek için kullanırlar. Bazen de bizi görmek için “vakit yaratırlar”. Bunu yaptıklarında da, size verebilecekleri en iyi hediyeyi verdiklerini bilin.

Bu anlar her şeye değer. Bu kişiler, hatırasını saklayabileceğimiz anılar yaşamamıza izin verirler. Ayrıca, başkaları ile duygusal bağlar kurmamıza da yardım ederler. Bu, hayatımıza renk katmak için kullandığımız bir boyadır.

Bir saatlik zamanınız ne kadar değerli?

Adam, yorgun ve sinirli bir şekilde işten eve döndüğünde kapıda onu bekleyen 5 yaşındaki oğlu vardı.

“Baba, sana bir soru sorabilir miyim?”

“Evet, elbette, ne oldu?” diye yanıtladı adam.

“Baba, ne kadar para kazanıyorsun?” apaçık gözlerle sordu çocuk.

“Bu seni ilgilendirmez! Böyle bir şeyi sormana neden olan ne?” dedi adam öfkeyle.

“Sadece bilmek istiyorum. Lütfen bana, bir saatte ne kadar para kazandığını söyler misin?” diye yalvardı küçük çocuk.

“Mutlaka bilmen gerekiyorsa, saat başı 100 dolar kazanıyorum.”

“Ah,” dedi küçük çocuk başı öne eğilerek. Başını kaldırıp “baba, lütfen 50 dolar ödünç alabilir miyim?” dedi.

ağaç ve küçük kız

Baba öfkeliydi.

“Ne kadar para kazandığımı öğrenmek istemenin tek sebebi, aptalca bir oyuncak ya da başka saçmalıklar almaksa, hemen odana gidip yat. Neden bu kadar bencil olduğunu düşün.

Her gün uzun saatler boyu çalışıyorum ve böyle çocukça oyunlar için zamanım yok. ”

Küçük çocuk sessizce odasına gitti ve kapıyı kapattı. Adam oturup küçük oğlanın sorularını düşündükçe daha da sinirlenmeye başladı.

Ne cüretle sadece biraz para ödünç almak için bu tür sorular sorar.

Bir saat sonra adam sakinleşti ve oğluna karşı biraz sert davrandığını düşünmeye başladı. Belki de çocuğun 50 dolarla satın alması gereken bir şey vardı ve çocuk gerçekten çok sık para istemiyordu. Adam oğlanın odasının kapısına gitti ve kapıyı açtı.

“Uyuyor musun oğlum?” diye sordu.

“Hayır baba, uyanığım.” diye yanıtladı oğlan.

“Düşündüm de, belki de az önce sana karşı çok sert davrandım.” dedi adam. “Uzun bir gündü ve stresimi üzerimden bu şekilde attım. Al, istediğin 50 dolar.”

bale ve zaman

Küçük oğlan doğruldu, yüzü sevinçle parlıyordu. “Ah, teşekkür ederim baba!” diye bağırdı. Sonra, yastığının altına uzandı, biraz daha buruşuk para çıkardı.

Adam, oğlanın zaten parası olduğunu görünce tekrar kızmaya başladı.

Küçük çocuk parasını yavaşça saydı, sonra adamı inceledi.

“Zaten bir miktar paran varsa, neden daha fazla para istiyorsun?” diye homurdandı baba.

“Çünkü yeterince param yoktu, ama şimdi var.” diye yanıtladı küçük çocuk.

“Baba, şu an 100 dolarım var. Bir saatlik zamanını alabilir miyim? Lütfen yarın eve erken gel. Seninle akşam yemeği yemek istiyorum.” dedi.

Baba parçalandı ve kollarını küçük oğlunun etrafına doladı ve af diledi.

Zamanı paylaşmak hayat verir

Yukarıdaki hikayede gördüğümüz gibi, zaman vermek de hayat vermekle aynı şey. Zaman içinde yaşanan değişimlerin ne kadar çok olduğunu düşünmek bizi zorlayabilir.

Ancak daha da önemlisi, bunu düşünürsek bir şeyler fark edebiliriz. Zaman ve değişim kavramsal olarak aynı şey olabilir. Her ikisi de hayatımızın, büyümenin ve ilişkilerin özüdür.

İnsanlar sık sık sizle birlikte vakit geçirerek size aslında “seni seviyorum” ve “benim için önemlisin” der. Buna cevap vermenin en iyi yolu onlara zaman ayırmaktır.

En iyi yatırımımızın her zaman dostlarımıza ve ailenize adadığımız zaman olduğunu unutmamalıyız. Biriyle hislerinizi paylaşmak için çok geç olmasına izin vermeyin. Unutmayın, zaman hep akmaya devam ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.