İlişkinizde Asla Tolere Etmemeniz Gereken 7 Şey

· 5 Mayıs, 2018
Bu toksik davranışları bir ilişkinin başında tanımlamayı öğrenmek ve göz ardı etmemek çok önemlidir, zira bunlar tutarlı hale gelebilir ve size psikolojik olarak zarar verebilirler.

Bir partner sahibi olma kararını aldığımız zaman, mutluluk ve duygularla dolu bir deneyim arayışı içine gireriz.

O kişiye karşı sahip olduğumuz çekim ve sevgi, kendimizi geliştirmek konusunda bizi teşvik eder ve zamanla tamamlanmış hissetmemizi sağlar.

Bununla birlikte, bir noktada bazen bağları güçlendirecek olsa da, gerçekten bu ilişkiye devam etmek isteyip istemediğimizi belirleyebilen zor durumlarla karşılaşabiliriz.

İnişler ve çıkışlar normal olsa dahi, herhangi bir koşulda asla tolere etmememiz gereken belirli davranışları ve kötü hareketleri tanımak oldukça önemlidir.

Söz gelişi “duygusal yırtıcılar” her yerdeler ve ne yazık ki korkunç haller içerisine girene kadar onların oyunlarına av oluruz.

Bu nedenle, eğer en sonundan zarar görmek istemiyorsanız, ilişki içerisinde tolere etmemeniz gereken 7 şeyi bu yazıda incelemek istiyoruz.

Onları keşfedin!

1. Kontrol

tartışma

Biriyle ilişki kurmayı kabul ettiğiniz zaman hayatınızı onunla paylaşmak istersiniz, ancak üzerinizde tam kontrol sahibi olduğunu kabul etmek istemezsiniz.

Eğer onun size ne yapıp ne yapmamanız gerektiğini, ne şekilde giyinmeniz ya da hangi arkadaşlarınızla zaman harcamanız gerektiğini söylemesine izin verirseniz, muhtemelen zamanla kararlarınız üzerinde tam kontrol sahibi olduğunu düşünecektir.

Bu tür bir ilişkiye devam etmek, benlik saygınızı ve kendi kişiliğinizi geliştirme özgürlüğünüzü yok edebilir.

Bu makaleyi de ziyaret ediniz: İlişkilerinizde Sınır Koymayı ve “Hayır” Demeyi Öğrenin

2. Saldırganlık

Dikkat edin! İster erkek ister kadın, şartlar ne olursa olsun fiziksel ya da duygusal açıdan agresif davranışları tamamen reddetmelisiniz.

Sözlü saldırılar, itmeler ve en kötü senaryo olarak fiziksel istismar, bu kişinin hayatınızda olmaması gerektiğine karar vermek için yeterli kanıtlardır.

Birisi hayatınızdaki şeylerden hoşlanmadığı için bütünlüğünüze saldırırsa, ya da sorunları bu şekilde çözebileceklerine inanıyorlarsa, durum daha da kötüleşebilir.

Bu tarz partnerler manipülatiftir ve zayıf yönlerinizi bildikleri için sizi onlarla birlikte kalmaya ikna etmenin yollarını arayacaklardır.

3. Güven eksikliği

çift

Herhangi bir ilişkinin temel erdemlerinden biri de güvendir.

Bu madde, her iki partnerin de yanlarında bulunan kişiden emin olmasını sağlar ve her zaman birlikte olamasalar da, birbirlerine sahip oldukları bilgisi kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Bu olgunun eksikliği, ikisinde birden ya da sadece birinde, boğucu bir kıskançlığa ve sürekli tartışmalara yol açacaktır.

4. Duygusal şantaj

Partnerlerini manipüle etme eğiliminde olan insanlar genellikle karşı tarafın duygularını derinlemesine analiz ederler, böylece bu bilgileri ileride şantaj yapmak için kullanabilirler.

Genel olarak, tüm eylem ve davranışlarını “sizi sevdikleri” için geçerli kıldıkları, toksik bir sevgi kavramı oluşturmaya çalışırlar.

Bu tarz bir şantajla karşı karşıya kaldığınız zaman çok güçlü olmak oldukça önemlidir, zira herhangi bir zayıflık belirtisi onların kontrolü ellerinde tuttuğunu hissetmelerini sağlar.

5. Görünüşünüzle alay etmek

tartışma

Hepimizin fiziksel açıdan kusurları vardır; bu da bizim güvensiz hissetmemize ve ilişkilerimizde ve sosyal ortamlarda sorunlar yaşamamıza neden olabilir.

Bununla birlikte, hayatımızı biriyle paylaştığımız zaman, o kişinin sevmediğimiz yönlerimizi en aza indirmek ve öz saygımız ve kendimize olan güvenimiz konusunda teşvik olmak için bize yardım etmesini isteriz.

Eğer partneriniz vücudunuz hakkında sizinle dalga geçerse, kilonuz hakkında sizi baskı altına alır ya da kusurlarınızı vurgulayarak sizi kırmaya çalışırsa, onu terk edin.

Başkalarını memnun etmekle ve onların güzellik hakkında olan klişelerine uymakla yükümlü değilsiniz.

6. Yalanlar

Yalanlar, sadece güvene dair duyguları etkilediği için değil, aynı zamanda manipülasyon araçları oldukları için, ilişkilerin en büyük düşmanlarından biridir.

Bazen beyaz bir yalan söylemek zararlı olmasa da, bunu bir yaşam biçimi haline getirilmek ilişkiyi tamamen yok edebilir.

Yalanlar, sadakatsizlik olarak yorumlanma eğilimi gösterirler ve sık hale geldikleri zaman, bu kişinin kendini tanıttığı insan olmadığını anlamak için bir tetikleyici görevi görebilirler.

Bu makaleyi de okumanızı öneririz: Güvendiğiniz İnsanlarla Aranızda Güçlü Bir Bağ Vardır

7. Küçük düşürmek

çift

Maalesef, bazı insanlar partnerlerini mutlu etmek için her şeyi verirler, ancak karşılığında sadece aşağılanır ve küçük düşürülürler.

Eğer partneriniz kim olduğunuza değer vermez, sizi aşağı hissettirmeye ya da başkaları önünde sizinle alay etmeye çalışırsa, yapabileceğiniz en iyi şey onları mümkün olan en kısa sürede terk etmektir.

Onların bu şekilde hareket etmelerine izin vermek, kendilerini üstün hissetmelerini sağlar ve her istedikleri zaman size saldırma hakkına sahip olduklarını düşünürler.

Partneriniz açısından yukarıda belirtilen davranışlardan herhangi birini fark ettiniz mi? Dikkatli olun! Durumun sizi alt etmesine izin vermeyin, çünkü pişman olabilirsiniz. İlişkiniz karşılıklı saygı içermelidir ve mutlu hissetmeniz için size gerekli tüm bileşenleri sunmalıdır.