Hayatımın Aşkı Olup Olmadığını Nasıl Bileceğim?

Bir ilişkinin sürmesi için sevginin yeterli olduğunu düşünsek bile, gerçek şu ki bunun yanında cömertlik, kabullenme, saygı ve güven olması da önemlidir.
Hayatımın Aşkı Olup Olmadığını Nasıl Bileceğim?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kendinize hiç “Bu kişi hayatımın aşkı mı?” sorusunu sordunuz mu? Herkes parıldayan ve hiç şüphe içermeyen bir aşk bulmak ister. İnsanlar, onları seven ve onlara saygı duyan biriyle olduklarını bilmek isterler.

Ancak bazen, insanlar, bu çok idealize olmuş aşka dair görüşlerini kirleten belirli inançlara sahiptir. Bu gibi hatalı inançlar sizi hem zor hem de çok üzen durumlara düşürebilir.

Bu hatalardan biri, ihtiyacınız olan her şeyin sevgi olduğuna ve bu sevginin bir ilişkiyi sürdürebileceğine inanmaktır. Ancak bu doğru değildir. Duygusal bir ilişkinin gerçekten başarılı olması için daha fazla şey gereklidir.

Hayatımın aşkı koşulsuz ve cömert

kafasında kafes olan kadın

Evet, “hayatımın aşkı” dediğiniz şeyin koşulsuz olması gerekiyor. Bu, parterinizin sizi asla yargılamaya başlamayacağı anlamına gelir. Hayatınızın aşkı, sözleriyle sizi incitmez. Sözlerini sizi üzmek için değil; sizi motive etmek için kullanır.

“Hayatımın aşkı” dediğiniz kişi hatalarınız ve başarısızlıklarınız ne olursa olsun, hayatınızın her yerinde yanınızda olacaktır. Ama her şeyden önce, en önemli şey ikinizin de aynı özveriye sahip olmasıdır. İlişkide bir kişi diğerinden daha çok vermemelidir.

Çünkü aşkta cömertlik çok önemlidir. İkinizden biri yorgunluk, alışkanlık ya da uzaklaşma nedeniyle yıpranırsa, harcadığınız tüm emekler boşa gidecektir. Aşk o kadar cömerttir ki, sizi boğan çatışmaların çözümü için her zaman hazırdır.

Çünkü her ilişkide farklılıklar, tartışmalar ve problemler vardır. Bunlar, hakkında konuşmanız ve bir çözüm bulmak için müzakere etmeniz gereken şeylerdir. Bir ilişkide iletişim çok önemlidir.

İlişkinizi yok edebilecek şeyler kendinize sakladığınız ve söylemeniz gerektiğiniz zaman söylemediğiniz şeyleri içerir ve tüm bunlar daha sonradan tekrar ortaya çıkıp ilişkinizi yok edebilir.

Eğer size acı çektiriyorsa, bu aşk değildir

kuşlar ve kadın

Hayatınızın aşkının size acı çektirmeyeceğini anlamalısınız. Ancak bazen hayat koşuşturmacasında ve görmek istememeniz nedeniyle bunun olmasına izin verirsiniz. Belki de kendinizi “O benim hayatımın aşkı!” diye kandırıyor da olabilirsiniz.

Ancak sizi seven biri, sizi manipüle etmek istemez. Sizi kendi boyunduruğu altına almaya çalışmaz. Kendi değerinizden yokmuş gibi sizi kendi yararına kullanamaz. Ayrıca size yalan söylemez. Dediğimiz gibi iletişim önemlidir. İletişim ile birlikte içtenlik, anlayış ve saygı da gelir.

Partineriniz size bu şekilde destek olur ve güven verir. Bir ilişkide korku, şüphe ve güvensizliğe yer yoktur. Bunlar ortaya çıkıyorsa, bunun sebebi hayatınızın aşkının henüz orada olmamasıdır.

Tüm bunlardan dolay, gözlerinizi açmak önemlidir. Gerçek olmayan beklentilerinizin sizi sürüklemesine izin vermeyin. Kişilerin göründüğünden daha fazla acı veren bencil tutumlarının farkında olun.

Olgun aşk adım adım inşa edilir

sarılan çift

Bazen krizler farklı şeyler yüzünden olur. Cinsel ilişki eksikliğinden, ilişkideki kıvılcımdan ve hayal kırıklığından dolayı olabilir. Bu normaldir. Aşık olmak, karnınızda kelebekler hissettiren bir süreçtir.

Ayrıca sizi çok aktif hale getirir. Ancak bu süreç geçtiğinde kendinizi daha rahat bir ilişki içinde bulursunuz. Aşk daha da olgunlaşacaktır; ama daha kötü olmayacaktır.

Olgun bir aşk, ilişkinin her adımından zevk alır. İletişim kurmayı seven insanlar, yanlarında sahip oldukları insanın tadını çıkarmayı bilir. Bazen her şeyin hızlı gitmesini isteriz ve bu sizin yıldızları görmenizi sağlayabilir. Olgun bir aşk yaratmak için yavaş ve sakin bir şekilde ilerlemek gerekir.

Her anın tadını çıkarmalısınız. Çünkü bu hayatınızın aşkıdır. Sevgi ve aşk kafanızı karıştırabilir ve hayatınızın aşkıyla birlikte olup olmadığınıza dair şüphe duyabilirsiniz. İkisi arasındaki ayrımı yapın ve sevginin bir ilişkinin tadını çıkarmak için vazgeçilmez olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Resimler Ofra Amit’in izniyle kullanılmıştır. Ana resim wikiHow.com adresinden alınmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Beauregard, M., Courtemanche, J., Paquette, V., & St-Pierre, É. L. (2009). The neural basis of unconditional love. Psychiatry Research – Neuroimaging. https://doi.org/10.1016/j.pscychresns.2008.11.003
  • Bonilla-Algovia, Enrique & Rivas-Rivero, Esther. (2018). Mitos del amor romántico en una muestra de futuros y futuras docentes || Romantic love myths in a sample of trainee teachers. Revista de Estudios e Investigación en Psicología y Educación. 5. 113. 10.17979/reipe.2018.5.2.3624.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.