Duygusal İhanetin Belirtileri Nelerdir?

Duygusal olarak sadakatsizlik hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tür aldatmaların samimi iletişim ile hiçbir ilgisi olmadığını biliyor muydunuz?
Duygusal İhanetin Belirtileri Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aldatma kelimesini duyduğunuzda ne düşünüyorsunuz? İnsanların çoğunluğu, bu kavramı başka biriyle cinsel ilişkiye girmek ile ilişkilendirir. Ancak, partnerinizin başka bir kişi için hisleri olması da duygusal olarak sadakatsizliktir. Peki, duygusal ihanetin belirtileri nelerdir? Detaylar için okumaya devam edin.

Duygusal sadakat, öznel olduğu için tanımlanması zor bir kavramdır. Bu anlamda, birinin nasıl davranması gerektiğine dair hepimizin sahip olduğu farklı algılar çok fazla etkiye sahiptir.

Bu aldatma türü diğerlerinden daha önemsiz değildir. Başka bir deyişle, duygusal sadakat bir ilişkide ciddi bir sorun olabilir. Sadakatsiz olan kişi, genellikle, başkalarıyla yakın teması olmadıkları gerçeğini kullanarak partnerini ikna eder.

Duygusal ihanet neden çok ciddi bir şeydir?

Duygusal dünya, insanlar için son derece önemlidir. Her an sahip olduğumuz deneyimleri, duyguları, hisleri, sezgileri, fikirleri, olayları nasıl deneyimlediğimizi ve onlarla nasıl başa çıkmayı tercih ettiğimizi anlamamızı sağlar.

Partneriniz hislerini sizinle paylaşmadığında, açıkça bir sorun var ya da bir şey eksik demektir. Bu, iletişimsel bir engel ya da başka bir şey olabilir. Güven eksikliği ya da kimya uyuşmazlığı yüzünden olabilir.

Zaman geçtikçe eğer duygusal sadakate o kadar da dikkat etmezseniz, ilişkinin diğer yönleri de etkilenecektir. Risk, partnerinize güvenmeyi bıraktığınız zaman gelir; çünkü o sadakatsizdir ve özsaygınız zarar görür. Bu nedenle partnerinizle bağınızı değerlendirmek ve gerektiği zaman bunu geliştirmek önemlidir.

Duygusal İhanetin Belirtileri

1. Az veya hiç olmayan iletişim

tartışan çift

Eşinizin duygusal olarak sadakatsiz olduğuna dair ilk işaret, iletişimde bir değişiklik olmasıdır. Eğer önceden hoş ve sürekliyken şimdi zorla konuşuyorsanız veya sadece tartışıyorsanız, eğer arkasında bir sebep varsa bunun kaynağını bulun.

Bu anlamda, eşinizle olan her şeye dikkat etmelisiniz. Çoğunluk, işin içinde başka biri olduğunda karşı tarafın otomatik olarak konuşmayı bırakacağını düşünür ama bu doğru değildir.

Normalde olan şey bunun aşamalı olmasıdır çünkü bu bir aşık olma sürecidir. Olan şey şudur ki, aldatılan taraf fark ettiğinde durum bir süredir zaten devam ediyordur, sadece şu an açık bir hale gelmiştir. Bir an durmanız ve kendinize şunu sormanız önemlidir: birlikte giderek daha az zaman mı harcıyorsunuz? Partneriniz size her zaman anlattığı önemli şeyleri söylemeyi bıraktı mı?

Bu anlamda problemleri azaltmak için önce samimi şeyler hakkında konuşmaya çalışın. Bazen iletişim eksikliği kendimizle başlar ve sadece konuşmak istediğimizde fark ederiz ve olumlu bir cevabımız yoktur. Partnerinizin bir şeyleri daha da kötüleştirmemek ve stres seviyenizi yükseltmemek için size zaman ve alan sağladığı ihtimalini düşünmeyin.

2. Cinsel hayatınız ciddi bir biçimde güzelleştiyse veya hiç cinsel hayatınız yoksa

Cinsel ilişki söz konusu olduğunda, partneriniz duygusal olarak sadakatsiz olduğunda iki şey olabilir:

  • Partneriniz ilişkiyi sürdürmeye çalışıyordur, ancak bazı değişiklikler meydana gelir ve bunun nereden çıktığını bilemezsiniz.
  • İkinci olasılık, partnerinizin sizinle bir gelecek görmemesidir. Bu durumda, eşinizin duygusal ilişkisi çoktan fiziksel ilişkiye geçmiş olabilir veya bu süreç içinde olabilir. Bu yüzden artık sizinle birlikte olmak istememesi ve fiziksel temastan kaçınması yaygındır.

Savunmaya geçmeden önce eşinizle konuşun. Eğer kanıtınız yoksa, onları duygusal olarak sadakatsiz olarak suçlamaktan kaçının. Kişinin cinsel isteğini azaltabilecek fiziksel ve duygusal sorunlar olabileceğini ve gereksiz bir tartışmaya varabileceğinizi unutmayın.

3. Size karşı tutumunu değiştirdiyse

öpülmek istemeyen kadın

Duygusal ihanetin belirtileri arasında, eşinizin size karşı tutumunun farklı olmasıdır. Bir kişi yeni bir ilişkiye sahip olduğunda bilinçsizce araya bir mesafe koyacaktır.

En iyi durumlarda, iletişimden uzak durmak için kendilerini uzaklaştıracaklardır. En kötü durumda ise, saatlerinizi tartışarak ve partnerinize sürekli bağırarak geçirirsiniz.

Küçük bir problem olduğunu düşünmeden önce, partnerinizin ilişkilerinde olan değişiklikleri diğer kişilerle de mi yoksa sadece sizinle mi yaşıyor bunu anlayın. Durum ne olursa olsun, eşinizle konuşmanız önemlidir.

4. Sosyal medya hesaplarına erişimini kaybettiyseniz ve sizden daha fazla kişisel alan istiyorsa

yataktaki çift

İstikrarlı bir ilişkide, birlikte vakit geçirmek ve karşı tarafın bakış açısını anlamak ve genel olarak fikir alışverişinin tadını çıkarmak için konuşmak istemek normaldir. Bu yüz yüze veya sosyal medya aracılığıyla fark etmez.

Duygusal ihanetin belirtileri arasında, partnerlerin genellikle görüşmelerini sınırlandırması ve ortak konuları azaltması yer alır. Herkesin kendi aktivitesi olduğu ve her şeyi paylaşmamaya karar vermesi normal olsa da, normal olmayan şey, sizinle paylaştıkları bazı şeylerin artık bir sır olmasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Buss, David. (2018). Sexual and Emotional Infidelity: Evolved Gender Differences in Jealousy Prove Robust and Replicable. Perspectives on Psychological Science. 13. 155-160. 10.1177/1745691617698225.
  • Shackelford, Todd & J. LeBlanc, Gregory & Drass, Elizabeth. (2000). Emotional Reaction to Infidelity. Cognition & Emotion – Cognition Emotion. 14. 643-659. 10.1080/02699930050117657.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.