İhanetin Üstesinden Gelmek İçin 4 Öneri

17 Mart, 2019
Sadakatsizlikle karşı karşıya kaldığınızda, gerçekten bu durumun ötesine geçip partnerinizle olan ilişkinize devam edebiliyorsanız, bu ilişkiden beklentileriniz üzerine düşünmeniz önemlidir. Eğer bunu yapamıyorsanız, ilişkinizi sonlandırmanız daha iyi bir hamle olacaktır.

İhanetin üstesinden gelmek, başarabileceğiniz en zor şeylerden biridir. Çünkü ihanet, partnerinize duyduğunuz güveni bütünüyle yıkar.

Birçok kişi doğası gereği sadakatsizdir, diğerleri ise açık bir ilişkiye duydukları ihtiyacı eşlerine belirtmekte dürüst olamazlar.

Nedeni ne olursa olsun, aldatılan kişi hem eşine sadık kalmış hem de hayal kırıklığına uğramış olacaktır.

Böyle bir durumda acı çektiğiniz halde ortaya çıkan daha büyük sorular ise ihanetle mümkün olan en iyi şekilde nasıl başa çıkacağınız ve bunun üstesinden nasıl geleceğinizdir.

Yapmamanız gereken şey ise yaranızı deşmeye devam etmektir.

Gelin, ihanetin üstesinden gelmek gibi zorlu bir görevi en sağlıklı şekilde nasıl başarabileceğinize göz atalım.

Ayrıca bakınız: Sağlıklı Romantik Bir İlişkinin Anahtarı

İhanetin üstesinden gelmek

1. Hiç dinmeyen bir acı

Birbirine sarılan kadın ve adam

Bir ilişkide sadakatsizlik meydana geldiğinde, aldatan kişinin partnerine karşı her zaman dürüst olması şarttır ve bu konunun üzerine konuşulması oldukça önemlidir.

İlişkideki güven yıkılmış olduğundan, birbirlerine daha fazla yalan söylememeleri gerekmektedir.

Acı çekiyor ve sorularınıza cevap arıyor olsanız da bulduğunuz cevaplar size yardımcı olamaz. Sadece birçok insanın yaptığı hatayı yapmayın: acıyı örtbas edip görmezden gelmeyin.

“Görmeyen gözler, hissetmeyen kalpler” sözündeki gibi olmamış gibi davranılacak, görmezden gelinecek bir konu olmadığından hiçbir şey yokmuş gibi yolunuza devam etmemelisiniz.

Acıyı ne kadar derine gömmüş olursanız olun hiç beklemediğiniz bir günde tekrar su yüzüne çıkacaktır. Siz sadece kaçınılmaz olanı ertelersiniz.

Şimdi çok zor olsa da, karar vermenin zamanı geldi.

2. İlişkiniz hakkında dürüst olmalısınız

ihanetin üstesinden gelmek zordur

Bazı çiftler ihanetten sonra ilişkilerini kurtarmayı başarırlar, fakat bu her çift için geçerli değildir. Aranızda bulunan güven bağı bir kez koptuğunda, kendinize bazı sorular sormanız gerekir.

Böyle bir şeyi affedebilecek misiniz? O kişinin yanında uyumaya devam edebilecek misiniz?

Kendinize karşı dürüst olun, çünkü birçok kişi bu sorulara “evet” cevabını veriyor, ancak partnerleriyle her gün kavga etmeye devam ediyor ve onları suçlamaya devam ediyor.

Belki geçici bir ayrılık fikirlerinizi açıklığa kavuşturmanıza ve her şeye daha iyi bir açıdan bakmanıza yardımcı olacaktır.

Bu tek gecelik bir aldatmaysa o kadar önemli olmayabilir, ancak iki veya daha fazla kez yaşanmış olması durumunda başka tedbirlerin alınmasını gerektirecektir.

Ayrıca bakınız: Duygusal İhanetin Belirtileri Nelerdir?

Göz önünde bulundurabileceğiniz olasılıklardan biri de çift terapisidir. Bu yalnızca partnerinizle aranızda nefret, kin ya da suçlama gibi şeyler yoksa kullanabileceğiniz bir seçenektir. Çünkü bu terapilere aşkla ve uzlaşmaya varma isteği ile gitmelisiniz.

3. Hayat, partnerinizden ayrıldıktan sonra da devam ediyor

çerçeveye sarılmış bir kadın

İhanet sizi içten içe yiyebilir. Bu büyük hayal kırıklığının hiçbir zaman üstesinden gelemeyeceğinize inanırsınız, ancak aslında yanılıyorsunuz.

Bu durum sadece bir başka zor aşamadır, ancak doğru yolda ilerlediğinizde bunun içinden daha güçlü bir halde çıkabilirsiniz.

Sizi aranızdaki bu sorunu çözüp tekrar bir araya gelmeye yönlendiren ana motivasyon aşktır.

Çözüm olmadığını düşünüyorsanız ya da her hangi bir çözüm aramak istemiyorsanız, tünelin sonundaki ışığı görüyorsunuz demektir.

Hayatınız boyunca aynı partnerle olmak zorunda değilsiniz. Daha bu hayatta yaşayacağınız sonsuz deneyim, tanıyacağınız yüzlerce insan ve gideceğiniz birçok yol bulunmaktadır.

4. Size yapılanı başkasına yapmayın

ihanetin üstesinden gelmek

Bazı insanlar daha önce çektikleri bir acıyı başka birine hissettirerek daha iyi olacaklarını düşünürler. Bunu yapmak için karşısındakilere de aynı zararı vermeye çalışırlar.

Belki partnerinizi sadece ileride aldatmak üzere affedersiniz, böylece size nasıl hissettirdiğini anlayacağını düşünürsünüz.

Belki de, ilişkinizi bitirir bitirmez, sadece kıskanmasını sağlamak ya da onu hiç önemsemediğinizi düşündürmek için hemen yeni biriyle bir ilişkiye başlarsınız.

Bu şekilde hareket ederek hiçbir yere varamayacağınızın farkında mısınız?

Bunlar daha iyi hissetmenize sebep olmayacak ve hatta eskiden partneriniz olan kişiyi biraz bile etkilemeyecektir.

Ağlayın, anlatın, arkadaşlarınızla dışarı çıkın, kendinizi sizi seven insanlara bırakın, ama asla pişman olacağınız şeyler yapmaya kalkışmayın.

Başta size çok büyük acılar yaşatsa da üstesinden gelinemeyecek hiçbir ihanet yoktur. Acının içinde kaybolmayın. İleriye bakın ve mutlu olmaya çalışın.

Sadakatsizlik, partnerinizle ilişkili sonuçlarının yanı sıra, yaşamınız boyunca ders çıkarabileceğiniz deneyimlerden sadece bir tanesidir.

  • Camacho, J. “Fidelidad e infidelidad en las relaciones de pareja.” Buenos Aires (2004).
  • Muñiz, Sánchez, and Mónica Parada. Recursos utilizados en la relación de pareja que ayudan a superar la crisis producida por infidelidad. BS thesis. Universidad de la Sabana, 2012.
  • Ontaneda Puente, María Carolina. Factores que facilitan que una pareja pueda superar una infidelidad. BS thesis. Quito: USFQ, 2016, 2016.