Paslanmaz Çelik Doğal Yollar İle Nasıl Temizlenir

Evinizdeki eşyaları çevreye zarar vermeden ya da kendinizi sert kimyasallara maruz bırakmadan temizlemenin farklı yolları vardır. Bunu akılda tutarak, size paslanmaz çelik eşyalarınızı doğal ve ekolojik bir şekilde nasıl temizleyebileceğinizi anlatmak istiyoruz.
Paslanmaz Çelik Doğal Yollar İle Nasıl Temizlenir

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tencereleriniz, tavalarınız ve elektrikli aletleriniz donuk mu görünüyor? Bu ürünlerin parlaklığını çevreye zarar vermeden ya da kendinizi sert kimyasallara maruz bırakmadan nasıl geri getireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yazımıza bir göz atın.

Paslanmaz çelik eşyaları temizlemek için endüstriyel ürünler kullanmaya gerek yoktur. Formülleri etkili olma eğiliminde olsa da, olumlu sonuçlar sağlayan birçok ekolojik alternatif de vardır.

Paslanmaz çelik, zamanın geçmesine rağmen genellikle iyi durumda kalan dayanıklı bir malzemedir. Ancak, uygun bakım ve onarım görmediğinde, opak ve kirli bir görünüme sahip olmaya başlamaktan muaf da değildir. Neyse ki, paslanmaz çeliği doğal olarak temizlemenin bir yolu var.

Paslanmaz Çelik Ürünlerin Temizlenmesi Neden Önemlidir?

Asılı tencereler.
Paslanmaz çelik kirlendiğinde, malzemeye zarar veren pas ve korozyona daha duyarlı hale gelir.

Doğal malzemeler kullanarak paslanmaz çeliğin nasıl temizleneceğini açıklamadan önce, ilk başta onu temizlemenin neden bu kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bu malzeme, ısıya ve korozyona karşı dayanıklılığı sayesinde mutfak gibi mekanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dahası, diğer metal türlerinden farklı olarak, daha dayanıklıdır. Su ile temas ettiğinde paslanma yapmaz, leke oluşturmaz. Bununla birlikte sorun; yüzeyde yağ, toz ve diğer kir türleri birikmeye başladığında fark edilir şekilde bozulabilmesidir.

Bu durum paslanmaz çelik kromun havadaki oksijene en iyi şekilde tepki vermesini engelleyerek kendisini paslanmaya karşı koruyan tabakayı geliştirmesini engeller. Bu nedenle, paslanmaz çeliğe uygun işlem yapılmadığında, malzeme korozyona ve aşınmaya karşı savunmasız hale gelir.

Bunun olmasını önlemek için ne yapabiliriz? Paslanmaz çelik mutfak eşyalarınızın kusursuz görünmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Aşağıda, paslanmaz çeliği doğal yollarla temizlemenizi sağlayan basit bir teknik önermek istiyoruz. Bu tekniği bu metali içeren herhangi bir üründe kullanabilirsiniz: Tepsiler, lavabolar, buzdolapları, tezgahlar, tencere ve tavalar, ve benzerleri.

Daha fazla doğal temizlik ürünü keşfetmek ister misiniz? Limon Kullanarak Evinizi Nasıl Temizlersiniz?

Paslanmaz Çeliği Temizlemek İçin Ekolojik Yöntem

Paslanmaz çelik bir lavaboyu temizleyen bir kişi.
Paslanmaz çeliği temizlemek için ekolojik tekniklerin kullanılması, daha küçük bir çevresel etki görülmesini garanti eder.

Piyasada, paslanmaz çelik ürünlerin parlaklığını geri kazanmanızı sağlamayı vaat eden her türlü ürünü bulabilirsiniz. Bununla birlikte, çevreye zararlı kimyasal kullanımımızı azaltmamız gerekiyor. Bunu akılda tutarak, çoğu insan evde yapabileceğiniz doğal temizlik ürünlerini kullanmayı tercih ediyor.

İyi haber şu ki, paslanmaz çeliği temizlemek için pek çok çevre dostu bileşen vardır. Dahası, çok paraya mal olmazlar ve olağanüstü sonuçlar sunarlar. Ayrıca, bu ürünleri bu metali içeren her türlü alet ya da yüzeyde kullanabilirsiniz.

Peki, başlamaya hazır mısınız? Not alın!

İhtiyaç Duyacaklarınız

 • 2 yemek kaşığı balmumu
 • 1 yemek kaşığı iri tuz
 • Bulaşık deterjanı (gerektiği kadar)
 • Yarım limonun suyu
 • Pamuklu bir bez ya da yumuşak bir havlu

Talimatlar

 • Paslanmaz çeliği doğal yollarla temizlemek için önce iki yemek kaşığı balmumu kullanacaksınız. Yüzeyin her yerine sürün ve katılaşmasına izin verin.
 • Hazır olduğunuzda, balmumunun üzerine iri tuzu serpin.
 • Ardından, bez ya da havlu yardımıyla enerjik bir şekilde ovun. Bu noktada, çeliğin parlaklığını geri kazanmaya başladığını fark edeceksiniz.
 • Ancak yüzeyin tamamen temiz olduğundan emin olmak için sabunlu bir çözelti hazırlamanız gerekir. Bu yüzden bulaşık deterjanını biraz suyla karıştırın ve yüzeye püskürtün.
 • Pamuklu bir bez ya da yumuşak bir havluyla tekrar ovalayın ve ardından durulayın. Metali çizebilecek ovalayıcılar ve aşındırıcı temizleyiciler kullanmaktan kaçının.
 • Temiz bir bezle tamamen kurulayın ve son olarak bir bezi limon suyuyla nemlendirin ve tüm yüzeye sürün. Bu maddenin özellikleri, paslanmaz çeliğinizin yepyeni görünmesini sağlayacak son bileşendir.
 • Elbette paslanmaz çelik ürünlerinizi mükemmel durumda tutmak için bu işlemi her 2 ya da 3 haftada bir tekrarlamalısınız.

Diğer Tavsiyeler

Mutfağını temizleyen bir kişi.
İyi bir temizlik rutini oluşturmak, paslanmaz çelik yüzeylerde zorlu pasların birikmesini önleyecektir.

Yukarıda açıkladığımız gibi paslanmaz çeliği düzenli olarak temizlemenin yanı sıra, bu malzemeyi mükemmel durumda tutmak için diğer temel önlemleri uygulamak da önemlidir. Örneğin:

 • Paslanmaz çelik mobilya ve mutfak eşyaları için ılık su ve yumuşak bir havlu kullanarak bir temizlik rutini oluşturun ve bunu devam ettirin. Ayrıca, fazla suyu silmek için kuru bir havlu kullandığınızdan emin olun.
 • Lekeleri ve aşınmayı önlemek için her zaman krom kaplamanın yönünde silin.
 • Yağ ya da yemek artıkları varsa seyreltilmiş bulaşık deterjanı ve ılık su kullanmalısınız.
 • Yüzeylerde su ya da toz lekeleri oluşursa, üzerlerine biraz suyla karıştırılmış cam temizleyicisi püskürtün. Yumuşak bir havluyla silin ve yepyeni olsunlar!

Peki, paslanmaz çeliği doğal yollarla temizlemek için bu yöntemi denediniz mi? Eğer bunu yapmadıysanız, deneyin ve gerçekten ne kadar etkili olduğunu kendiniz görün!

İlginizi çekebilir ...
Mutfak Tezgahındaki Yağlardan Kurtulmak İçin 6 Doğal Ürün
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mutfak Tezgahındaki Yağlardan Kurtulmak İçin 6 Doğal Ürün

Yemek yaptıktan sonra mutfak tezgahında birikip sizi rahatsız eden yağ lekelerinden kurtulmak için bu doğal ürünleri kullanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.