Mutfak Organizasyonu İçin En İyi 6 Yöntem

Günlük olarak kullandığınız kapları, yalnızca ara sıra kullandığınız kaplardan ayırmayı öğrenin. Mutfağınızı daha iyi organize etmenin bir yolu budur.
Mutfak Organizasyonu İçin En İyi 6 Yöntem

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Mutfak, evde en çok kullandığımız odalardan biridir. Bu nedenle, çoğu zaman en düzensiz olanlardan biridir. Farklı yemekler yaparken, atılması gereken eşyalar ve yıkanması gereken kaplar her zaman vardır. Eğer mutfağınız dağınıksa, bu yazı tam size göre. Mutfak organizasyonu için en iyi 6 yöntemi göstereceğiz.

Birçok insan, işlevselliğini etkileyebilecek herhangi bir düzensizlik olmadan, her gün tamamen temiz bir mutfağa sahip olmayı hayal eder. Ancak, birçok insan bu hayali gerçekleştirmek için çok fazla iş yüklenmek gerektiğini düşünüyor. Zaten çok fazla günlük zorunluluğumuz olduğu için, fazladan iş yapma fikrinden uzaklaşma eğilimindeyiz, bu yüzden de hedefimize ulaşmak için gerekli adımları atmıyoruz.

Bugünkü yazımızda, mutfağınızı daha iyi düzenlemek için bazı yöntemler önereceğiz. Bu yöntemler, basit ve kolaydır: bir kere bu yöntemlerden yalnızca birini denerseniz, mutfağınızın bir haftadan kısa bir süre içinde radikal bir şekilde değişeceğini fark edeceksiniz.

Mutfak Organizasyonu İçin En İyi 6 Yöntem

1. Eğer herhangi bir kullanımı yoksa, ondan kurtulun.

mutfak organizasyonu için en iyi 6 yöntem

Hiç kullanmadığınız, sakladığınız bardak, tabak, kavanoz ve diğer mutfak eşyalarını hiç düşündünüz mü?

Artık onlara hoşça kal deme ve onlardan boşalan alanı daha verimli kullanmaya başlamanın zamanı geldi.

Bir şeylerden kurtulmakta güçlük çeken insanlardan biriyseniz, bir şeyden kurtulup kurtulmayacağınıza karar verirken, kendinize sormanız gereken iki soru vardır:

 • Bu eşyayı en son ne zaman kullandınız?
 • Bu eşyaya bir daha ne zaman ve ne için ihtiyacım olacak?

2. Dikey boşlukları kullanın

Hem duvarlar hem de dolap kapılarının iç kısımları yer tasarrufu sağlayabilir. Koymak için asla yer bulamadığınız eşyalarınızı yerleştirmek için, buralara raf ve ya destek koyabilirsiniz. Buna en iyi örnek, tencere tavalarının kapakları olabilir. Ayrıca bunlar için özel olarak yapılmış organizatörler de satılmaktadır.

Ayrıca, kepçe ve çırpıcı gibi diğer aletler de için organizatörler satılmakta… neredeyse tüm mutfak gereçleri, bu organizatörler sayesinde mutfağınızda kendine ait bir yere sahip olabilir.

Bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz: Mutfak Havlularını Dezenfekte Etmenin 4 Yolu

3. Depolama seçeneklerinden faydalanın

Eğer organize bir mutfak oluşturmak istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey sahip olabileceğiniz alan miktarıdır.

Bu konuda yardımcı alabilmek için aşağıdaki depolama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz:

 • Açık: Baharat ve ya diğer malzemeleri koyabileceğiniz açıkta duran bir mobilya veya raf parçasının bulunması, özellikle mutfaktaki işleri yaparken güzel cam kavanozlarınız varsa, renkli ve pratiktir.
 • Katlama: Sadece bir çekmece ve iç tepsiyi açarak, sahip olduğunuz tüm eşyaları veya malzemeleri göreceksiniz ve ihtiyacınız olanı kolayca seçebileceksiniz. Bu tek kelimeyle muhteşem bir seçenek.
 • Dönen raflar: Bu, mutfağınızı daha iyi organize etmenizde size yardımcı olacak mükemmel bir fikirdir. Özellikle dolaplarınız küçük ise, çalışacağınız alanı büyütmekte harikalar.
 • Arabaları taşıma: Tabii ki, çok amaçlı arabaların büyüleyici görünümünü ve pratik olmalarını göz ardı edemezsiniz. Mutfak eşyaları ve günlük eşyaları koymak için idealdirler. Daha sonra, kullanmadığınızda, çok da göz önünde olmayan uygun bir yere, mesela uygun bir köşeye saklayabilirsiniz.

4. Çatal-bıçak düzenleyici kullanın

Bir mutfağın düzenli görünmesini engelleyebilecek şey, çekmeceyi açtığınızda tonlarca düzensiz gümüş eşya görmektir. Bu sorunu çözmek için, şık bir çatal-bıçak düzenleyicisi kullanabilirsiniz, bu şekilde her bir parçanın kendi yeri olur.

Bu küçük detay, mutfağınızdaki uyuma gerçekten yardımcı olacaktır.

5. Küçük cihazlarınızı güzelce düzenleyin

mutfak dolabı

Küçük cihazlarınızı nasıl organize edeceğiniz kişisel tercihlerinize göre değişir. Mesela, mutfağınız için harika bir dekoratif parça olarak ikili gümüş kahve makineleri var. Bu sayede, iki kullanım alanından faydalanırsınız ve ayrıca gümüş bir buzdolabınız ve ocağınız varsa, bunlarla birlikte daha da iyi görünecektir.

Ancak, öte yandan, kahve makinenizi bir dekorasyon olarak kullanmıyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda görünmeyecek bir yere koyabilirsiniz. Bu, tekrar kutusuna koymak veya evde başka bir yerde saklamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Dolapta kahve makinenize ait bir yer ayarladığınızdan emin olun.

Bu şekilde, kullanmak istediğiniz zamanlarda nerede olduğunu her zaman bilirsiniz ve değerli alanınızı da işgal etmez.

Bu yazıdakileri keşfedin: Mutfak Ünitesi Yapmanın 4 Ucuz Yolu

6. Her eşya için çekmece kullanın

Söz konusu mutfağınız olduğunda, ne kadar çok depolama seçeneğine sahipseniz, o kadar iyidir. Elbette, bu, diğerlerinin yanı sıra, aşağıda sıraladığımız gereçleri saklamak için çekmeceleriniz olması gerektiği anlamına gelir:

 • Çanak çömlek
 • Çöp sepetleri
 • Kaplar
 • Baharatlar ve otlar
 • Küçük mutfak eşyaları

Eğer tüm bu eşyalar için yeterli çekmeceye sahip değilseniz, geri dönüşüm kutularını depo amaçlı kullanmayı düşünmelisiniz. Mesela, yenilenmiş ve boyanmış tahta kutuları bu amaç için kullanabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise kendi raflarınızı oluşturmak.

Bu ve önceki önerilerimizin tümü ile mutfağınızı birkaç gün içinde daha iyi organize edebilirsiniz. Bu mutfak organizasyonu ipuçları, büyük bir harcama veya karmaşık yenileme yöntemleri gerektirmez. Mutfağınızı daha organize ve konforlu bir yer yapmak için yaratıcılığınızı kullanın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.