Patlıcan Suyu Ve 3 Büyük Faydası

Patlıcan Suyu Ve 3 Büyük Faydası
Abel Verdejo

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Abel Verdejo.

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2018

Yüzyıllar önce patlıcanın zehirli ve tehlikeli bitki olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Peki sebep? Koyu rengi yüzünden! Ancak, zamanla, Hindistan’da bu sebze içinde yer alan şifalı faydalar keşfedildi ve patlıcan suyu, yavaşça çeşitli doğal tedavilerin aranılan malzemesi haline geldi.

Günümüzde, patlıcanın faydaları dünyanın her yerinde biliniyor. Örneğin, çoğumuz patlıcanın kalp damar hastalıklarının, eklem iltihabının ve hatta güneş yanıklarının tedavisine yardımcı olduğunu biliyoruz.

Bu fırsatları gerçekten kaçırmak ister miydiniz? Şimdilik yalnızca yüzeysel konuşuyoruz. Bugünkü yazımızda biraz daha derine ineceğiz ve sizlerle patlıcan suyu içerek elde edebileceğiniz üç büyük faydayı paylaşacağız.

1. Patlıcan suyu kolesterolü düşürebilir

kolesterol şeması
Amerika Tarım Bakanlığı patlıcan suyunun kolesterol

Çalışmanın temel sonuçlarının bir özetine beraber göz atalım:

 • Klorojenik asit, patlıcanda en çok bulunan antioksidan, kötü kolesterol (LDL) seviyesini aşağı çekmede en etkili antioksidandır.
 • Patlıcan suyu dolaşımı teşvik ederek plağın arter duvarlarınıza yapışmasının ve bu sebeple arterlerin sertleşmesinin önlenmesine yardımcı olur.
 • Patlıcan suyu hazırlarken, kabuğuyla beraber hazırlamalısınız. Kalp damar sağlığınızı korumaya yardımcı olan flavonoid antioksidanı en yoğun olarak kabukta bulunuyor.

2. Patlıcan suyu eklem iltihabı ağrısını azaltabilir

romatizmalı el
eklemlerinizde
 • Yukarıda belirttiğimiz gibi, patlıcanın içindeki en önemli bileşenlerden bir tanesi klorojenik asittir. Bu asit enfeksiyonları ve iltihabı azaltmada birebirdir.
 • Patlıcanın içinde bulunan ve eklemleri, kıkırdağı, kas dokusunu güçlendirmeye yarayan sayısız mineral ve vitamini de unutmayalım. Düzenli olarak patlıcan suyu içtiğiniz takdirde, A, B1, B2,C ve E vitaminleriyle beraber potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi minerallerden de sağlıklı dozlarda tüketmiş olursunuz. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, patlıcanın içinde folik asit, lif ve karbonhidrat gibi diğer faydalı bileşenler de bulunmaktadır.

3. Patlıcan suyu fazla yağlarla savaşmaya yardımcı olur

sırt yağları
 • Patlıcanı yediğinizde ağzınıza acımsı bir tat geldiğini fark etmişsinizdir. Buna neyin sebep olduğu konusunda bir fikriniz var mı? Patlıcanın içinde vücudun temizlenmesini ve en önemlisi karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlayan belli şifalı bileşenler bulunur. Ayrıca, patlıcan suyu daha iyi sindirim ve daha çok yağ yakımı için safra kesesinin daha iyi çalışmasına da yardımcı olur.
 • Diğer ilginç bir bilgi ise patlıcan suyunun adım adım belinizin incelmesine ve karın yağınızın azaltmasına yardımcı olmasıdır. Bunun sebebi patlıcanın hem arındırma hem de idrar sökme özelliğidir. Böylece siz de bol bol patlıcan suyu içip sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüp egzersiz yaptığınız takdirde, kolaylıkla fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Patlıcan suyu nasıl yapılır?

Patlıcan suyu hazırlamak için, tek ihtiyacınız olan, orta büyüklükte bir patlıcan ve bir litre sudur. Bu tarif oldukça kolaydır ve sürekli belirttiğimiz gibi, oldukça sağlıklıdır. İşte hazırlanışı:

Malzemeler

 • 1 adet orta büyüklükte patlıcan
 • 1 litre su
 •   ½ limon suyu

Hazırlanışı

 • Patlıcanı iyice yıkayıp dilim dilim doğrayın.
 • Bir litre suyu kaynatıp içine doğradığınız patlıcanı atın. Patlıcanları yakmamaya dikkat edin.
 • Patlıcanı en az 20-25 dakika boyunca iyice yumuşayana kadar pişirin. Yumuşadığında, suyun içinde en az bir saat boyunca bekletin.
 • Bir saat sonra, sıvıyı süzün ve saklayın. Patlıcan suyunu bir şişenin veya koyu renkli bir kavanozun içinde (koyu renk cam sıvıyı en iyi şekilde muhafaza eder) saklayın.
 • Şimdi kavanozun içine limon suyunu ekleyin. Karışımı çalkalayın.
 • Patlıcan suyunu gün içinde tüketin. Sabah aç karna ilk bardağı için, ardından öğle yemeğinden sonra ikinci bardağı, üçüncüsünü öğleden sonra ve son bardağı da akşam yemeğinizden sonra için. Bunu arka arkaya ayda bir defa yedi gün boyunca tekrarlayın. Patlıcan suyunun faydalarını anında görmeye başlayacaksınız.
İlginizi çekebilir ...
Babagannuş Tarifi: Patlıcan Yemenin Lezzetli Bir Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Babagannuş Tarifi: Patlıcan Yemenin Lezzetli Bir Yolu

Bugün sizlere iki çok lezzetli babagannuş tarifi göstereceğiz. Bunlar patlıcan ile yemek yapmak için çok lezzetli ve orijinaldir. • Aujla, M. S., Thind, H. S., & Buttar, G. S. (2007). Fruit yield and water use efficiency of eggplant (Solanum melongema L.) as influenced by different quantities of nitrogen and water applied through drip and furrow irrigation. Scientia Horticulturae. https://doi.org/10.1016/j.scienta.2006.12.020
 • Botelho, F. V., Enéas, L. R., Cesar, G. C., Bizzotto, C. S., Tavares, É., Oliveira, F. A., … Alvarez-Leite, J. I. (2004). Effects of eggplant (Solanum melongena) on the atherogenesis and oxidative stress in LDL receptor knock out mice (LDLR-/-). Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2004.03.007
 • Jung, E., Bae, M., Jo, E., Jo, Y., & Lee, S. (2011). Antioxidant activity of different parts of eggplant. Journal of Medicinal Plants Research.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.