Pire ve Kene Savar Olarak Kullanabileceğiniz Doğal Bitkiler

Hem pire hem de keneler, evcil hayvanlarımızı rahatsız edebilir ve onlara zarar verebilir. Diğer yaralara sebep olabilecek çok pahalı kimyasal maddeler kullanmak yerine, aşağıda açıklayacağımız bitkileri son derece güçlü birer doğal pire ve kene savar olarak kullanabilirsiniz.
Pire ve Kene Savar Olarak Kullanabileceğiniz Doğal Bitkiler

Tarafından yazılmıştır Andrea Caillet Bois

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evcil hayvanlarımız için pire ve kenelerden daha can sıkıcı bir şey yoktur.

Genelde, bunlardan kurtulmak istediğimizde, ciltlerine zarar verebilecek alerjilere neden olan kimyasallara başvuruyoruz. Aşağıda, bazı bitkisel çözümler ile evcil hayvanlarınızı pirelerden ve kenelerden nasıl kurtulabileceğimizi göstereceğiz.

Pireler, uzun mesafeleri zıplayarak aşabilen ve ciltte ısırıklarıyla açtıkları yaralardan kanla beslenen küçük böceklerdir. Evcil hayvanınızın aşırı derecede kaşınmasının nedenleri arasında cilt yaralanmaları görülebilirken bu durum, kendilerine zarar verebilir. Bu küçük böcekler aynı zamanda anemiye neden olabilir ve evcil hayvanlara parazit bulaştırabilir.

Kenelere gelince, köpekler, tavşanlar, koyunlar ve hatta insanlar gibi sıcak kanlı hayvanlara parazit bulaştıran küçük akarlardır. Çocukların saç derisi içinde de bulunabilirler.

Bu makalede, bu zararlı canlılardan doğal yöntemler ile uzakta tutabilecek bazı bitkilerden bahsedeceğiz.

Doğal kene ve pire savar olarak bitkiler

Bu bitkileri yetiştirerek, bu zararlı böceklerin sayısını azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir ve aynı zamanda bahçenizi hayat dolu renklerle doldurabilirsiniz. Doğanın bize sağlayabileceği faydaların birçoğunu zaten biliyor olabilirsiniz ve şimdi daha fazlasını da öğrenebilirsiniz!

Nane

üç kasa nane

Nane serinletici aroması olan bir bitkidir. Ek olarak, evcil hayvanlarınız pire ve kenelerden kurtulması adına kullanılan en popüler yöntemlerden de biridir.

Bununla birlikte, dikkatli olmanızda yarar var çünkü nane, kolayca yayılan ve tüm bahçenizi ele geçirebilecek bir bitkidir. Bunu önlemek için, bitkiyi bir saksıda muhafaza edin.

Sarımsak

üç diş sarımsak

Bahçenize sarımsak ekmek, kenelerin evcil hayvanlarınızı rahatsız etmesini önlemek için harika bir yoldur. Ayrıca bazılarını ezip, evcil hayvanınızın yatağının kenarlarına serpiştirebilirsiniz.

Sarımsak aynı zamanda diğer haşere ve hayvanlar için de iyi birer koruyucudur. Bununla birlikte, kediniz varsa dikkatli olun, çünkü sarımsak kedilere zarar verebilir.

Biberiye

biberiye ve yağı

Bu bitki Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişir. Eğer iyi bir şekilde bakarsanız, diğer iklim şartlarında da gayet iyi büyüyebilir.

Çok etkili bir pire ve kene savar olmasının yanı sıra, iki başka özelliği daha vardır: harika bir dekorasyon ögesi olarak açık mavi bir çiçeği vardır ve iyi bir amino asit kaynağıdır.

Kasımpatı

kasımpatı çiçeği

Bu bitki, güzel ve renkli çiçekleri ile beraber bahçenizi süslemek için mükemmel bir yardımcıdır. Ayrıca keneleri ve pireleri de evinizden uzak tutar. Bu çiçek ayrıca bitlere ve hamam böceklerine karşıda birebirdir.

  • Bahçenizin kenarlarına veya diğer bitkilerin etrafına koyun.

Pire ve kene savar olarak kullanılan en popüler bitki: Lavanta

lavanta çiçekleri

Lavanta, nane familyasının bir parçasıdır. Çok güzel, çok renkli çiçekleri ve harika bir kokusu vardır. Bu bitki evcil hayvanlar için son derece de güvenlidir. Pireleri ve keneleri temizlemenin yanı sıra, güveleri ve sivrisinekleri de uzaklaştırır. Bahçede dikilecek en popüler çiçeklerden biri olmasının sebeplerinden bazıları bunlar olarak sayılabilir.

Kedi Nanesi

Bu bitki naneye çok benzer ve kediler de onu sever. Kedileri çeken ve aynı zamanda pirelere karşı koruyan yoğun bir mentol kokusu vardır.

Yaprakları, kedi oyuncakları için sıklıkla kullanılır.

Limon otu

Limon otu, antiseptik, sindirim kolaylaştırıcı ve doğal bir pire savar olmak gibi birçok özelliğe sahiptir. Yoğun kokusundan ve lezzeti sayesinde sıklıkla yemeklerde kullanılır.

Papatyalar

büyük bir papatya

Tam adı Margarita Fleabane Daisy şeklindedir ve beyaz yaprakları ve sarı bir merkezi olan güzel, beyaz çiçekleri vardır. Güzelliği sayesinde bir çok bahçede kendine yer bulur. Aynı zamanda evcil hayvanlarınız için tehlikeli olmayan, çok iyi bir pire, sivrisinek ve sinek savardır.

Bu çiçeğin yapraklarını hayvanınızın üzerine sürtebilirsiniz.

Mor Ada çayı

Bu bitki birçok yerde yabani olarak yetişir, ancak aynı zamanda teraslara ve bahçelere de ekilebilir.

Ada çayı, güzel kokan doğal bir pire savardır. Yağmurdan aroması üçe katlanır ve evcil hayvanlar için güvenilirdir. Bahçenize ekin ve rahatlığın tadını çıkarın.

Hem pire hem de keneler evcil hayvanlarımızı rahatsız edebilir ve bu rahatsızlık başka hastalıklara neden olabilir. Yaralanmalara ve çok pahalı kimyasallar kullanmak yerine, tüm bu bitkileri son derece güçlü doğal birer böcek savar olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bahçenizin güzelliğini arttırmak için de ideal bir tamamlayıcıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • LNI Carlos Adrián Pizarro Ríos. Ideas Para Una Casa Ambiental. Palibrio, 2013. 
  • Jorge de las HerasConcepción FabeiroRamón Meco. Fundamentos de agricultura ecológica: realidad actual y perspectivas. Universidad de Castilla La Mancha, 2003.
  • James A. Duke. La Nueva Farmacia Natural: Alimentos curativos para prevenir y tratar más de 75 males comunes. Rodale, 2010.
  • Youssefi MR, Ebrahimpour S, Rezaei M, Ahmadpour E, Rakhshanpour A, Rahimi MT. Dermatitis caused by Ctenocephalides felis (cat flea) in human. Caspian J Intern Med. 2014;5(4):248–250.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.