Pirinç Sütü ile Nasıl Yüz Toniği Yapılır?

1 Aralık, 2018
Pirinç sütü, cilt tahrişlerini yatıştırıcı özelliğe sahip, hipoalerjenik bir toniktir. Ayrıca ciltteki kirliliği giderir, aknelerle savaşır ve fazla yağın atılmasında etkilidir.

Bugün, pirinç sütü ile nasıl yüz toniği hazırlayabileceğinizi anlatacağız. Daha önce bu sütün faydalarını duydunuz mu? Tamam, eğer bugüne dek pirinç sütü hakkında hiçbir şey duymadıysanız, bugün hakkında bir şeyler öğreneceksiniz; şimdi haydi aramıza katılın ve faydaları ile ilgili yeni şeyler keşfedin.

Pirinç sütünün olağanüstü bir yaşlanma karşıtı krem olarak da kullanılabileceğini bilen çok sayıda insan var. Pirinç sütü, Asyalı kadınlar tarafından, güzel bir cilde ulaşmada harika bir yöntem olarak kullanılmıştır.

Yapımı kolaydır ve maliyetli değildir. Pirinç sütü ile nasıl yüz toniği yapabileceğinizi yazının geri kalan kısmında anlatacağız. Okumaya devam edin!

Şu yazımıza da bir göz atın: Kırışıklıkları Azaltıcı Ev Yapımı Tonik

Pirinç Sütünün Faydaları

 • Pirinç sütünü yüz toniği olarak kullandığınızda cildinizi nazikçe temizler, siyah nokta gibi kirliliklerden arındırır, aknelerle savaşır, fazla yağı ve parlamayı azaltır. Bu süt, hipoalerjenik bir toniktir yani yıpranmış veya kızarmış cilt problemlerine iyi gelir.
 • Pirinç sütü, ayrıca inositol içerir. Bu madde hücrelerin sağlıklı gelişimini ve iyi kan akışını teşvik eder. Her ikisi de, büyük gözeneklerin görünümünü azaltır ve yüzünüze daha canlı bir görünüm kazandırır.
 • Yüzünüz için pirinç sütü kullanmak ayrıca güneş veya hormonal değişiklikler sebebi ile oluşan lekelerin azaltılmasında da etkilidir. Pirinç sütü doğal bir astrenjan gibi hareket eder, niyasin (B3 vitamini) açısından zengindir, ve herhangi bir yan etki olmaksızın cildi beyazlatıcı etki yapmaktadır.
 • Pirinç sütü, özellikle rosacea cilt hastalığından yakınan kişiler için müthiş bir tercihtir. Kullanım halinde, ciltteki tahrişi ve kırmızılığı azaltıcıdır.

Pirinç Sütünü Nasıl Tonik Yapabilirsiniz?

pirinç sütü

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, pirinç sütünü hazırlamak hem çok basittir hem de maliyetli olmayan bir yoldur çünkü yapmak için gerekli malzemeler, zaten halihazırda evde kullanıyor olduğunuz malzemelerdir. Pirinç sütü yapmak için tüm ihtiyacınız olan:

 • Pirinç ve suyu karıştırmak için uygun, kapağı da olan bir kap,
 • Yarım fincan pirinç, tercihen organik,
 • Bir fincan su, arıtılmış su en iyi seçim olur,
 • Bir süzgeç

Bu yazımıza da bir göz atın: Ölü Deri Hücrelerinden Kurtulmak için En İyi 4 Yüz Maskesi

Tarif

 • Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra pirinç ve suyu kabın içine yerleştirin ve üstü kapalı şekilde bir gece bekletin. Sonrasında süzgeci kullanarak sıvıyı süzün. Hepsi bu!
 • Aynı toniği hazırlamanın daha hızlı bir yolu da, malzemeleri kaynatmak sonra da süzmektir. Bu şekilde de aynı sonucu elde edeceksiniz.
 • Eğer uygun bir yerde muhafaza ederseniz, bu tonik size bir iki hafta kadar yetecektir.
 • Toniği sadece bir parça pamuğu pirinç sütü ile nemlendirerek yüzünüze ve dilerseniz boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. Bu tonik, cildinize uzun vadeli faydalar sağlayacaktır. Artık cildinizin daha pürüzsüz, daha parlak ve yağdan arınmış olduğunu farkedeceksiniz.

Pirinç Sütünün Diğer Kullanım Alanları

saç bakımı

Bu su bazlı tonik saçınızda da kullanılabilir. Kullananlara göre bu tonik, saçlarına benzersiz bir pürüzsüzlük ve eşsiz bir parlaklık vermektedir. Şampuan sonrası saçınıza uygulayın ve durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Tavsiyeler

 • Pirinç sütü toniğinden maksimum faydayı sağlamak için, kullanım öncesi cildinizi her gün temizleyin ve makyajdan arındırın.
 • Cildinizi, düzenli olarak ölü derilerden arındırmalısınız. Bu kalıntılar cilt sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
 • Pirinç sütü toniği, erken yaşlanma ile savaşta en önemli müttefiklerinizden biridir. Eğer sağlıklı bir diyet, bol bol egzersiz ve sağlıklı egzersizlerle birleştirilirse, cildiniz uzun yıllar genç görünecektir.
 • Bu güçlü toniğin tüm özelliklerinden faydalanmayı ihmal etmeyin. Bunun için düzenli olarak kullanmalı, kullanımdan önce yüzünüzü yıkamalısınız.