Cildinizi Ölü Deriden Arındırmak: Neden ve Nasıl

· 29 Temmuz, 2015

Cildinizi ölü derilerden arındırmak oldukça önemlidir. Cildiniz ortalama ayda bir kere doğal olarak kendini yeniler. Gelgelelim, zaman geçtikçe bu süreç yavaşlayarak ölü hücrelerin cildimizin yüzeyinde daha uzun süre kalmasına ve yeni hücrelerin oluşumunu engellemesine yol açar. Burada sizinle, ölü hücrelerden kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal tarif ve yöntemleri paylaşacağız.

Cildinizi en azından haftada bir kere ölü hücrelerinden arındırmanız gerektiğini öğrendiğinize göre, sıra nasıl yapabileceğinizi göstermeye geldi. İşte, cildinizi nemlendirip yenilemek için ekonomik, kolay ve etkili tarifler.

Havuç2-havuc-maske

Havucu katı meyve sıkacağından geçirin ve elde ettiğiniz suyu nemlendirici bir kremle karıştırın. Bu karışımı ellerinize, ayaklarınıza ve yüzünüze uygulayın. Bunu banyo sırasında yapabilirsiniz, ardından bol suyla durulayın.

Dirsekleriniz için Limon

Dirsekleriniz cildinizin en az bakım gören bölgelerinden birisidir. Gelgelelim, onlara da vücudunuzun diğer bölgelerine gösterdiğiniz özeni göstermeniz gerekir. Bir limonu ikiye kesin ve dirseklerinize bununla masaj yapın. Birkaç dakika bekletin ve bebek yağıyla temizleyin.

Aspirin

Aspirini bir bardak suda çözündürün. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve yüzünüzü silin. Bu damar büzücü bir etki gösterecektir.

Şeker

Birkaç yemek kaşığı şekeri bir parça el kremiyle karıştırdıktan sonra kollarınıza, ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak sürün.

Bal3-bal

Bir yemek kaşığı balı iki adet çekilmiş badem ve yarım yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın. Bu karışımı haftada bir kere yüzünüze maske olarak uygulayın ardından ılık suyla durulayın.

Papaya

Bir dilim çekirdekleri çıkarılmış papayayı püre haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Papaya, yağda çözünerek ölü derileri gidermeye yardımcı bir enzim olan papain içerir.

Selülit için Üzüm Yağı

2 yemek kaşığı üzüm yağını, 7 gram mısır unu ve 4 damla limon suyuyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu karışımı, kalçalarınıza ve bacaklarınıza dairesel hareketlerle uygulayın. Bu selüliti azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yulaf

3 yemek kaşığı yulaf ununu bir tatlı kaşığı sütle karıştırın ve birkaç parça pamuğu bu karışıma batırıp çıkarın. Pamuk parçaları karışımın koyulaşmasını sağlayacaktır, geride kalanı yüz maskesi olarak kullanın.

Kil

Yeşil, kırmızı ya da beyaz kili macun kıvamına gelinceye kadar maden suyuyla karıştırın. Banyo yaparken vücudunuza uygulayın, 10 dakika bekletin ve bol ılık suyla durulayın.

Zeytinyağı4-zeytinyag

İki yemek kaşığı zeytinyağını bir yemek kaşığı tuzla karıştırın. Tuz vücudunuzu arındırırken zeytinyağı yumuşaklık verecektir.

Bal, Limon ve Şeker

Bu üç malzemeyi eşit miktarlarda karıştırarak bir macun elde edin ve bütün vücudunuza dairesel hareketlerle uygulayın.

Kahve

Kahveyi ölü derilerinizden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Biraz kahveyi nemlendirici kremle karıştırın ve masaj yaparak bütün vücudunuza uygulayın, sonra bol suyla durulayın.

Karbonat

Bu tarif oldukça basit. Biraz karbonatı suyla karıştırarak koyu bir macun elde edin. Bunu bütün vücudunuza uygulayın.

Muz5-muz

Bu tarif yağlı ciltler için birebirdir. Olgun bir muzu 3 yemek kaşığı şeker ve biraz vanilya özüyle karıştırın. Bütün vücudunuza uygulayın ve masaj yapın. Yukarıdan aşağıya doğru dairesel hareketlerle masaj yapmanız önemli.

Hindistancevizi ve Esmer Şeker

Bu tarif vücudunuzu şımartmak için birebir çünkü sadece cildinizi nemlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda dokusu ve kokusu sayesinde rahatlatıyor. Yarım bardak hindistancevizi yağını yarım bardak esmer şekerle karıştırın ve bütün vücudunuza bu karışımla masaj yapın. Ilık suyla durulayın.