Cildi Ölü Deriden Arındırmak: Neden ve Nasıl

Cildi Ölü Deriden Arındırmak: Neden ve Nasıl

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2018

Cildi ölü deriden arındırmak oldukça önemlidir. Cildiniz ayda bir kere doğal olarak kendini yeniler. Gelgelelim, zaman geçtikçe bu süreç yavaşlar ve bu da ölü hücrelerin cildinizin yüzeyinde daha uzun süre kalmasına neden olur.  Ölü hücreler ise yeni hücrelerin oluşmasını engeller.

Cildinizi en azından haftada bir kere ölü hücrelerinden arındırmanız gerekiyor. Bu yazıda, bunu nasıl yapacağınızı size göstereceğiz. Cildinizi nemlendirip yenilemek için bu ekonomik, kolay ve etkili yöntemleri mutlaka deneyin!

Havuç

cildi ölü deriden arındırmak için havuç maskesi

Havucu katı meyve sıkacağından geçirin ve elde ettiğiniz suyu nemlendirici bir kremle karıştırın. Bu karışımı ellerinize, ayaklarınıza ve yüzünüze uygulayın. Bunu banyo sırasında yapabilirsiniz, ardından bol suyla durulayın.

Dirsekleriniz için Limon

Dirsekleriniz, cildinizin en az bakım gören bölgelerinden birisidir ve onlara da vücudunuzun diğer bölgelerine gösterdiğiniz özeni göstermeniz gerekiyor. Bir limonu ikiye bölün ve dirseklerinize bu yarım limonlarla masaj yapın. Birkaç dakika bu şekilde bekleyin ve ardından bebek yağıyla temizleyin.

Aspirin

Aspirini bir bardak suda çözün. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve yüzünüzü bu pamukla silin.

Şeker

Birkaç yemek kaşığı şekeri bir parça el kremiyle karıştırdıktan sonra kollarınıza, ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak sürün. Şeker, cildi ölü deriden arındırmak için sık sık kullanılmaktadır.

Bal

bal dolu kaşığı tutan kadın

Bir yemek kaşığı balı, iki adet çekilmiş badem ve yarım yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın. Bu karışımı haftada bir kere yüzünüze maske olarak uygulayın ve ardından ılık suyla durulayın.

Papaya ile cildi ölü deriden arındırmak

Bir dilim çekirdekleri çıkarılmış papayayı püre haline getirin ve yüzünüze uygulayın. Papaya, yağda çözünen ve ölü derileri gidermeye yardımcı bir enzim olan papaini içerir.

Selülit için Üzüm Yağı

2 yemek kaşığı üzüm yağını, 7 gram mısır unu ve 4 damla limon suyuyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu karışımı, kalçalarınıza ve bacaklarınıza dairesel hareketlerle uygulayın. Bu, selüliti azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yulaf

3 yemek kaşığı yulaf ununu bir tatlı kaşığı sütle karıştırın ve birkaç parça pamuğu bu karışıma batırıp çıkarın. Pamuk parçaları karışımın koyulaşmasını sağlayacaktır. Kalan koyu karışımı yüz maskesi olarak kullanın.

Ölü deriler için kil

Yeşil, kırmızı ya da beyaz kili macun kıvamına gelinceye kadar maden suyuyla karıştırın. Banyo yaparken vücudunuza bu macunu uygulayın, 10 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Zeytinyağı

cam şişeden akan zeytinyağı

İki yemek kaşığı zeytinyağını bir yemek kaşığı tuzla karıştırın. Tuz, vücudunuzu arındırmanıza yardımcı olurken zeytinyağı ise cildinize yumuşaklık sağlayacaktır.

Bal, Limon ve Şeker

Bu üç malzemeyi eşit miktarlarda karıştırarak bir macun elde edin ve bütün vücudunuza dairesel hareketlerle bu macunu uygulayın.

Kahve

Kahveyi, cildi ölü deriden arındırmak için de kullanabilirsiniz. Az miktarda kahveyi nemlendirici bir kremle karıştırın ve masaj yaparak bütün vücudunuza uygulayın, sonra bol suyla vücudunuzu durulayın.

Karbonat

Bu tarif oldukça basit; az miktarda karbonatı suyla karıştırarak koyu bir macun elde edin ve bu macunu bütün vücudunuza uygulayın.

Muz

muz ve gülümseyen surat

Bu tarif, yağlı ciltler için birebirdir. Olgun bir muzu, 3 yemek kaşığı şeker ve biraz vanilya özüyle karıştırın. Bu karışımı bütün vücudunuza aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak uygulayın.

Hindistancevizi ve Esmer Şeker

Bu tarif vücudunuzu şımartmanıza yardımcı olacak çünkü sadece cildinizi nemlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda dokusu ve kokusu sayesinde cildinizi rahatlatıyor. Yarım bardak Hindistan cevizi yağını yarım bardak esmer şekerle karıştırın ve bütün vücudunuza bu karışımla masaj yapın. Sonrasında ise ılık suyla durulayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.