Pirinç Suyu Toniği İle Yağlı Ciltlere Karşı Savaşın

Pirinç suyunun cilt için faydalarını keşfeden Japonlardı, bütün gün pirinç tarlalarında çalıştıktan sonra daha yumuşak ellere sahip olduklarını fark ettiler.
Pirinç Suyu Toniği İle Yağlı Ciltlere Karşı Savaşın
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yağlı cilt, sebasöz bezi etkinliği bozulduğu zaman ortaya çıkan bir sorundur. Bu bezler, nemi muhafaza eden ve toksinler ve diğer zararlı çevresel etkenlere karşı koruyucu bir bariyer oluşturan doğal yağların üretilmesinden sorumludur. Pirinç suyu toniğinin faydaları için okumaya devam edin…

Yağın aşırı üretilmesi gözenekleri tıkayabilir, bununla birlikte siyah nokta ve akne gibi problemlere de neden olabilir. Buna ek olarak, cildiniz yağlı bir dokuya sahip olduğu için parlak ve kirli görünmeye başlayacaktır.

Herkes bu durumu nasıl kontrol altına alabileceği konusunda bilgi sahibi değildir. Daha iyi cilt bakım ürünleri bulmak adına arayış içindeyken, bazen pH dengesini kötüleştiren seçeneklerde karar kılarlar.

Bu nedenle, doğal olan kozmetik ürünlerini kullanmak iyi bir fikirdir. Daha ılımlı olan formülleri nedeniyle, herhangi bir istenmeyen yan etkiye neden olmadan bu durumu kontrol altına almanız konusunda size yardımcı olabilirler.

Bu makalede sizinle, cildinizi aşırı yağdan arındıracak ve derinlemesine besleyecek olan bir pirinç suyu toniği tarifi paylaşmak istiyoruz. Denemeye hazır mısınız?

Yağlı Ciltler İçin Pirinç Suyu Toniği

yüzünü yıkayan kadın

Pirinç, dünyanın her yerinde tüketilir ve üretimi en popüler olan ikinci tahıldır. Çoklu besleyici özellikleri olağanüstüdür, çünkü vücudunuza enerji sağlamasının yanı sıra besin ögesi de sağlar. Pirinç genellikle yemek yaparken kullanılmasına rağmen, estetik alanda da bazı alternatif kullanım alanları vardır.

Aslında, bazı kozmetik üreticileri belirli tedavileri ve yaşlanmayı önleyici kremleri geliştirmek için pirinç kullanır çünkü pirincin özellikleri cildin yenilenmesini destekler.

Hala birçok kişi pirincin güzellik ürünü olarak çoğu faydasını bilmese de, Doğu kültürü yüzlerce yıldır pirinci sıkılaştırıcı ve canlandırıcı tedaviler adına bir bileşen olarak kullanmaktadır.

bir kaşık pirinç

İnanılmaz bir keşif olarak pirinç suyu

Cilde faydaları pirinç tarlalarında pirinç yıkayarak çalışan Japon kadınlar tarafından keşfedilmiştir. Bu kadınlar ellerini bu ürünle uğraştıktan sonra daha yumuşak ve çekici bir halde bulmuşlar. Gerisini zaten biliyorsunuz. Günümüzde pirinç kozmetik amaçlarla kullanılmaya devam ediyor, çünkü besin ögeleri cildinizin durumunu önemli ölçüde iyileştirebiliyor.

 • Yalnızca yüzeydeki kirleri temizlemekle kalmaz aynı zamanda aşırı yağı ve siyah noktaları ortadan kaldırır.
 • Uygulamak cildinizin doğal pH’ını düzenler ve akne, egzama ve sedef hastalığı gibi kronik problemlerin belirtilerini kontrol altına alabilir.
 • Koyu lekelerin görünümünü en aza indirgediği için pirinç ayrıca renk açıcı bir tedavi olarak da önerilir.

Bu pirinç suyu toniğini nasıl hazırlarsınız?

Doğal pirinç suyu toniği, diğer ticari seçeneklerin aksine, hiçbir ilave kimyasal madde içermeyen bir üründür. Kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini önlemek için hücreleri onarmaya yardımcı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir.

Bu ürünü günlük güzellik rutininize dahil edebilir ve hatta günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Doğal özellikleri gözeneklerinizi temizler ve yüzünüzün parlak görünmesine neden olan yağı ortadan kaldırır.

Malzemeler

 • 5 çorba kaşığı organik pirinç (100 g)
 • 1 su bardağı su (250 ml)

Araçlar

 • Bir sprey şişesi
 • Bir adet kase

Hazırlık

 • Bir bardak suyu kaynatın, ısıdan uzaklaştırın ve kaseye dökün.
 • Organik pirinci suya ekleyin, üzerini örtün ve 30 dakika bekletin.
 • Bu süreden sonra sıvıyı ince bir süzgeç ile süzün.
 • Pirinç suyu toniğini sprey şişe içerisine boşaltın ve uygulayın.

Uygulama şekli

 • Yüzünüzde herhangi bir makyaj varsa temizleyin ve yüzünüzü su ve sabunla yıkayın. Bu toniği yüzünüze püskürtün.
 • İyice emilmiş olduğundan emin olun ve durulamadan bırakın.
 • Gece yatmadan önce ve makyaj yapmadan önce her sabah bu uygulamayı tekrarlayın.
 • Eğer isterseniz ve yüzünüzün hala yağlı olduğunu fark ederseniz, günde üç ya da dört defa kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, kendi yüz toniğinizi hazırlamak gayet basittir ve pahalı bileşenlerin kullanımını gerektirmez. Tonik yapmak için pek çok yol olmasına rağmen, pirincin kullanıldığı bu tarif, yüzünüze ekstra doz vitamin ve mineral sağlayacaktır. Bu tarifi günlük güzellik rutininize ekleyin ve faydalarını kendi gözlerinizle görün!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.