Polikistik Over Sendromu İçin Doğal Tedaviler

Yumurtalıklarımızın sağlığı diğer organlarımızın sağlığıyla yakın bir ilişki içindedir. Bağırsaklardaki tıkanıklık, üreme organlarımızın sağlığını doğrudan etkileyebilir. Ayrıca, endokrin (iç salgı) sistemimizle doğrudan ilişkide olan karaciğer işlevlerimizi de düzenlemekte fayda vardır.
Polikistik Over Sendromu İçin Doğal Tedaviler
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Elena Martínez Blasco

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Polikistik Over Sendromu (PCOS) adet düzensizliği, kilo kaybında güçlük, aşırı tüylenme, sivilce, saç dökülmesi ve kısırlık gibi pek çok soruna neden olabilir. Bu makalemizde, bu sağlık sorunundan doğal yollarla kurtulmak için bilmeniz gereken her şeyi ve en etkili tedavileri ele alacağız.

Karaciğerinizi Dengeleyin

Karaciğer, kanı toksinlerden temizleyen organımızdır. Üstlendiği işlev diğer organların işleyişiyle yakından ilgilidir, özellikle de endokrin sistemiyle..

Karaciğerimizi tamamen ve doğal yollardan iyileştirmek için karaciğerin işleyişini şevketibostan ve boldo gibi şifalı bitkiler kullanarak kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca, sağlıksız yağları ve katkı maddelerini beslenmemizden çıkarmak da büyük önem taşımaktadır.

Bağırsaklarınızı Düzenleyin

Bağırsakların yumurtalıklarınıza ne kadar yakın olduğuna bakarsanız, bağırsaklarınızdaki herhangi bir rahatsızlığın neden hem yumurtalıklarımızı hem de diğer iç organlarımızı olumsuz olarak etkilediğini anlamış olursunuz. Bağırsaklarınızın sağlığı vücudunuzun genel sağlığı için çok önemlidir. Bağırsak hareketlerinizde bir düzensizlik olması başka sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına yol açabilir.

Eğer PCOS’nin yanı sıra huzursuz bağırsak sendromu, kabızlık, parazitler ya da başka bir bağırsak rahatsızlığından şikayetçiyseniz, en iyisi bu rahatsızlıkları doğal yollarla tedavi etmektir, bunun yumurtalıklarınızın sağlığı üzerinde olumlu bir etki yapacağından emin olabilirsiniz.

Bağırsak hareketlerinizi düzenlemek için meyve, sebze, baklagiller, tam tahıllar ve kuru meyveler yönünden zengin bir beslenme programı uygulamaya özen gösterin. Kabızlıktan şikayetçiyseniz, beslenmenize keten tohumu ya da kuru erik gibi müshil etkisine sahip besinleri ilave edebilirsiniz.

keten tohumu

Glutene Dikkat Edin

Eğer çölyak hastalığı olarak da bilinen gluten alerjisine sahipseniz bunu anlamak çok kolaydır çünkü vücut gluten içeren besinleri sindirir sindirmez tepki verecektir.

Ancak, her vücudun gluten toleransı farklıdır ve bazı durumlarda normalden biraz düşük gluten toleransına sahip olmak ya da zaman içinde ortaya çıkan dengesizlikler PCOS’ye neden olabilir.

Eğer gluten intoleransınız ya da alerjiniz varsa veya sindirim sorunlarından şikayetçiyseniz, bu açıklamayı aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Hayıt

Polikistik Over Sendromunu tedavi etmekte en etkili bitkilerden birisi hayıttır (vitex agnus castus). Bu şifalı bitki geleneksel olarak, hormon seviyelerini düzenlemekte, adet düzensizliğini geçirmekte ve adeti kesilen kadınlarda yumurtlamayı yeniden başlatmakta kullanılır.

PCOS’nin yanı sıra düşük progesteron ve prolaktin seviyesine sahip olan kadınlarda özellikle etkilidir. Sonuç alabilmek için 3-4 ay boyunca her gün 200 ml hayıt özü alın.

bitki

Maca

Maca, And Dağlarında yetişen bir kök bitkidir ve kadınların sağlığı için çok faydalıdır. Özellikle her türlü hormonun düzenlenmesinde kullanılır. Bunun dışında, adet döneminde ortaya çıkan belirtilere de iyi gelir.

Bu kök bitki, tablet ya da toz halinde bulunabilir. Çok az bir dozla başlamak gerektiği için toz halini tercih etmek daha iyi olabilir. Fazla miktarda alındığında enerji verici özelliği nedeniyle tedirginliğe neden olabilir. Önerilen, az bir miktarla başlayıp, zaman içinde bu miktarı arttırmaktır.

 • Şok tedavisi için bir ay boyunca günde 6-9 gram alın.
 • Devamlı bir tedavi için günde 3 gram (yaklaşık bir silme tatlı kaşığı) alın.

Keten Tohumu Yağı

Sızma keten tohumu yağı, doğal olarak hormon seviyelerini düzenlediği ve yumurtlamayı desteklediği bilinen Omega-3 ve Omega-6 yönünden zengindir.

Her gün iki yemek kaşığı keten tohumu yağı için. Eğer balık yağına benzeyen tadı hoşunuza gitmiyorsa, yiyeceklerin içine de katabilirsiniz. Bu, tadını fark etmeden faydasını görmenizi sağlayacaktır. Umarız polikistik over sendromu ile ilgili bu yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Amini, L., Tehranian, N., Movahedin, M., Tehrani, F. R., & Ziaee, S.  Antioxidants and management of polycystic ovary syndrome in Iran: A systematic review of clinical trials. Iranian journal of reproductive medicine. 2015; 13(1): 1.
 • Arentz S, Abbott JA, Smith CA, Bensoussan A. Herbal medicine for the management of polycystic ovary syndrome (PCOS) and associated oligo/amenorrhoea and hyperandrogenism; a review of the laboratory evidence for effects with corroborative clinical findings. BMC Complement Altern Med. 2014 Dec 18;14:511. doi: 10.1186/1472-6882-14-511. PMID: 25524718; PMCID: PMC4528347.
 • Barber, T. M., Hanson, P., Weickert, M. O., & Franks, S. Obesity and polycystic ovary syndrome: implications for pathogenesis and novel management strategies. Clinical Medicine Insights: Reproductive Health. 2019; 13: 1179558119874042.
 • Escobar-Morreale HF. Iron metabolism and the polycystic ovary syndrome. Trends Endocrinol Metab. 2012 Oct;23(10):509-15.
 • Chiliquinga, S., Aguirre, R., Agudo, M., Chú, Á., & Cuenca, S. (2017). Criterios diagnósticos y tratamiento integral terapéutico del síndrome de ovarios poliquísticos. Revista Cubana de Ginecología y Obstetricia, 43(3), 173-181. Disponible en: http://scielo.sld.cu/pdf/gin/v43n3/gin18317.pdf
 • Del Castillo, F., Martínez, A., & Del Castillo, R. (2014). Guía de práctica clínica de síndrome de ovario poliquístico. Disponible en: https://www.archivosdemedicina.com/medicina-de-familia/gua-de-prctica-clnica-de-sndrome-de-ovario-poliqustico.pdf
 • Guo, Y., Qi, Y., Yang, X., Zhao, L., Wen, S., Liu, Y., & Tang, L. Association between polycystic ovary syndrome and gut microbiota. PloS one. 2016; 11(4): e0153196.
 • Leon, L. I. R., Anastasopoulou, C., & Mayrin, J. V. Polycystic Ovarian Disease. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing. 2021.
 • Lim CE, Wong WS. Current evidence of acupuncture on polycystic ovarian syndrome. Gynecol Endocrinol. 2010 Jun;26(6):473-8.
 • Murri M, Luque-Ramírez M, Insenser M, Ojeda-Ojeda M, Escobar-Morreale HF. Circulating markers of oxidative stress and polycystic ovary syndrome (PCOS): a systematic review and meta-analysis. Hum Reprod Update. 2013 May-Jun;19(3):268-88.
 • Murillo, G. A., Ramirez, B. S., & Fallas, A. Z. (2021). Evaluación del síndrome de ovario poliquístico. Revista Médica Sinergia6(1), 10. Disponible en: file:///C:/Users/tito%20nu%C3%B1ez/Downloads/Dialnet-EvaluacionDelSindromeDeOvarioPoliquistico-7967551.pdf
 • Ndefo, U. A., Eaton, A., & Green, M. R. Polycystic ovary syndrome: a review of treatment options with a focus on pharmacological approaches. Pharmacy and therapeutics. 2013; 38(6): 336.
 • Papalou O, Diamanti-Kandarakis E. The role of stress in PCOS. Expert Rev Endocrinol Metab. 2017 Jan;12(1):87-95.
 • Raja-Khan, N., Stener-Victorin, E., Wu, X., & Legro, R. S. The physiological basis of complementary and alternative medicines for polycystic ovary syndrome. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism. 2011; 301(1): E1-E10.
 • Ross K. Manejo nutricional de la menopausia inducida quirúrgicamente: Reporte de un caso. Salud de la mujer . Enero de 2021. doi: 10.1177 / 17455065211031492
 • Ruiz Rodríguez, R., Serrano Mera, V. K., Solis Guzmán, P. G., & Montes Mendoza, G. A. (2021). Síntomas y tratamiento de pacientes diagnosticadas con síndrome de ovario poliquístico. RECIAMUC4(4 (esp), 125-133. Disponible en: https://doi.org/10.26820/reciamuc/4.(4).diciembre.2020.125-133
 • Stromsnes, K., Correas, A. G., Lehmann, J., Gambini, J., & Olaso-Gonzalez, G. Anti-inflammatory properties of diet: Role in healthy aging. Biomedicines. 2021; 9(8): 922.
 • Suarez Coba, B. H., Borja Tapia, P. E., Vela Chasiluisa, M. A., & Ontaneda Tenesaca, C. F. (2019). Diagnóstico y manejo del síndrome de ovario poliquístico. RECIMUNDO3(3), 970-1004. https://doi.org/10.26820/recimundo/3.(3).septiembre.2019.970-1004
 • Wang T, Sha L, Li Y, Zhu L, Wang Z, Li K, Lu H, Bao T, Guo L, Zhang X, Wang H. Dietary α-Linolenic Acid-Rich Flaxseed Oil Exerts Beneficial Effects on Polycystic Ovary Syndrome Through Sex Steroid Hormones-Microbiota-Inflammation Axis in Rats. Front Endocrinol (Lausanne). 2020 May 27;11:284.
 • Zafari Zangeneh F, Naghizadeh MM, Masoumi M. Polycystic ovary syndrome and circulating inflammatory markers. Int J Reprod Biomed. 2017 Jun;15(6):375-382.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.