Husursuz Bağırsak Sendromunu Hafifleten Çaylar

Huzursuz bağırsak sendromu daha yaygın olarak kadınlarda görülür. Bunun nedenleri tam olarak bilinmese de kesin olan bir şey varsa o da bunun çok ağrı verici olduğu ve bu durumdan muzdarip bir kişinin günlük hayatını haftalarca ve hatta aylarca etkilediğidir. Bu nedenle bu makalede size şifalı bitkilerden faydalanan, size bir miktar rahatlama sağlayacak bazı doğal tedavileri sağlıyoruz.

Şifalı otlar genel olarak huzursuz bağırsağın etkilerini tedavi etmek için bire birdir. Yine de, herhangi bir sorununuz olması durumunda doktorunuza görünmenizi öneririz. Önereceğimiz bitkileri çok kolay temin edebilirsiniz. Bitkisel ürünler veya sağlık ürünleri satan bir dükkana uğramanız yeterli olacaktır. Genelde şifalı otlar bir bardak su başına bir çay kaşığı oranında tüketilir. Günde iki bardağa kadar içebilirsiniz. Şifalı özelliklerinden faydalanmak için çelik çaydanlık kullanılmaması önerilir; bunun yerine seramik, kil veya porselen çaydanlıkların kullanılması önerilir. Bunlar daha doğaldır ve şifalı otların aktif maddelerinden daha iyi sonuç almanızı sağlar.

Huzursuz bağırsak sendromunu tedavi etmek için şifalı otlar

Anason çayı

anason

Bu hoş bir meyan tadına sahiptir. Bu hiç şüphesiz mide ve bağırsak ağrılarını hafifletmek için mükemmel bir bitkidir. Bu bitki şişme ve gazı azaltır ve aynı zamanda bir spazm önleyici görevi görür. Bu özellikle huzursuz bağırsak sendromundan muzdarip olanlar için şiddetle önerilir. Ancak kısa bir uyarı geçmek gerekirse, eğer ishalden kaynaklanan bir acı söz konusuysa anason kullanmamanız önerilir. Bu hastalık ishal ve kabızlık arasında değişkenlik gösterir. Onun için bu durumda anasonu sadece bağırsak hareketlerinde bir zorluk yaşıyorsanız kullanmanızı öneririz. Bu çayı hazırlamak için bir çorba kaşığı anason tohumunu bir fincan suda kaynatınız. Bunu kahvaltıda veya gün ortasında içiniz.

Papatya çayı

papatya-çayı

Papatya çayları huzursuz bağırsak sendromunu tedavi etmede oldukça başarılıdır. Bu çiçekler iltihabı azaltabilen özelliklere sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda anti-bakteriyel ve gevşetici olarak görev görür. Günde iki fincan içiniz. Bu çayı hazırlamak için bir çay kaşığı papatyaya ihtiyacınız olacak – ayrıca klasik çay poşetleri de kullanabilirsiniz. Suyu 10 dakika süresince kaynatın ve ardından çiçeklerin demlenmesi için birkaç dakika daha durmasına izin verin.

Nane çayı

nane

Nane spazm giderici, rahatlatıcı ve yatıştırıcı olan gaz giderici bitkiler arasında yer alır. Bu da, sindirim sistemine ulaştığında mide ve bağırsak üzerinde doğrudan etkide bulunması nedeniyle iltihaplanma ve ağrıları azaltması ve rahatlama hissi sağlaması anlamına gelir. Bunu hazırlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir çorba kaşığı kuru nanedir. Bunu bir fincan suda kaynatın ve demlenmesine izin verin. Bu çaya şeker katmamanız önlemidir. Eğer tatlandırmak isterseniz şeker otu katabilirsiniz.

Adaçayı çayı

adaçayı

Eğer ishal, kusma ve baş dönmesinden muzdaripseniz, adaçayı sizi rahatlatmak açısından idealdir. Bunlar huzursuz bağırsakla ilişkili olarak sıkça görülen belirtilerdir. Bu bitki size büyük ölçüde yardımcı olacak büzücü (kanama durdurucu) özelliklere sahiptir. Ayrıca sizin rahatlamanıza yardımcı olacak mükemmel bir yatıştırıcı etki sağlar. Eğer bu belirtiler söz konusuysa bu çayı kullanmanızı öneririz. Bunu hazırlamak için 10 gram adaçayını üç fincan suyla birlikte kaynatın ve 5 dakika demlenmesine izin verin. Bundan günde 3 fincan içebilirsiniz.

Kekik çayı

kekik

Kekik çayı huzursuz bağırsaktan muzdarip olduğunuzda iyi bir seçenektir. Bu şifalı bitki sindirime yardımcı olur, ağrıları ve iltihaplanmayı hafifletir, bağırsakları toksinlerden ve bakterilerden temizler. Diğer çaylarda olduğu gibi, tek ihtiyacınız olan bir çorba kaşığı kekiği bir fincan suda kaynatmaktır. Bu kaynadıktan sonra birkaç dakika demlenmesine izin verin.

Buyotu çayı

buyotu-infüzyonu

Buyotu tohumları başta bağırsakları korumak için olmak üzere sindirim sistemi hastalıklarına karşı kullanılır. Bunun B vitamini içeriği boldur ve böylece anksiyete ve ağrıyı hafifletmek ve kabızlığı gidermek için idealdir.

Bundan sadece günde bir fincan içmenizi öneriyoruz. Bunu hazırlamak için bir çorba kaşığı buyotu tohumunu kaynatın ve ardından 5 dakika demlenmesine izin verin. Ardından bunu süzgeçten geçirin ve rahatlamak için yudumlayın.