Tahıl Yemeyerek Kolayca Kilo Verin

Tahıl Yemeyerek Kolayca Kilo Verin

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2019

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği. Günün her saatinde kolayca hazırlanabildiği ve tatmin edici olduğu için ekmek, hamur işi veya makarna gibi tahıl içeren ürünleri tüketiriz. Bu tüketim alışkanlığı sadece sağlıksız değil, aynı zamanda kilo almayı teşvik edicidir.

Bu makalede diyetinizden tahıl ürünlerini çıkartarak hem daha sağlıklı yaşamanın hem de kolayca kilo vermenin yollarına değineceğiz.

Aşırı miktarda tahıl yiyoruz

Dengeli bir diyet içeriğinde düzenli oranda protein, karbonhidrat ve yağ bulundurur. Karbonhidratlar meyve, sebze, nişasta ve gevreklerden oluşur. Problem şurada: bizler özellikle tahıllı yiyecekleri suistimal ediyoruz ve aynı zamanda çok az sebze meyve yiyoruz. Gün içinde ise genelde pizza, makarna, ekmek ve kek ürünleri gibi hamur işleri tüketiyoruz.

kilo vermek

Tahıl neden kilo aldırır?

Vücudumuzun tahıl tüketimine ihtiyacı var. Özellikle tam tahıllı ürünler bize uzun süreli enerji sağlarlar. Problem, aşırı tahıl tükettiğimizde veya tahıl ürünlerini akşamları yediğimizde ortaya çıkar, çünkü bu şekilde bu enerji kullanılmaz ve yağ birikintisine dönüşür. 

Okumanızı tavsiye ederiz: Kilo Vermek İçin En İyi 3 Tahıl

Gluten Duyarlılığı

Buğday, yulaf, çavdar gibi tahıl ürünleri aynı oranda olmasa da gluten içerir. Öte yandan, pirinç, mısır, veya benzer tahıllar gluten içermez.

mısır unu

Bugünlerde bir çok insan belli bir oranda gluten duyarlılığı sıkıntısı yaşıyor, ancak bu durum gluten alerjisi veya çölyak hastalığı ile karıştırılıyor.

Çölyak hastası olan kişi anında alerjik reaksiyon gösterirken gluten duyarlılığı yaşayan kişi belirtileri hemen deneyimlemez ve zaman içerisinde -genelde bu durumla bağlantısı olmayan- problemlerle karşılaşır. 

Bu durumda yiyecekler iyice sindirilemez ve kilo problemleri oluşabilir. Gluten duyarlılığı olan biriyseniz gluteni diyetlerinizden çıkardığınız zaman, hemen değişimi fark edeceksiniz ve  kilonuzu daha kolay düzenleyebileceksiniz.

Gluten duyarlılığının diğer belirtileri:

  • Tekrarlayan kabızlık ve ishal
  • Zayıf sindirim
  • Ciltte sertleşme problemleri
  • Aybaşı problemleri
  • Kısırlık
  • Obezite ve kilo kaybı

Eğer gluten duyarlılığı yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız hemen doktorunuza başvurun ve gerekli testleri yaptırın.

Tahılları azaltmak için fikirler

  • Çeşitli mutfak ürünleri ile kabak gibi sebzelerden sebze makarnası yapabilirsiniz. Böylece sade bir tabak sebzeyi, yalancı ama çok lezzetli bir makarnaya dönüştürerek domates, peynir ve kekik ile süsleyebilirsiniz.
bir çeşit sapegti
  • Sebzeler ile yapabileceğiniz kurabiye türleri sizi çok şaşırtacak. Çok lezzetli sebzeli çikolatalı kurabiyeler yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu kurabiyeleri un yerine sebze unu kullanarak veya pişmiş sebzelerden yararlanarak hazırlayabilirsiniz. Sonuçlar tüm aileyi şaşırtacak.
  • Gluten duyarlılığı yaşayan kişiler gluteni tamamen kestiklerinde pirinç, mısır veya garbanzo gibi glutensiz ürünleri tüketmekle büyük avantaj kazanır. Bu tür unlar ekmek, kurabiye, pizza, krep vs. hazırlamakta kullanılabilir.
  • Ekmek bir çok kültürde ana besin maddesi olduğu için değiştirmesi en zor olan yiyecektir. İlk olarak yediğiniz ekmek oranını azaltarak başlayabilirsiniz, ve zamanla içeriğinde daha az un bulunan mısırlı veya pirinçli ürünlere yönelebilirsiniz. Ayrıca tahıl temelli tost yapmayı öğrenebilirsiniz (adaçayı, keten tohumu ve ayçiçeği). Tohumları ezin ve biraz suda macun gibi olana kadar karıştırın. Hazırladığınız yemeğin içine koyun ve fırında 120 derecede 30 dakika boyunca kıtır kıtır olana kadar pişirin.
Fotoğraflar tzejen, xavi talleda, ve michelle@TNS izinleriyle kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.