Portakal ve Tarçınlı Buzlu Çay

Yaz sırasında infüzyonlar su tüketmenin harika bir yolu olabilir. Bu yazımızda portakal ve tarçınlı buzlu çay tarifimizi keşfedebilirsiniz.
Portakal ve Tarçınlı Buzlu Çay

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Büyük ihtimalle bildiğiniz üzere, insan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşur. Bu sebepten dolayı yıl boyunca bol su içmek önemlidir, ancak bu sıcak yaz aylarında özellikle geçerlidir. Su içmeyi daha eğlenceli ve lezzetli hale getirmek için bu sağlıklı portakallı ve tarçınlı buzlu çay tarifini yapmanızı öneririz.

Buzlu çay sıcak bir günde sıvı tüketirken suyun tadında biraz değişiklik yaratmak için harika bir seçenektir. Eğer çayı hazırlamak için taze meyve ve baharat kullanırsanız o halde bu diğer malzemelerin faydalarını da suya eklemiş olursunuz. Aşağıda, leziz bir portakallı ve tarçınlı buzlu çayı nasıl kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Hazır mısınız?

Portakalın Faydaları

Yarısı soyulmuş bir portakal.
Portakal, meyve krallığında C vitamininin ana temsilcileridir.

Her soğuk algınlığı geçirdiğinizde büyük annenizin size ne söylediğini hatırlıyor musunuz?

“Portakal suyu iç. Portakal suyu her şeyi iyileştirir!”

Büyük anneniz haklıydı. Portakal bir C vitamini kaynağıdır (ayrıca askorbik asit olarak da bilinir). Hatta, orta boy bir portakal yaklaşık 82 mg C vitamini içerir. Bu önerilen günlük dozdan daha fazladır!

Ek olarak, portakalda folat bulunur, ki bu da kan hücrelerinin, provitamin A ile karotenoidlerin ve lutein ve zeaksantin gibi antioksidanların gelişimi için gereklidir. Ancak bununla kalmaz, çünkü flavonoid açısından da zengindir.

Son yıllarda uzmanlar portakal ve tüketiminin insan vücudunu nasıl etkilediği üzerinde çalışmıştır. Bunlar keşfettikleri faydalardan sadece bazılarıdır:

 1. Göz problemlerinin engellenmesi. Yeni bir çalışma düzenli olarak portakal tüketen insanların maküler dejenerasyon yaşama riskinin %60 oranında daha düşük olduğu sonucuna varmıştır.
 2. Kardiyovasküler hastalık riskinde azalma. Başka bir çalışma potasyum ve C vitamini içerdiklerinden dolayı turunçgillerin kalbi koruyabileceğini bulmuştur.
 3. Kadınlarda felç riskinde azalma. 2012’de yapılan bir çalışma yüksek oranlarda flavonoid tüketen kadınların felç geçirme riskinin %19 oranında daha az olduğunu ortaya koymuştur.
 4. Başka bir çalışmanın bulduğu verilere göre, günde 400 mg C vitamini tüketen insanların kas fonksiyonunda artış görmüştür ve egzersiz sonrası rahatsızlıkları azalmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Portakal Suyuyla Yapılan Lezzetli Vinegret Sos Tarifleri

Tarçının Faydaları

Çubuk tarçın.
İnsanlar, tarçının faydalarını eski zamanlardan beri bilmektedir.

Bu baharat Seylan tarçın ağacından gelir ve binlerce yıldır bilinmektedir. Milattan önce 2500 yıllarında antik Çin’de var olduğuna dair raporlar da bulunmaktadır.

Genel olarak, bu baharat demir, kalsiyum, çinko, potasyum, selenyum, B6 vitamini ve C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca fenol ve aldehit gibi kimyasal bileşikler de içerir.

Bu yazımızı kaçırmak istemezsiniz: Az Yağlı, Lezzetli Tarçınlı Dondurma Tarifi

Portakallı ve Tarçınlı Buzlu Çay Tarifi

Bir bardak buzlu çay.
Portakallı ve tarçınlı buzlu çay çok sıcak günlerde su tüketmenin mükemmel bir yoludur.

Malzemeler

Hazırlanışı

 1. Öncelikle, üç portakalın suyunu sıkın. Kenara alın.
 2. Portakal kabuklarının beyaz kısımlarını mümkün olduğunca çıkarın. Jülyen şekilde kesin ve kenara alın.
 3. Bir tencerede bir litre suyu ısıtın.
 4. Su kaynadığında portakal kabuklarını ekleyin.
 5. Yedi ila on dakika arasında infüze olmasına izin verin.
 6. Ateşten alın ve bir tarçın çubuğu ekleyin. Eğer elinizde toz tarçın varsa bunu da ekleyebilirsiniz. Damak tadınıza göre, bir ya da iki tatlı kaşığı ekleyebilirsiniz.
 7. 30 dakika boyunca infüze olmasına izin verin.
 8. Tarçın çubuğunu ve portakal kabuklarını çıkarmak için karışımı süzün.
 9. Portakal suyunu ekleyin.
 10. Çayı buzdolabına koyun.
 11. Servis edin. Eğer istiyorsanız buz da ekleyebilirsiniz. Bir tarçın çubuğu ve bir portakal dilimi ile dekore edebilirsiniz. Keyfini çıkarın!

Diğer Öneriler

 • Lezzetini değiştirmek için portakal yerine limon kullanabilirsiniz. Bu meyvenin asidik aroması ve C vitamini içeriği, yılın her zamanı için harika bir seçenek olmasını sağlar.
 • Eğer mümkünse, buzlu çayınızı tatlandırmaktan kaçının. Portakalın içerdiği doğal şeker çayın tadının iyi olması için yeterli olmalıdır. Eğer aromasını yumuşatmak istiyorsanız, rafine şeker yerine tercihen stevia ya da bal kullanmalısınız.
 • Siz bu tarifi hazırlarken infüzyon tüm evinizin harika kokmasını sağlayacak lezzetli bir portakal aroması salacaktır. Bu hem lezzetli bir portakallı ve tarçınlı buzlu çay, hem de doğal bir oda spreyidir. 
 • Nane gibi diğer baharatlar da ekleyebilirsiniz, bu portakallı tarçınlı çay ile çok iyi gidecektir.

Peki, bu leziz portakal ve tarçınlı buzlu çay tarifini ne zaman yapacaksınız? Hem yetişkinler hem de çocuklar bu çayı çok sevecektir ve bu size sıcak günlerde bol su içmek konusunda da yardım edecektir. Bu tarifi beğenmenizi öneriyoruz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.