Psikolojik İstismar: Gözle Görülmeyen 7 Etkisi

Psikolojik istismarın kurbanı, birçok durumda ilişkiyi bitirmesini engelleyen ve hatta kişide depresyona neden olan yüksek bir suçluluk duygusuna sahiptir.
Psikolojik İstismar: Gözle Görülmeyen 7 Etkisi

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Psikolojik istismar, şüphesiz ki en acımasız şiddet türlerinden biridir. Bu tür bir şiddet, mağdurun gerçekten kötü muameleye maruz kalıp kalmaması konusunda şüphe duymasına neden olur.

Bu tür bir istismarın görünmez olmasının yanı sıra, kaçınılamaz sonuçları da vardır. En kötü yanı, fiziksel saldırı var olmadığı sürece, sorunun ciddiyetinin farkında olunmamasıdır.

Gözle görülmezler; ancak istismara uğrayan insanlar yaşanan psikolojik şiddet durumundan kurtulduktan uzun bir süre sonra bile mağduriyet yaşar ve sırtında bunun yükünü taşır.

Psikolojik istismar ne gibi sonuçlar doğurur

1. Psikolojik istismar sürekli hiçbir değerinizin olmadığını hissettirir

psikolojik istismar

Düşük öz saygı, bu türden bir istismarın en tetikleyici etkilerinden biri olabilir. Öz saygısı yüksek bir kişi buna asla izin vermez. Bununla birlikte, kendimizi hafife almak göründüğünden daha yaygın bir durumdur.

Dahası, şiddet içeren bir duruma girmek her şeyi daha da kötüleştirebilir, böylece değersiz olduğumuz hissi, altından kalkılması zor bir seviyeye kadar gelir.  Yardım istemek ve bizi seven iyi insanlarla kendimizi çevrelemek çok önemlidir.

2. Yalnızlıkla yüz yüze gelmek

Pek çok psikolojik istismar olayında, istismar eden kişi mağduru giderek artan bir şekilde izole eder; böylece mağdur, arkadaşlarından ve ailesinden uzaklaştığı bir noktaya gelir.

Saldırganın istediği; partnerinin, herhangi bir desteğe sahip olamadığı için bu ilişkiden kopmaya çalışmamasıdır. Çoğu durumda kurban adına küçümseyici bir imaj yaratır; böylece kimse şüphelenmez ve kendi iradeleriyle uzaklaşırlar.

3. Suçluluk duygusu ile yüzleşmek

Bir psikolojik istismarcının oynayabileceği en güçlü kartlardan biri de suçluluk duygusudur. Mağdur her zaman kendinin yanlış yaptığını ve bu yüzden diğer tarafın hakaret ve sözlü tacizle cevap verdiğini düşünür.

Bu suçluluk, en başta tartıştığımız düşük öz saygıdan kaynaklanmaktadır ve ne yazık ki, üzerine çaba harcanmadığı sürece onu ortadan kaldırmak çok zordur.

4. Her köşede depresyon olacaktır

psikolojik istismar mağduru kadın

Depresyon günümüzün kötülüklerinden biridir. Bununla birlikte, istismara uğrayan birçok insanın karşılaşacağı bir süreçtir. Ne kadar derin olduğuna bağlı olarak, mağdur intihar düşüncelerine dahi sahip olabilir. Suçluluk, başına gelen her şeyi hak ettiğine ve tek yolun hayatını sona erdirmek olduğuna inanmasına neden olur.

5. Duyguları ifade etme zorluğu

Psikolojik istismara uğrayan insanlar için en büyük sonuçlardan biri, duygularını ifade etme konusunda ciddi sorunlar yaşamaktır. Buna “duygusal sessizlik” denir.

Bu şekilde, hayatta kalabilmek için duygularını donuk hale getirmeye çalışırlar. Ancak bu onları daha önceki bir noktaya, depresyona götürür. Mağdur insanlar duygusal olarak yaşadıkları her şeyi yutar; çünkü suçluluk duyar ve buna layık olduklarına inanır.

6. Psikolojik istismar uyku sorunlarına sebep olur

Uykusuzluk, herhangi bir mağdurun sahip olacağı sorunlardan biridir. Esas sorun, bu problem yüzünden ortaya çıkan anksiyete ve strestir. Rüyalar huzurlu, sakin ve dinlendirici bir uykunun tadını çıkarma ihtimalini ortadan kaldıran kabuslara dönüşür. 

7. Başkaları ile ilgili sorunlar

kalabalık bir ortamda kalan genç

Aksi mümkün olmayacağı için, psikolojik istismara uğrayan insanlar, durumun tekrar oluşması durumunda başkalarına karşı güven duymama eğiliminde olacaktır. Bu nedenle ve duygusal suskunluklarından dolayı sağlıklı ilişkilere sahip olamazlar ya da başkalarıyla duygusal bağlar kuramazlar.

Psikolojik istismar sessizdir ve gözle görülmez. Görünüşte masum olan bir şeylerin arkasına gizlenir. Bununla birlikte, bir insanın sahip olduğu derin yaralar, o kişinin hayatını çok fazla etkileyebilir. Çünkü görünmez darbeler her zaman en çok acı veren ve iyileşmesi en zor olanlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.