Psikopatları Fark Etmeyi Öğrenin: 6 Önemli Özellik

Her ne kadar empati yeteneğine sahip gibi görünseler de, psikopatlar her zaman başkalarını bir saniye bile düşünmeden sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket edeceklertir.
Psikopatları Fark Etmeyi Öğrenin: 6 Önemli Özellik
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2024

Normal bir insanın hiç kimsenin beklemediği bir suç işlediğini, muhtemelen haberlerde bir çok kez duymuşsunuzdur. İşte bu karakterdeki psikopat insanların özellikleri.

Psikopat olmak, başkalarından farklı olmak anlamına gelmiyor. Bir psikopat, çoğu insanın keyifli, gerçekten karizmatik ve hatta iyi bir insan olarak tarif ettiği türden bir kişidir. En azından öyle görünür.

Ancak tüm bu nezaket birden kaybolabilir, çünkü bir psikopat sizin gibi duygular taşımaz. sadece sizi daha iyi idare edebilmek için öyleymiş gibi davranırlar.

Bir psikopat, istediği her şeyi elde etmek için başkalarını manipüle eder. Pişmanlık, üzüntü ya da başka doğal duygular hissetmeksizin, başkalarını çekinmeden kullanır. Bu yüzden bir psikopatı nasıl tanıyacağınızı öğrenmek önemlidir.

1. Onlar iflah olmaz yalancılardır

Herkes yalan söyler. Ama bir psikopat yalan söylediği zaman, bu küçük beyaz bir yalan veya doğruluk payı olan bir söz değildir. Bir psikopat ardı ardına yalanlar söyler.

Psikopat kişi çevresindeki insanları kullanmak ve manipüle etmek için sürekli yalan söyler. Bazen zarar vermek amacıyla da bu yola başvurabilir.

Psikopatların da herkes gibi amaçları vardır ama bunlara iyi yollarla ulaşmayı çoğu zaman tercih etmezler.

2. Psikopat kişiler sorumsuzdurlar

Kimseyle veya herhangi bir şeyle duygusal bağ kurmamanın nasıl bir şey olduğunu hayal edebilir misiniz? Psikopatlar, iş yerinde veya evde verdikleri sözleri yerine getirmekle yükümlü hissetmezler; bu nedenle, yapacaklarını söyledikleri şeyleri hiç bir zaman yapmazlar.

Normalde bir psikopat sürekli iş değiştirir veya yeni bir yere taşınır. Asla bir yere ve hatta bir eve bağlı hissetmezler.

Ayrıca birdenbire insanlarla dostluklarını sona erdiren, özgüven sahibi insanlara zarar veren veya onları arkada bırakan bir yapıya sahiptirler.

3. Sahte çekicilikleri ile sizi baştan çıkarırlar

kiraz dudak

Psikopatlar başkalarına en iyi yüzlerini göstererek gerçek niyetlerini saklarlar. Gerçekte, yalnızca kendilerine güvenirler.

Ama öte yandan, güvenebileceğiniz bir kişi görünümü verirler ve tüm sırlarınızı bu sayede öğrenirler.

Farkında olmadığınız şey ise, bunun tıpkı bir canavarın ağzına düşmek gibi olduğudur. Onlara ne kadar çok güvenirseniz, o kadar savunmasız kalırsınız. Onların sahte çekiciliği sizi baştan çıkarır.

4. Sorunlu bir geçmiş

Şu anda, psikopat olan kişi oldukça normal görünebilir, ama onun geçmişine baktığınız zaman, her şeyi ortaya döken bir tarih görebilirsiniz.

Küçük sorunların parçası olsalar da, aslında bu sorunlara fazlasıyla sık karışmış olmaları geçmişlerine derinden bakmayı önemli hale getirir.

Bunun sebebi şudur: Öyle gözükmese de, toplumun kurallarını kabul etmezler ve genel olarak insan haklarına saygı duymazlar. 

5. Başkalarını manipüle ederler ve kendilerine bağlarlar

kukla oyunu

Psikopatlar kendi ihtiyaçlarını karşılamak başkalarını manipüle ederler. Bununla birlikte, herkesin manipüle edilemeyeceğini bilirler, bu nedenle de genellikle çevrelerine daha itaatkar insanlar alırlar.

Bir psikopat için bir kişi, insandan çok istediklerini elde etmek için kullanacağı bir objedir.

En önemlisi, psikopatlar her zaman başkalarının üzerinden yaşamaya çalışır. Başkalarının onlara hizmet etmek için var olduğuna, çalışmak ve uğraşmak için onların mücadele etmesi gerektiğine inanırlar.

6. Empati kurmazlar

Üzüntü, endişe veya başka bir duygu hissedemeyen bu kişiler, kendilerini başkalarının yerine koyamazlar.

Anlıyor gibi görünebilirler, çünkü bu, güven kazanmak için kullandıkları hileci karizmanın bir parçasıdır. Ancak, gerçekte, nasıl hissettiğiniz hakkında hiçbir fikirleri yoktur.

Bu onlara bir üstünlük sağlar. Normal insanların kötü şeyler yapmasını engelleyen utanç, suçluluk duygusu ya da diğer hislere sahip değillerdir.

Başkaları adına kötü hissetmezler: bir psikopat her zaman kendini düşünecektir.

joker surat

Ayrıca bakınız: 5 Tür Duygusal Vampir

Genel nüfus içinde psikopatların yüzdesinin pek fazla olmadığını hatırlamak önemlidir, onlarla çok sık karşılaşmayabilirsiniz. Yine de belirtilerin farkında olmak ve onları tanımak önemlidir. 

Bu özellikleri taşıyan tanıdığınız birileri var mı?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Edens, J. F., Marcus, D. K., Lilienfeld, S. O., & Poythress Jr, N. G. (2006). Psychopathic, not psychopath: Taxometric evidence for the dimensional structure of psychopathy. Journal of abnormal psychology, 115(1), 131.
  • Endres, J. (2004). The language of the psychopath: characteristics of prisoners’ performance in a sentence completion test. Criminal Behaviour and Mental Health, 14(3), 214-226.
  • Glannon, W. (2008). Moral responsibility and the psychopath. Neuroethics, 1(3), 158.
  • Rauthmann, J. F., & Kolar, G. P. (2013). Positioning the Dark Triad in the interpersonal circumplex: The friendly-dominant narcissist, hostile-submissive Machiavellian, and hostile-dominant psychopath?. Personality and Individual Differences, 54(5), 622-627.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.