Baş Ağrılarınızdan Ne Zaman Endişe Duymalısınız?

Baş ağrısı sıklaştığında ve günlük görevlerimizi yerine getirmemize engel olduğunda, ciddi sorunları ortadan kaldırmak adına özel testler yapmak için bir doktora danışmalıyız.
Baş Ağrılarınızdan Ne Zaman Endişe Duymalısınız?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Baş ağrısı hayatımızda normal bir şeydir. Kuşkusuz, çoğunlukla daha büyük bir komplikasyon olmaksızın kendi başına kaybolan, herkes tarafından çok iyi bilinen ve rahatsız edici bir düşmandır.

Bununla birlikte, bir ağrı kesici aldıktan veya dinlendikten sonra rahatlayamayan ve bu durum yüzünden elden ayaktan kesilenler vardır.

Bu yaygın bir durumdur. Elbette, yaşamımızı büyük ölçüde etkileyen migrenlerden, yani kronik baş ağrılarından bahsediyoruz.

Peki… baş ağrılarından endişe duymaya ne zaman başlamalıyız? Baş ağrısı, daha tehlikeli bir şeyin belirtisi olabilir mi? Bu dikkate almamız gereken bir şeydir.

Bilginin her zaman en iyi silahımız olduğunu göz önüne alırsak, aşağıda sizlere hepimizin bilmesi gereken üç ayırt edici özellikten bahsedeceğiz.

Baş ağrısı: Ciddiliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

başı ağrıyan kadın

Harvard Üniversitesi baş ağrısı konusunda ilginç bir çalışma yaptı. İlk etapta, korku ve endişeleri yatıştırmak için, bu ağrılı durumun yaklaşık % 95’inde herhangi bir ciddi hastalık belirtisi olmadığını söylemeliyiz.

Bu noktaya bir açıklık getirdiğimize göre, bu sıkıntının iyi bir yüzdesinin zayıflatıcı olduğunu da eklemeliyiz. Migren, lupus, depresyon veya eklem yangısı gibi hastalıklar baş ağrılarının görüldüğü durumlardır.

Sadece bu koşullardan dolayı kimsenin ölmediğini biliyoruz, fakat bu durumlar insanın yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle, karanlık odalarda yaşanan bu deneyimler “sosyal olarak görünmez hastalıklar” şeklinde tanımlanabilir.

Şüphesiz ki, bu durum karmaşık gerçekleri temsil ederler. Bununla birlikte, baş ağrısı veya söz konusu migrenin hangi noktada normal olmadığını ve bizi nasıl uyardığını anlamak önemlidir.

Gelin, dikkate alınması gereken üç özelliğine göz atalım.

1. Baş ağrısı hakkında ne zaman endişe duymalıyız

Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışma, biz ya da yakınımız olan biri bu ağrıyı çektiğinde daima aramamız gereken bir dizi özellik yayınladı.

Not alın:

 • Baş ağrılarında ani bir değişiklik hissettiğimizde; yani, eskiden analjeziklerle geçen ama şimdi ilaçların etki etmediği keskin bir acı fark ettiğimiz zaman bir doktora danışmalıyız.
 • “Deneyimlediğimiz en büyük baş ağrısı” (hastalık nöbeti belirtileri) olarak bilinen durumu yaşarsak yardım istemeliyiz.
 • Ağrı, öksürdükçe ya da hareket ettikçe artıyorsa, durum anormal olarak görülmelidir.
 • Ayrıca baş ağrısının günlük görevlerimizi yerine getirmemize engel olup olmadığını düşünmeliyiz.
 • Baş ağrısı çektiğinde agresif veya sinir bozucu olan insanlar vardır. Bu da anormaldir.
 • Baş ağrısı ateş ve boyunda sertlik ile ortaya çıkarsa dikkatli olun.
 • Ayrıca görme ve konuşmada zorluk, zayıflık hissi, baş dönmesi veya gözlerde kızarma ile karşılaşırsak acil servise gitmeliyiz.
 • Doktorlar baş ağrısı geceleri aniden ortaya çıkıyorsa, bunun da anormal olduğu konusunda bizleri uyarıyor.
 • Eğer kafamıza bir darbe aldıysak ve ağrı devam ediyorsa, hemen acil servise gitmeliyiz.

2. Baş ağrısı ve inme

beyin şeması

Hiç şüphesiz, baş ağrısı belirtilerden biri olduğunda en çok endişelendiğimiz durum inmedir. İnme durumu hem genç olanları hem de olmayanları etkiler. Aşağıdaki altı uyarı sinyalini hatırlamak hiç bir zaman gereksiz bir önlem değildir:

 • Birdenbire vücudumuzun bir tarafında güç kaybı hissediyoruz: bir kol, bir bacak veya yüzün yarısı.
 • Daha önce de söylediğimiz gibi, hayatımızın en büyük baş ağrısını yaşıyoruz.
 • Aynı şekilde, kişi yüz, kol veya bacakta (vücudun bir tarafında) yoğun bir karıncalanma hissediyor.
 • Gözlerden biri göremiyor.
 • Konuşmada veya kendimizi açıklamada zorluk yaşıyoruz.
 • Baş dönmesi (vertigo) hissi, istikrarsızlık veya denge kaybetme, inme inmeden önce gerçekleşen yaygın belirtilerdir.

3. “Şeytani Baş Ağrıları”

baş ağrısı muayenesi

Migren ve gerginlikle gelen baş ağrılarının etkisini biliyoruz, fakat bunları deneyimleyen nörologlar ve hastaların söylediklerine göre, küme tipi baş ağrısı en acı verici olanıdır.

Bu durumu yaşarken en yaygın olan şey korkmak ve “kötü bir şey” olduğunu düşünmektir. Yine de bu tehlikeli değildir.

Çok acı vericidir ve hayatımızı birkaç saat boyunca felce uğratabilir, ancak söylediğimiz gibi, herhangi bir ciddi hastalığı gizlemez.

 • Küme tipi baş ağrısı, nüfusun -özellikle de erkeklerin- %1’ini etkiler.
 • 15 ila 90 dakika sürebilen ve gün boyunca birçok kez yaşanan yoğun ve elden ayaktan düşüren bir ağrıdır.
 • Bu hastalık hipotalamus ve sirkadyen ritimleriyle ilgili küçük problemlerle bağlantılıdır.
 • Bazen, yaşam tarzımız, stres, uyku eksikliği ya da aşırı çalışmak bu soruna neden olur.
 • Sonuç olarak, baş ağrısı genellikle neredeyse daima tehditkar olmayan ve yorgunluk, gerginlik ve hatta hormonal değişiklikler ile ilişkili olan bir şeydir.

Yine de, günlük rutini etkilediği zaman veya burada anlattığımız gibi diğer belirtilerle ilişkili olduklarında, daha iyi teşhis almak için doktorunuza danışın.

Bu durumlarda baş ağrısı, bilmemiz gereken bir şeyin semptomu olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.