Çocuklar için Öksürük Tedavisi

Çocuklarda öksürüğü rahatlatmak için ev yapımı tedavi yöntemleri çok faydalı ve kullanışlı olabilir.
Çocuklar için Öksürük Tedavisi
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Öksürük; soğuk algınlığı ve gribin genel belirtilerinden biridir. Bunlar ciddi hastalıklar değildir ve ev yapımı öksürük ilaçlarıyla giderilebilirler. Soğuk algınlığı ve gribin soğuk havalarda yaygınlaşır çünkü bu dönemde vücudun bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve yüksek oranda virüs ve bakteriye maruz kalır.

Durum çocuklara gelince soğuk algınlığı ve griple savaşmak için bir çocuk doktoruna götürülmesi ve doktorun önerilerinin izlemenmesi çok önemlidir. Bu rahatsız edici öksürüğü ev yapımı tedavi yöntemleriyle azaltabilirsiniz. Bunlar bilim insanları tarafından kanıtlanmış ve kabul edilmiş yöntemlerdir.

Öksürüğe ne neden olur?

Yukarıda öksürüğün soğuk algınlığı ve gribin belirtilerinden biri olduğunu söyledik ama sadece bunlardan kaynaklı olmadığı başka durumlar da söz konusu. Öksürük, virüslerin solunum yolunu iltihaplandırmaları ve tahriş etmeleri yüzünden bu bölgede sürekli balgam üretimi oluştuğu için de gerçekleşebilir.

bronşit

Öksürmek alerji, soğuk algınlığı veya daha da özen gösterilmesi gereken bronşit, zatürre, astım veya akciğer kanserinden kaynaklı olabilir. Çocuklarda yavaşça belirir ve yaklaşık dört hafta sürebilir.

Her durumda rahatsız edicidir ama öksürüğü bir anda kesmeye çalışmamanızı öneriyoruz çünkü öksürük, vücudun solunum yolunu temizlemek için kullandığı doğal bir yöntemdir. Vücut öksürerek mikrop, toz, kimyasallar ve diğer rahatsız edici maddelerden arınır.

Çocuklarda öksürüğü rahatlatmak için ev yapımı tedavi yöntemleri çok faydalı ve kullanışlı olabilir. Çünkü rahatlama sağlar ve aynı zamanda hayır diyemeyecekleri kadar lezzetlidir.

Tavuk Çorbası

Bu harika yiyecek basit bir büyükanne tarifinden çok daha da fazlasıdır. Tavuk çorbası soğuk algınlığına iyi geldiği ve öksürük gibi belirtilerini azalttığı için popüler oldu.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, tavuk suyuna çorbada yer alan demir ve çinkonun özellikle de balgama sebep olan öksürüğün iyileşmesini hızlandırdığını kanıtladılar.

Vicks

vicks

Klasik Vicks kremi ve Uzak Doğu’ya özgü Tiger Balm, griple beraber gelen öksürük ve diğer belirtileri ortadan kaldırmak için bir başka etkili yoldur. Çocuğunuz uyumadan önce ayak tabanlarına Vicks ile biraz masaj yapın ve üzerine çorap giydirin.

Ayrıca göğüs kafesine ve sırta da masaj yaparak sürebilirsiniz. Böylece etkisini daha da arttırmış olursunuz. Bu kremin çocuklar ve bebekler için güvenli olduğunu söylenir ama en iyisi kullanmadan önce çocuk doktorunuza danışmak.

Bal ve Limon

Bu iki malzeme bağışıklık sistemini güçlendirmek ve öksürükle savaşmak için idealdir. Limon C vitamini taşır, bal da mükemmel bir antibiyotiktir. Bu karışımı hazırlamak için her gün bolca doğal limon suyu ile balı karıştırın. Günde birkaç yemek kaşığı yiyin veya yedirin.

Sıcak Çikolata

İngiltere Imperial College London’da yapılan bir çalışmada, çikolatanın theobromine isimli bir madde içerdiği ortaya kondu. Bu madde viral enfeksiyon sonrasında çocuklarda tekrar eden öksürüğe iyi geliyor. 

Marshmallow

Bu ev yapımı tedavi size çok yardımcı olacak, ayrıca da çocuklar buna bayılır. Bir avuç marshmellow’u bir bardak sıcak süte ekleyin ve eritin. Uyumadan önce içirin.

Muz kreması

öksürük tedavisi

Bu lezzetli muz kreması hem tatlı hem sağlıklı hem de besleyicidir. Lezzeti sayesinde çocukların favori öksürük ilacıdır. Yerken hiç sıkıntı çıkarmayacaklarını garanti ediyoruz.

Malzemeler

  • 2 orta boy olgun muz
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 400 mL kaynar su

Hazırlanışı

  • Muzları bir çatal yardımıyla ezin. Metal çatal kullanmayın çünkü muzu karartır.
  • Hazırladığınız pürenin üstüne sıcak suyu dökün ve 30 dakika bekletin.
  • Soğuduğunda karışıma bal ekleyin.
  • Tercihe göre karışımı süzebilirsiniz ama en faydalısı her şeyini tüketmektir.

Tüketimi

Çocuğunuza bu öksürük ilacını vermek istediğiniz zamanlarda karışımdan biraz alın ve ısıtın. Günde 4 kez içirin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.