Çocuklar için Öksürük Tedavisi

Tavuk çorbasının sadece rahatlatmaktan öte soğuk algınlığını da iyileştirme özelliği olduğunu biliyor muydunuz?

Öksürük soğuk algınlığı ve gribin genel belirtilerinden biridir. Bunlar ciddi hastalıklar değildir ve ev yapımı öksürük ilaçlarıyla giderilebilirler. Soğuk algınlığı ve gribin soğuk havalarda daha yaygınlaştığını çoğumuz biliriz, çünkü işte bu dönemde vücudun bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve vücudu etkileyebilecek yüksek oranda virüs ve bakteriye maruz kalabilir.

Durum çocuklara gelince soğuk algınlığı ve griple savaşmak için bir çocuk doktoruna götürülmesi ve doktorun önerilerinin izlemenmesi çok önemlidir. Bu rahatsız edici öksürüğü ev yapımı tedavi yöntemleriyle azaltabilirsiniz. Bunlar bilim insanları tarafından kanıtlanmış ve kabul edilmiş yöntemlerdir.

Öksürüğe ne neden olur?

Yukarıda öksürüğün soğuk algınlığı ve gribin belirtilerinden biri olduğunu söyledik, ama sadece bunlardan kaynaklı olmadığı başka durumlar da söz konusu. Öksürük, virüslerin solunum yolunu iltihaplandırmaları ve tahriş etmeleri yüzünden bu bölgede sürekli balgam üretimi oluştuğu için gerçekleşir. 

bronşit

Öksürmek bir alerji, soğuk algınlığı veya daha da özen gösterilmesi gereken bronşit, zatürre, astım veya akciğer kanserinden kaynaklı olabilir. Çocuklarda yavaşça belirir ve yaklaşık dört hafta sürebilir. Her durumda, rahatsız edicidir, ama öksürüğü bir anda kesmeye çalışmamanızı öneriyoruz; çünkü öksürük, vücudun solunum yolunu temizlemek için kullandığı doğal bir yöntemdir. Vücut öksürerek mikroplar, toz, kimyasallar ve diğer rahatsız edici maddelerden arınır.

Çocuklarda öksürüğü rahatlatmak için ev yapımı tedavi yöntemleri çok faydalı ve kullanışlı olabilir. Çünkü bunlar rahatlama sağlar ve aynı zamanda hayır diyemeyecekleri kadar lezzetlidir.

Tavuk Çorbası

Bu harika yiyecek basit bir büyükanne tarifinden çok daha da fazlasıdır. Tavuk çorbası soğuğa iyi geldiği ve öksürük gibi belirtilerini azalttığı için popüler oldu. Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, tavuk suyuna çorbada yer alan demir ve çinkonun, ciddi öksürüğün iyileşmesini hızlandırdığını kanıtladılar, özellikle de balgama sebep olan türünde. 

Vicks

vicks

Klasik Vicks kremi, Uzak Doğu’ya özgü Tiger Balm öksürüğü ve diğer belirtileri ortadan kaldırmak için bir diğer etkili yol olarak bilinir. Çocuğunuz uyumadan önce ayak tabanlarına Vicks ile biraz masaj yapın ve üzerine çorap giydirin. Ayrıca göğüs kafesine ve sırta da masaj yaparak sürebilirsiniz. Böylece etkisini daha da arttırmış olursunuz. Bu kremin çocuklar ve bebekler için güvenli olduğunu söylüyorlar ama en iyisi çocuk doktorunuza danışmak.

Bal ve Limon

Bu iki malzeme bağışıklık sistemini güçlendirmek ve öksürükle savaşmak için idealdir. Limon C vitamini açısından, bal da mükemmel bir antibiyotik olmasıyla bu noktada çok önemlidir. Bu karışımı hazırlamak için her gün bolca doğal limon suyu ile balı karıştırın. Günde bir kaç yemek kaşığı yiyin veya yedirin.

Sıcak Çikolata

İngiltere Imperial College London’da yapılan bir çalışmada, çikolatanın theobromine isimli bir madde içerdiği ortaya kondu. Bu madde viral enfeksiyon sonrasında çocuklarda tekrar eden öksürüğe iyi geliyor. 

Marshmallow

Bu ev yapımı tedavi size çok yardımcı olacak, ayrıca da çocuklar buna bayılır. Bir avuç marshmellow’u bir bardak sıcak süte ekleyin ve eritin. Uyumadan önce içirin.

Muz kreması

muz

Bu lezzetli muz kreması hem tatlı hem sağlıklı hem de besleyicidir. Lezzeti onu çocukların en favori öksürük ilacı yapar. Sizlere garanti ediyoruz ki bunu yemekte hiç sıkıntı çekmeyecekler. 

Malzemeler

  • 2 orta boy olgun muz
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 400 mL kaynar su

Hazırlanışı

  • Muzları bir çatal yardımıyla ezin. Metal çatal kullanmayın, çünkü muzu karartır.
  • Hazırladığınız pürenin üstüne sıcak suyu dökün ve 30 dakika bekletin.
  • Soğuduğunda karışıma bal ekleyin.
  • Tercihe göre karışımı süzebilirsiniz. Ama en faydalısı her şeyini tüketmektir.

Tüketimi

Çocuğunuza bu öksürük ilacını vermek istediğini zamanlarda karışımdan biraz alın ve ısıtın. Günde 4 kez içirin.