Sınırlar Belirleyin ve Çevrenizi Sizi Mutlu Eden İnsanlarla Sarın

Her gün enerjimizi emen insanlarla uğraşmak zorundayız, bu nedenle bizi fazla etkilememeleri için sınırlar belirlemeyi öğrenmeliyiz.
Sınırlar Belirleyin ve Çevrenizi Sizi Mutlu Eden İnsanlarla Sarın

Son Güncelleme: 15 Şubat, 2019

Bazı insanlar sizi tüketir, enerjinizi çekip alır ve siz huzurlu günler peşinde koşarken mücadeleye sokarlar. Her gün enerjimizi emen insanlarla uğraşmak zorundayız, bu nedenle bizi fazla etkilememeleri için sınırlar belirlemeyi öğrenmeliyiz.

Ve ilginçtir ki, “mutluluğun sabotajcıları” hemen hemen her kişisel çevrede bulunur. Onlar aileniz, arkadaşlarınız ve hatta iş ortamınızdadır.

Bazen, farkında bile olmadan toksik davranışlar yayarlar. Kendilerini dışa vurmak için size ihtiyaç duyarlar, desteğinizi, öğütlerinizi ararlar. Bu tutum her zaman böyle olmasa, aslında anlaşılabilir. Ve burada şantaj ve suçlama ortaya çıkar.

Böyle insanlarla yaşamak her zaman kolay olmaz. Ancak size ilham veren, kalbinize mutluluk getiren insanları ararken, kendinizi korumak için uygun saygıyı nasıl kullanacağınızı mutlaka bilmelisiniz.

Yorucu insanlar, günlük stres kaynakları

Hepimiz sık sık stresli durumlar içinde kalırız. Ama iyice anlamanız gereken bir şey vardır. Eğer birisi sizi yoruyorsa, boğuyorsa ve duygusal dengenizi olumsuz etkiliyorsa, bunun sebebi sizin geçirgen olmanızdır. 

bulut gibi düşünceler

Her zihin kendi geçirgenlik ve tolerans seviyelerine sahiptir, ve bu da elbette kişiliğe dayanır.

 • İçe dönük insanlar sürekli sosyal iletişim içeren durumlara karşı daha az tolerans duyarlar. Bataryalarını yeniden şarj etmek için kendilerine ait yalnız zamana ihtiyaç duyarlar.
 • Daha dışa dönük insanlar daha fazla uyarıcı ararlar ve genelde bir çok insanla konuşmak ve farklı yerlere gitmek, planlar yapmaktan zevk duyar, bunlara katlanabilirler.
 • Ama bu içe dönük ve dışa dönük insanlar mutluluklarını sabote eden kişilerle karşılaştıkları zaman problemler ortaya çıkar. Bu tür insanlar yorucudur çünkü kendilerini öncelikli olarak yerleştirirler.

Eleştirileri, takıntıları ve sürekli olmayan problemlerin peşinden koşmaları enerjinizi emer. İster inanın ister inanmayın, stresinizin büyük çoğunluğu diğer insanlarla kurduğunuz iletişimden kaynaklanır. Bu insanlar sizi bir çok yönden yorar ve strese sokar. 

Olumsuz iletişim ve beyinsel sonuçları

Bu tür durumlarda “yanma” kelimesi anlam kazanır. Beyninizi harika bir sinirsel ağ olarak düşünün. Uyumun gerçekleştiği bağlantılı bir doku sistemidir. Sürekli ve kronik stres dönemlerinden geçtiğiniz zaman, bu uyum bozulur. Hatta beynin bazı bölgeleri kaybolur:

 • Beynin hipokampüs bölümündeki sinir hücrelerinin bağları (dendrit) kırılmaya başlar. Bu da nörotransmiterlerde oluşan değişimlerden kaynaklanır. Kortizol beyinde olumsuz etki yaratır.
 • Dendritler nöronları birbirine bağlayan küçük kollardır.
 • Stres arttıkça, hipokampüs bölgesinde daha az bağlantı gerçekleşir. Bunun sebebi dendritlerin kırılması ve bağlantının kesilmesidir.
 • Unutmayın ki hipokampüs beyinde hafıza ve duyguların depolandığı yapıdır.

Bunları anlatmamızın nedeni, anksiyete veya stres durumlarında insanların konsantrasyon eksikliği yaşamasının nedenlerini açıklamak. Ayrıca kaygı ve olumsuzluk da yaygındır.

sinir hücreleri

Yorucu insanlara karşı daha az geçirgen olmayı öğrenin

Stresli durumlarda daha az geçirgen olmayı öğrenmek kolay değildir. İlk olarak, bunun nedeni olumsuzluğun sizi bloke etmesidir. Savunmasız hissedersiniz.

Ama eğer bu yorucu kişi annem ise nasıl davranmalıyım? Eğer bu eşim ise, patronum ise? Elbette sizden aşırı enerji talep eden hassas durumlar oluşacaktır.  

Peki, şimdi bazı basit stratejiler hakkında konuşalım.

Onların beni etkilemesine izin vermeyeceğim

Bir arkadaşınız veya aile üyeniz kişisel problemlerini anlatmak için sürekli sizi arıyor olabilir. Bunu çözmenin bir yolu da aramalarına her iki günde bir cevap vermektir.

Sınırlar çektiğiniz zaman vicdan azabı duymaktan kaçınmalısınız. Bir iki veya üç kere sinirlenebilirler. Kişisel sınırlar hakkında size adapte olmayı öğreneceklerdir.

kalpleri asmak

Size ilham veren ve sizi mutlu eden insanlar bulun

Eğer bazı aile üyeleriniz veya iş arkadaşlarınız sizi yorup bıktırıyorsa, sizi mutlu eden insanlarla vakit geçirerek onlara ara verin.

 • Hayat dengeden ibarettir. Bu yüzden telafilerle çalışmanız gerekir. Bir şey için başka bir şey.
 • Yorucu insanları kendinizden uzak tutun. Eğer bu kişilerle mutlaka iletişime geçmeniz gerekiyorsa, sınırlar koymayı öğrenin. Kendinizi öncelikli olarak görün ve özgüveninizi koruyun.
 • Zamanınızın %70’ini kişisel gelişime adayın. Bunun için, zaman geçirdiğinize değecek, size ilham veren, güvende ve olumlu hissettiren insanlar bulun.
 • Muhtemelen iyi iş arkadaşlarınız vardır. Ailenizde de kesinlikle hayranlık duyduğunuz insanlar vardır.

Ve unutmayın, sevgi olduğu zaman, sizi sömürecek kişilere yer yoktur, çünkü sizi sömüren insanlar sizi sevmez. Onlar enerjinizi ve hatta sağlığınızı tüketirler. Bunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.