Rüyada Düşmenin Sebebi Nedir?

· 27 Ekim, 2015
Daha önce yaşamış olmalısınız, ama bu tür rüyaların stresle bağlantılı olduğunu biliyor musunuz? 

Rüyada düşmenin sebepleri kişilerde kısmen benzerdir. İnsanların %95’inin böyle rüyaları deneyimlediği söylenir. Bunlar ani anksiyete yaratır ve uyanmamıza sebep olurlar. Peki bu tür rüyaların sebebi nedir?

Rüyada Düşmenin Olası Açıklamaları

dusmek2

Bu tür rüyalar yaygındır. Uyumaya başlarsınız ve rüya görmeye başladığınız anda aniden bir boşluğa düşersiniz, yer ayaklarınızın altından kaybolur veya bir tepenin kenarından düşerek düşmenin verdiği korku hissini yaşarsınız.

Kalbiniz çok hızlı atar ve hem aklınızda hem de kalbinizde anksiyete ile şaşkınlıkla uyanırsınız. Bazen yataktan düştüğünüzü düşünebilirsiniz, ve bazı durumlarda insanlar gerçekten yataktan düşer. Bu olgunun sebebi nedir?

1.  Uykunun ilk kademelerinde gerçekleşir.

dusmek3

Eğer bu rüyaları hatırlıyorsanız, uykuya dalmanızın ilk bir kaç dakikasında gerçekleşmiş demektir. İspanya’da Madrid Hastanesi’ndeki Uyku Laboratuarında bu olgu üzerinde yapılan araştırmalar kulaklardaki vestiküler sistem ile kinetik sistem arasındaki dengesizlik yüzünden gerçekleştiğini ortaya koydu.

Vücut henüz düşme hissiyle uyanmaya sebep olan yatma pozisyonuna alışmamış oluyor. Bu da bazı insanların gerçekten yataktan düşmesine sebep oluyor.

2.  Stres önemli bir faktör.

beyin

Şimdi bu olguyu deneyimlediğiniz duygusal halinizini düşünün. İçinde düştüğünüz rüyalar genelde stresle bağlantılıdır. Beynimizi yüksek aktivite seviyelerine göre ayarlarız; kortizol merkez fonksiyonlarını arttırır ve beyin dalgaları en yüksek işlediği noktaya gelir. Uzandığımız zaman, vücudumuz rahatlar, ama beyin normalden daha fazla aktif kalır.

Ardından, yeni bir dengesizlik oluşur: rahat bir vücutta aşırı çalışan bir beyin. Bu da rüyalarınıza düşme hissi yaratır, ve uyandığınızda sizi sarsar.

3.  Karabasan (uyku paralizi) olgusu

ruya

Uyku problemleriyle ilgili bir başka makalede uyku paralizinden bahsettik. Bu bir kabus gördüğümüzün farkına vardığımızda ama uyanamadığımızda gerçekleşir. Bu his çok gerçekçi ve gergindir, bazen çok korkutucudur. Rüyamızda düşerken tam yere çarpmadan önce uyanmak isteriz.

Bu olgunun ana sebebinin stres olduğunu belirterek bu makaleyi sonlandıracağız. Beyin aşırı heyecanlı olur ve böylece uykunun kademelerinde vücut ve akıl arasında bir dengesizlik oluşur. Beyin bu dengesizliğe anksiyete dolu rüyalarla karşılık verir.

Aynı zamanda bu rüyaların ağaçlarda uyurken aniden uyanıp düşmekten kurtulan erken insanımsı atalardan gelen içgüdülere dayandığına dair bir teori de sunulmuştur. İlginç değil mi?