Rüyada Düşmek: Bunun Sebebi Nedir?

Daha önce yaşamış olmalısınız, ama bu tür rüyaların stresle bağlantılı olduğunu biliyor musunuz? 
Rüyada Düşmek: Bunun Sebebi Nedir?

Son Güncelleme: 29 Aralık, 2018

Rüyada düşmek, hemen hemen herkeste aynı nedenlerden kaynaklanır. İnsanların %95’inin böyle rüyaları deneyimlediği söylenir. 

Rüyada düşmek ani anksiyete yaratır ve uyanmamıza sebep olur. Peki bu tür rüyaların sebebi nedir?

Rüyada Düşmek ve Olası Açıklamaları

rüyada düşmek ve nedneleri

Bu tür rüyalar oldukça yaygındır. Uyumaya başlarsınız ve rüya görmeye başladığınız anda aniden bir boşluğa düşersiniz.

Mesela, yer ayaklarınızın altından kaybolur veya bir tepenin kenarından düşerek korku hissini yaşarsınız.

Kalbiniz çok hızlı atar ve anksiyete ile şaşkınlıkla uyanırsınız. Bazen yataktan düştüğünüzü düşünebilirsiniz. Bazı durumlarda ise insanlar gerçekten yataktan düşer.

Peki bu fenomen nasıl açıklanıyor?

1.  Uykunun ilk kademelerinde gerçekleşir.

uyku ve stres

Eğer bu rüyaları hatırlıyorsanız, uykuya dalmanızın ilk bir kaç dakikasında gerçekleşmiş demektir.

İspanya’da Madrid Hastanesi’ndeki Uyku Laboratuarında bu olgu üzerinde yapılan araştırmalar kulaklardaki vestiküler sistem ile kinetik sistem arasındaki dengesizlik yüzünden gerçekleştiğini ortaya koydu.

Vücut henüz düşme hissiyle uyanmaya sebep olan yatma pozisyonuna alışmamıştır. Bu da bazı insanların gerçekten yataktan düşmesine sebep olur.

2.  Stres önemli bir faktör.

rüyada düşmek hissi

Şimdi bu olguyu deneyimlediğiniz duygusal halinizini düşünün. İçinde düştüğünüz rüyalar genelde stresle bağlantılıdır.

Beynimizi yüksek aktivite seviyelerine göre ayarlarız. Kortizol merkez fonksiyonlarını arttırır ve beyin dalgaları en yüksek işlediği noktaya gelir.

Uzandığımız zaman vücudumuz rahatlar, ama beyin normalden daha fazla aktif kalır.

Ardından, yeni bir dengesizlik oluşur: rahat bir vücutta aşırı çalışan bir beyin. Bu da rüyalarınıza düşme hissi yaratır, ve uyandığınızda sizi sarsar.

3.  Karabasan (uyku paralizi) olgusu

rüyada düşmek

Uyku problemleriyle ilgili bir başka makalede uyku felcinden bahsetmiştik. Bu bir kabus gördüğümüzün farkına vardığımızda ama uyanamadığımız zaman yaşadığımız şeydir. Bu his çok gerçekçi ve gergindir, bazen çok korkutucudur.

İşte rüyada düşmek de buna benzer. Tam düşüp yere çarpacakken uyanmak isteriz.

Bu olgunun ana sebebinin stres olduğunu belirterek bu makaleyi sonlandıracağız. Stres yüzünden beyin aşırı heyecanlı olur . Dolaysıyla, uykunun kademelerinde vücut ve akıl arasında bir dengesizlik oluşur. Beyin bu dengesizliğe anksiyete dolu rüyalarla karşılık verir.

Ayrıca bu rüyaların ağaçlarda uyurken aniden uyanıp düşmekten kurtulan atalarımızdan gelen içgüdülere dayandığına dair bir teori de vardır. İlginç değil mi? İlginizi çekebilir ...

Tazeleyici Bir Uyku İçin Bu 6 Tüyoyu Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tazeleyici Bir Uyku İçin Bu 6 Tüyoyu Deneyin

Tazeleyici bir uyku çekmek için endişelerinizi bir kenara bırakmayı ve günlük görevlerinizi aklınızdan çıkarmayı başarıp bu anı uykuya adamalısınız...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Freud, S. (1979). 4 La interpretación de los sueños. Sigmund Freud Obras Completas. https://doi.org/10.1046/j.1460-9568.2002.02000.x
  • Tirapu-Ustárroz, J. (2012). Neuropsicología de los sueños. Revista de Neurologia.
  • Brailowsky, S. (1998). Las sustancias de los sueños: neuropsicofarmacología. La ciencia para todos.
  • Gómez Milán, E. (2008). El sueño. Vasa.
  • Cuellar NG, Whisenant D, Stanton MP. Hypnic Jerks A Scoping Literature Review. Sleep Medicine Clinics. 2015.
  • Sathe H, Karia S, Desousa A, Shah N. Hypnic jerks possibly induced by escitalopram. Journal of Neurosciences in Rural Practice. 2015.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.