Saç Derisini Güçlendirmek İçin 10 Doğal Yöntem

Saç derinizi ihmal ediyor musunuz? Eğer saçınızla ilgili sorunlarınız varsa, aşağıdaki önerilerimize bir göz atın. Sağlıklı saç kökleri, dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşmak için önemlidir.
Saç Derisini Güçlendirmek İçin 10 Doğal Yöntem
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Pek çok kişi, saç dökülmesini ve saç kırıklarını azaltmak için saç derisini güçlendirmek istiyor. Bu sorunları etkileyen pek çok faktör olmasına rağmen, saç köklerinin bakımına dikkat etmemek en önemli tetikleyicidir.

Pek çok insan saç bakımı rutinini belirli ürünlerle sınırlıyor ve diğer şeyleri atlıyor. Sağlığınıza zarar veren veya beslenmeyi etkileyen faktörler unutuluyor.

Saçlarınız uzamıyor mu? Dökülen ve kuru saçlara mı sahipsiniz? Eğer cevabınız evet ise, saç derinizin bakımına özen göstermelisiniz.

Bu yazımızda sizinle paylaşacağımız 10 ipucuna bir göz atın.

Saç Derisini Doğal Yollardan Güçlendirmek İçin Öneriler

Tahriş edici kimyasalların kullanımı, çevresel toksinlere maruz kalmak ve kontrol edilemeyen hormon seviyeleri, saç derinizin sağlığını etkileyebilir. Çoğunlukla ciddi bir problem olmasa da, saç dökülmesine ve kepeğin çoğalmasına yol açar.

Neyse ki, çok fazla para harcamanıza gerek kalmadan saç derinizi güçlendirebilecek bazı yöntemler vardır. Düzenli olarak kullandığınız ürünlere ek olarak bu ipuçlarını takip edin.

Gelin bir göz atalım!

1. Doğru ürünleri kullanın

saç taramak

Saç tipinize uygun ürünleri kullanmak, saç dökülmesini önlemek için idealdir.

Örneğin, kuru saç foliküllerine sahip olan kişiler yağlı saç foliküllerine sahip olan kişilerle aynı şampuanı kullanmamalıdır. Bunun yanı sıra, kullandığınız ürünleri  birkaç haftada bir  değiştirmemelisiniz.

2. Daha fazla su için

Su tüketimini artırmak, saç derisini güçlendirmenin basit bir yoludur. Bu önemli sıvı, saçların çok kurumasını önler ve saçların sağlıklı uzaması için kan dolaşımını hızlandırır.

3. Masaj

Saç derinize günlük masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandıracağından saçlarınızın daha çabuk uzamasına yardımcı olur.

  • Parmak uçlarınızı kullanarak, dairesel hareketlerle masaj yapın.
  • En iyi sonuçları elde edebilmek için bir esansiyel yağ da kullanabilirsiniz.

4. Fazla ısıdan uzak durun

saç şekillendiricilerin zararları

Saç kurutma makinesi, maşalar ve düzleştiriciler aracılığıyla saç derisini fazla ısıya maruz bırakmak, sağlıklı saçların en büyük düşmanıdır. Başlarda saçlarınız harika görünebilir ancak zamanla bunlar saç foliküllerine zarar verir ve saç dökülmesine neden olur.

5. Sağlıklı beslenin

Söz konusu saç derisini güçlendirmek olduğunda beslenme çok önemlidir. Sağlıklı beslenerek, güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Yeterli miktarda protein, A, B, E vitamini ve demir aldığınızdan emin olun.

6. Stresi kontrol altına alın

Stresli durumlara maruz kalmak, vücutta pek çok negatif etkiye sebep olur. Kılcal damar sağlığı söz konusu olduğunda, stres saç köklerini zayıflatarak saç dökülmesine yol açabilir.

Stresi azaltmak için meditasyon teknikleri uygulayın, egzersiz yapın ve yavaş yavaş nefes alın.

7. Güneş koruyucu kullanın

güneşli havada şapka kullanımı

Güneş koruyucu kullanımı, sadece cildin güneşe maruz kalan kısımlarıyla sınırlı kalmamalıdır. Pek çok insan bunun farkında olmasa da, güneş koruyucu saç derisini güçlendirmek için de önemlidir.

Doğrudan güneşe maruz kalmak, saçların kurumasına ve besin eksikliğine neden olabilir.

Güneş koruması içeren saç ürünleri kullanmak veya güneşli havalarda şapka takmak faydalı olacaktır.

8. Biberiye yağı kullanın

Biberiye, saçların sağlıklı uzamasını sağlayan en iyi ürünlerden bir tanesidir.

İçerdiği antioksidan bileşenler sayesinde ve mineraller sayesinde, bu yağ saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Saç köklerine daha fazla oksijen ve besin ulaşmaısnı sağlar.

9. Kepeği kontrol altına alın

Kepeğe başka sorunlar da eşlik edebilir. Bu beyaz taneciklere sebep olmalarının yanı sıra, bu sorunlar saç köklerinin hassasiyetini artırır ve kaşınma ve kızarıklığa yol açar.

Saçınızın zarar görmesini önlemek için, belirli ürünler veya ev tedavileri kullanarak kepeği kontrol altına almak gerekir.

10. Elma sirkesi kullanın

Su ile karıştırılan elma sirkesinin saç derisine doğrudan uygulanması, saç derisini güçlendirmek için önemlidir.

  • İlk olarak, kuruluk ve aşırı yağ üretimini önleyerek, pH seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Saç foliküllerini besleyerek saç uzamasını hızlandırır.

Saç derinizi ihmal ediyor musunuz? Eğer saçınızla ilgili sorunlarınız varsa, aşağıdaki önerilerimize bir göz atın. Sağlıklı saç kökleri, dolgun ve sağlıklı saçlara kavuşmak için önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vinegar, A. C. (2016). 40 Ways to Use Apple Cider Vinegar. Swanson Blog.
  • Panahi, Y., Taghizadeh, M., Tahmasbpour, E. et al. (2015). Rosemary oil vs Minoxidil for the treatment of alopecia: a randomized comparative trial. SKINmed.
  • Kaushik, R., Gupta, D., & Ydav, R. (2011). Alopecia: Herbal Remedies. International Journal of Pharmaceutical Science and Research.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.