Saç Rengini Açmak için Üç Basit Yol

Saçlarınızın rengini, doğal yollarla ve basitçe açabilmeniz mümkün mü? Evet, mümkün! İster görünümünüzde bir değişiklik yapmak için, isterseniz yeni bir şeyler denemek için.
Saç Rengini Açmak için Üç Basit Yol
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Saç rengini açmak için kullanabileceğiniz bu yöntemler, günlük bakım rutininiz içerisinde, oldukça kullanışlı olacaklardır. Denemeye hazır mısınız?

1. Papatya Durulaması

nemli saç

Her şeyden önce bahsetmemiz gereken konu şudur: Eğer saçlarınız koyu kahverengi ise, bu yöntemlerin hiçbiri platin sarısı saçlara sahip olmanızı sağlamayacaktır. Bu yöntemlerle elde edeceğiniz sonuç, daha parlak bir renk ve tondur. Örneğin, eğer saçlarınızın doğal rengi kestane ise, altın renk bir ton kazandırmış olacaksınız.

Ayrıca, papatyanın, saç rengi açıcı ürünlerde çok yaygın olarak kullanılıyor olduğundan bahsetmeliyiz. Karışımı besleyicilik açısından zenginleştirmek için, papatya ile birlikte limon suyu da ekleyeceğiz.

Limon suyu, saç rengini açmak için kullanılabilecek en etkili içeriklerdendir ancak uzun süreli kullanımı, saçların kurumasına yol açar. Bu yüzden, limon suyunu papatya ile karıştırarak kullanmanızı ve saçlarınızı kurumaktan korumanızı tavsiye ediyoruz.

Peki nasıl yapabilirsiniz? Bu karışımı hazırlamak oldukça kolaydır. İki fincan suyu ısıtın ve içerisine iki adet poşet papatya çayı ekleyin. Kaynamaya başladığında altını kapatın ve karışımı buzdolabında bekletin.

Soğuduktan sonra, karışımın içerisine, yarım limonun suyunu sıkın. Elde edeceğiniz sıvı karışımı, nemli saçınıza, sprey şişesi kullanarak uygulayın, yirmi dakika bekletin ve ardından saçlarınızı normal şekilde şampuanlayın ve nemlendirmek için saç kremi uygulayın. Bu işlemi haftada iki defa uygulayın ve ne denli hoş sonuçlar alacağınızı görün.

Şu da ilginizi çekebilir: Sağlıklı Saçlar için 7 Ev Reçetesi

2. Yumurta, Bira ve Limon Durulaması

şampuan

Bu da, haftada iki defa uygulamaya değer bir diğer mükemmel tariftir. Sizin de gözlemleyebileceğiniz üzere, bir kez daha limon suyunu kullanıyoruz çünkü limon suyu saçınızın rengini doğal olarak açmaya yardımcı bir içeriktir.

Ancak, limon suyunu asla yalnız başına kullanmamalısınız; unutmayın, çünkü limonun astrenjan özellikleri vardır ve bu da uzun vadede saçınıza zarar verebilir. Dikkatli olun!

Tarife diğer içerikleri de, sadece saç rengini açmak için değil aynı zamanda saçınızı besleyebilmek ve saçınıza parlaklık ile ipeksi bir doku kazandırabilmek için ekleyeceğiz.

Nasıl hazırlıyoruz? Dikkat kesilin:

  • Bir yumurtanın akını, koyulaşıncaya kadar çırpın,
  • İçerisine yarım fincan alkolsüz bira ekleyin,
  • İyice karıştırın ve yarım limonun suyunu ilave edin.

Sonraki adım? Karışımı, nemli saçınıza nazikçe masaj yaparak uygulayın. Yirmi dakika bekletin ve ardından normal şekilde şampuan ile saç kremi kullanarak saçlarınızı yıkayın ve durulayın. Saçlarınızın ne denli parlak olacağını göreceksiniz. Ve zaman içerisinde saç renginizde de açılma gözlemleyeceksiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Güzel Saçlar için Mayonez Maskesi

3. Bal, Limon ve Elma Sirkesi Durulaması

saç spreyi

Bu tarife bayılacaksınız. Oldukça basittir ve her uygulayışınızda yaratacağı harika sonuçları gözlemleyebileceksiniz. Bir kez daha belirtelim; limon suyu asla yanıltmaz. Diğer iki içeriği de ilave ederek, saçlarınızın rengini açmayı ve onları daha sağlıklı kılmayı hedefleyeceğiz. Takip eden adımların hiçbirini atlamamalısınız:

  • Bir fincan suyu ısıtın ve içerisine iki yemek kaşığı bal ekleyin,
  • Kaynamaya başladığında, içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesi ve yarım limonun suyunu ilave edin,
  • İyice karıştırın ve buzdolabında bekletin, soğuduğunda nemli saçınıza uygulayın,
  • Daha kolay uygulamak için bir sprey şişesi kullanabilirsiniz veya dilerseniz masaj ile uygulayabilirsiniz, hangisini tercih ederseniz edin, yirmi dakika bekletin,
  • Sonrasında saçlarınızı normal şekilde şampuan ve saç kremi kullanarak yıkayın ve durulayın. Sonuçlar mükemmel olacaktır!

Sonuç olarak: eğer koyu renk saçlarınız varsa, bir anda açık kahverengi saçlara ulaşamayacaksınız. Burada bahsettiğimiz tarifler, saç rengini açmak ve parlatmak için idealdir. Ancak, saç renginizi tamamen değiştiremeyecektir. Düzenli olarak kullandığınızda, saçlarınızda doğal parlaklıklar elde edeceksiniz ve saçlarınız çok daha güzel görünecektir.

Ayrıca, limon suyunu saçlarınıza asla yalnız başına uygulamamalısınız çünkü saçlarınızı kurutabilir. Limon suyunu kullanmanın en doğru yolu, yukarıda da bahsettiğimiz şekilde, başka içeriklerle karıştırmaktır. Ve her defasında, saç kremi kullanarak saçlarınızı nemlendirmeyi ve korumayı unutmamalısınız.

Peki bu tarifleri hangi sıklıkla uygulamalısınız? Haftada ortalama iki defa kullanmanız uygun olacaktır. Bu tarifler oldukça basit ve etkilidir ve ilk kullanımdan sonra saçlarınızın daha çekici ve daha parlak görünmeye başladığını farkedeceksiniz. O halde, hazır mısınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.