Saç Uzamasını Destekleyen 6 Doğal Yağ

Doğal yağlar, yıpranmış saçları onarmak için piyasadaki ürünlere kıyasla sağlıklı ve fiyatı makul alternatifler olarak kullanılmaktadır. Bu yağlar; içeriklerindeki özellikler sayesinde, saçınızın sağlıklı ve güçlü olarak uzamasına yardımcı olur.
Saç Uzamasını Destekleyen 6 Doğal Yağ

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2019

Çoğu insan saç sağlığına çok değer verir. Ancak, saçlar sayısız faktöre maruz kalarak zayıflayabilir ve bunlar da kuruluk ve saç dökülmesine sebep olabilir. Bu durumda saç uzamasını hızlandırmak ve saçları onarmak için piyasada bulunan ürünlere başvurulur. Fakat bunların çoğu aşırı pahalıdır veya istenilen sonuçları vermemektedir.

Neyse ki, saçlarınızı onarmanın, uzamasını desteklemenin, daha sağlıklı ve güzel olmasını sağlamanın daha etkili ve makul fiyatlı yolları da vardır.

Doğal yağların içinde yatan sırlar, saç bakım ürünlerine karşı en iyi alternatifleriniz olarak, saç uzamasını destekleyecektir.

Saç uzamasını hızlandırmak için Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı orta zincirli trigliseritlerden yapılmıştır ve bu da hücre zarına nüfuz ederek saçınızı derinlemesine nemlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Bu, proteinlerin kaybını önlemek için çok idealdir ve günlük hayatta maruz kaldığınız toksinler ve şampuanlar yüzünden kaybolmaya meyilli doğal yağların hasarını önler.

Bu yağı nasıl kullanmalısınız?

  • Saçınıza ve saç derinize bir miktar Hindistan cevizi yağı sürün ve nazikçe masaj yapın.
  • Hindistan cevizi yağı aynı zamanda ezilmiş avokado ile birlikte güçlendirici saç maskeleri için temel madde olarak kullanılabilir.

Zeytinyağı

Dihidrotestosteron (DHT) olarak bilinen bir hormon saç foliküllerinin boyutunun küçülmesinden ve saç dökülmesinden sorumlu olabilir.

Zeytinyağının içindeki önemli antioksidanlar bu hormonun üretimini engellemeye yardım eder.Serbest radikallerle savaşmaya ek olarak, kan dolaşımını da destekler ve sağlıklı saç uzaması için yaşamsal nitelikteki besin maddelerini sağlar.

Bu yağı nasıl kullanmalısınız?

  • Tercihen, zeytinyağının maksimum gücünü alabilmek için doğrudan saç derisine uygulamalısınız.
  • En iyi sonuçları almak için, zeytinyağını biberiye yağı ile harmanlayın.

Hint yağı

saç uzamasına destek olan doğal yağ

Hint yağı genellikle sindirim sistemine olan etkilerinden dolayı doğal bir laksatif olarak kullanılmaktadır. Bunlar bir yana, saçı nemlendiren ve güçlendiren, sağlıklı ve hızlı uzamayı destekleyen belli başlı besin değerlerini de taşıdığı kanıtlanmıştır.

Hint yağı risinoleik asit içermektedir, bu da antibakteriyel ve antifungal bir etki yaratır. bu nedenle saç derisinde mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonları engellemek için çok idealdir.

Bu yağı nasıl kullanmalısınız?

  • Bütün saç derinize nazik dairesel hareketlerle Hint yağını uygulayın. Bunu her gece yatmadan önce uygulamak en idealidir çünkü siz uyurken Hint yağı harekete geçecektir.

Jojoba yağı

Diğer bitkisel yağların aksine, jojoba yağı saç gövdesine nüfuz etmez. Bunun yerine, saç foliküllerini kapatır ve saçı nemlendirmeye yardımcı olur, kuruluğu önler ve sebumu tutarak kökleri kapatmasını önler.

Bu yağı nasıl kullanmalısınız?

  • Jojoba yağını doğrudan saçınıza ve saç derinize uygulayabilirsiniz fakat ardından saçınızı aşırı yağlı hissetmemek için güzelce durulamalısınız.
  • Diğer iyi bir seçenek ise, düzenli olarak kullandığınız şampuana 8"de 1"i kadar jojoba yağı eklemek ve normalde nasıl yıkıyorsanız saçınızı öyle yıkamaktır.

Biberiye Yağı

saç uzamasını hızlandıran rozmarin yağı

Şüphesiz ki, hızlı saç uzaması için seçilen en bilindik bitkisel yağlardan birisi biberiyedir. Bu doğal yağ, kan damarlarının açılmasına yardım ederek hücre bölünmesini destekler, bu da saç foliküllerinin yeni saç üretmesini sağlar.

Genellikle bu yağın saç dökülmesini engellediği ve erken yaşlanmayı önlediği söylenmektedir. Ayrıca biberiye yağı kepekle savaşır ve kırılgan saçları yumuşatır.

Bu yağı nasıl kullanmalısınız?

  • Faydasından maksimum seviyede istifade etmek için bu yağı doğrudan saçınıza ve saç derinize uygulayabilirsiniz.
  • Etkilerini arttırmak için, 1 yemek kaşığı biberiye yağını 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve buna biraz kurutulmuş biberiye yaprağı ekleyin. Bu karışımı saçınıza uygulayın, 30 dakika bekletin ve ardından durulayın.

  Ayrıca bakınız:  Hasarlı Saçlar için 6 Doğal Yağ

Avokado yağı

avokado yağı

Sağlıklı ve zengin yağ asitleri ve vitamin içeriği sayesinde, avokado yağı saçın uzamasını destekleyen en yaygın doğal saç bakımı ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Bu madde, piyasada bulunan saç sağlığını iyileştirdiğini söyleyen bir çok saç bakım ürününün içinde bulunmaktadır.

Avokado yağı saçı nemlendirip onaran A, B6 ve E vitaminlerini içerir ve saç derisindeki kılcal damarları iyileştirir. Aynı zamanda antioksidan bakımından zengindir ve saç foliküllerine ulaşan kan dolaşımını iyileştirerek saç uzamasına destek olmaktadır.

Bu yağı nasıl kullanmalısınız?