Hasar Görmüş Saçlar İçin 6 Doğal Yağ

Saçlarınızın güçsüzleşip hasar görmesine neden olan, fön makinesinin ısısı, saç şekillendiricileri ve çevresel koşullar da dahil olmak üzere pek çok şey vardır. Bunun sonucu olarak saçınız hasar gördüğünde mat, yoluk yoluk, ince ve de en önemlisi kırılgan görünür.
Hasar Görmüş Saçlar İçin 6 Doğal Yağ

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hasar görmüş saçlar için pahalı bakım ürünleri almanıza gerek yok, bunların yerine doğal seçenekleri de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda size saçtaki hasara iyi gelen bazı doğal yağlardan bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Avokado yağı

Avokado yağı yüksek miktarda besin, esansiyel yağ asitleri ve amino asitler, A, B, D ve E vitamini içerir. Bu yağ saçınızın güçlenmesini sağlayıp, parlaklığını ve doğal yumuşaklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca nemlendirici saç bakımları için de çok etkilidir.

Hintyağı

Hintyağı en çok saç uzamasına yardım etme özelliği ile bilinir. Ancak bunun yanı sıra saçın güçsüzleşmesini önler, nemlenip yumuşamasına yardımcı olur ve kırık uçlarla savaşır. Sonuç olarak saç köklerinize ve kafa derinize düzenli olarak hintyağı uyguladığınızda saçınızın kurumasını önlersiniz.

kastor yağı

Zeytinyağı

Zeytinyağı pek çok ülkede saç bakımı için sıkça kullanılır ve inanılmaz nemlendirici özelliği nedeniyle “saç yağlarının peri annesi” olarak adlandırılır. Ayrıca saçın daha elastik olmasını sağlar ve güçlendirir.

Güçlü antioksidanlar içeren zeytinyağı saçın en derin kısımlarını besler ve kepeği önler. İçerdiği doğal peroksitler sayesinde, düzenli kullanıldığında saç renginizin bir miktar açılmasını da sağlar.

Biberiye yağı

Biberiye yağı folikülleri uyarır ve saç uzamasını hızlandırır, saç dökülmesini önler ve her şeyden önemlisi saç beyazlamasını geciktirir.

biberiye

Badem yağı

Badem yağı bir nevi kalkan görevi görür. Yani saçınızın üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, kırıkları pürüzsüzleştirir ve saç dökülmesini azaltır. Badem yağı doğrudan kafa derisine uygulandığında kan dolaşımına iyi gelerek saç dökülmesini önler ve kaşıntıyı giderir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı diğer yağlardan çok daha hafiftir ve şifalı özellikleri bilim tarafından kanıtlanmış bir yağdır. Hindistan cevizi yağı kökten uca saçın içine işleyerek onu besler ve bu sayede saça gerekli protein ve besinleri sağlayarak onarılmasına yardımcı olur.

Bu yazımıza da bir göz atın: Sağlıklı Saçlar için 7 Ev Reçetesi

hindistan cevizi yağı

Karite yağı (Shea yağı)

Tam olarak bir yağ olmasa da özellikle kuru ve mat saçlara sağlığını geri kazandırmak için çok etkilidir. Saça ihtiyaç duyduğu tüm canlılığı sağlar. Özellikle yapısı nedeniyle daha kuru olmaya müsait kıvırcık saçlara çok iyi gelir.

Peki siz hasar görmüş saçlar için hangi yağları kullanıyorsunuz?

İlginizi çekebilir ...
İpek Gibi Parlak Görünen Saçlar İçin Ev Yapımı Saç Maskeleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İpek Gibi Parlak Görünen Saçlar İçin Ev Yapımı Saç Maskeleri

Yumuşak ve ipek gibi görünen saçlar herkesin hayalidir. Böyle saçlara sahip olmak için ev yapımı saç maskeleri kullanabilirsiniz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.