Hasarlı Saçlar İçin 6 Doğal Yağ

Saçlarınızın güçsüzleşip hasar görmesine neden olan, fön makinesinin ısısı, saç şekillendiricileri ve çevresel koşullar da dahil olmak üzere pek çok şey vardır. Bunun sonucu olarak saçınız hasar gördüğünde mat, yoluk yoluk, ince ve de en önemlisi kırılgan görünür. Saçınızı onarmak için illa pahalı bakım ürünleri almanıza gerek yok, bunların yerine doğal seçenekleri de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda size saçtaki hasara iyi gelen bazı doğal yağlardan bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Avokado yağı

Avokado yağı yüksek miktarda besin, esansiyel yağ asitleri ve amino asitler, A, B, D ve E vitamini içerir. Bu yağ saçınızın güçlenmesini sağlayıp, parlaklığını ve doğal yumuşaklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca nemlendirici saç bakımları için de çok etkilidir.

Hintyağı

Hintyağı en çok saç uzamasına yardım etme özelliği ile bilinir. Ancak bunun yanı sıra saçın güçsüzleşmesini önler, nemlenip yumuşaklaşmasına yardımcı olur ve kırık uçlarla savaşır. Sonuç olarak saç köklerinize ve kafa derinize düzenli olarak hintyağı uyguladığınızda saçınızın kurumasını önlersiniz.

kastor-yağı

Zeytinyağı

Zeytinyağı pek çok ülkede saç bakımı için sıkça kullanılır ve inanılmaz nemlendirici özelliği nedeniyle “saç yağlarının peri annesi” olarak adlandırılır. Ayrıca saçın daha elastik olmasını sağlar ve onu güçlendirir. Güçlü antioksidanlar içeren zeytinyağı saçın en derin kısımlarını besler ve kepeği önler. İçerdiği doğal peroksitler sayesinde, düzenli kullanıldığında saç renginizin bir miktar açılmasını da sağlar.

Biberiye yağı

Biberiye yağı folikülleri uyarır ve saç uzamasını hızlandırır, saç dökülmesini önler ve her şeyden önemlisi saç beyazlamasını geciktirir.

4-biberiye

Badem yağı

Badem yağı bir nevi kalkan görevi görür. Yani saçınızın üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, kırıkları pürüzsüzleştirir ve saç dökülmesini azaltır. Badem yağı doğrudan kafa derisine uygulandığında kan dolaşımına iyi gelerek saç dökülmesini önler ve kaşıntıyı giderir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı diğer yağlardan çok daha hafiftir ve şifalı özellikleri bilim tarafından kanıtlanmış bir yağdır. Hindistan cevizi yağı kökten uca saçın içine işleyerek onu besler ve bu sayede saça gerekli protein ve besinleri sağlayarak onarılmasına yardımcı olur.

hindistancevizi-yağı

Karite yağı (Shea yağı)

Tam olarak bir yağ olmasa da özellikle kuru ve mat saçlara sağlığını geri kazandırmak için çok etkilidir. Saça ihtiyaç duyduğu tüm canlılığı sağlar. Özellikle yapısı nedeniyle daha kuru olmaya müsait kıvırcık saçlara çok iyi gelir.

Peki siz hasar görmüş saçlarınızı onarmak için hangi yağları kullanıyorsunuz?